Pardubice – Naučná stezka zámecké valy
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Pardubický zámek je sám o sobě památkou cennou i velmi zajímavou, ale jeho provozovatel se snaží zámecký areál turistům i nadále zatraktivňovat, a proto se zde každou chvíli objeví nějaká ta novinka. Jednou takovou zajímavostí je také Naučná stezka zámecké valy, která vede – velmi překvapivě – po valech, obklopujících Pardubický zámek. Tato stezka je tvořena převážně zastaveními s informacemi o historii samotného zámku, rekonstrukci jeho zahrad a přírodě, která ho obklopuje. Míněna je nejen flora, ale i fauna. Něco se dozvíme také o opevnění někdejšího hradu, zámeckých ovocných stromech i o příjezdové aleji či okolním parku. Hned na úvod si prohlédneme repliky děl, mířících kamsi ke starému městu pardubickému. A pokud bude mít někdo z obdivovatelů vojenské techniky II. světové války pocit, že mu tato děla silně připomínají tzv. kaťuše neboli Stalinovy varhany správně tedy BM 13-16), nemýlí se. Ony to totiž „varhany“ opravdu jsou …..
O zaměření této naučné stezky možná nejvíce prozradí názvy některých zastavení. Zmínit tak musíme minimálně tyto: Pernštejnská děla na valech, Nejstarší historie zámku, Město a prostor před zámkem, Střed Pardubic jako na dlani, Obnova podoby Pardubického zámku, Unikátní systém opevnění zámku, Základy hradu a renesanční sály, Tyršovy sady pod zámkem, Historie zeleně na zámeckých valech, Zvířata na zámeckých valech, Ptáci a savci ve starých stromech nebo Lipová alej – přístupová cesta k zámku, Těch zastavení je tady podstatně více, ale již z některých názvů zde uvedených je jistě zřejmé, že Naučná stezka zámecké valy slouží současně jako soubor vyhlídkových míst a plošin. A samozřejmě také jako neplacená reklama a pozvánka do zámeckých prostor, kde už naopak turista zaplatit musí.
Poté co valy obejdete, doporučuje autor tohoto článku projít také okruh pod valy, tedy procházku přímo kolem zámecké budovy. Tady jsou k vidění např. panely s fotografiemi zajímavostí Pardubického kraje od Tomáše Kubelky. Tento soubor je nazvaný Čarokraj. Můžeme zde také „nahlédnout“do malého lapidária. A jak je na Pardubickém zámku dobrým zvykem, průvodce nám zde budou dělat všudypřítomní pávi a jejich fraucimor.
Naučná stezka zámecké valy bývá občas uváděna jako jeden ze zámeckých prohlídkových okruhů. Vstup na valy je však bezplatný, což potěší jistě všechny, kteří si zde navíc chtějí chvíli posedět (laviček i se stolky je tu dost a dost) nebo se jen tak projít v příjemném prostředí. Výhledy na Pardubický zámek i samotné město jsou pak bonusem navíc..
Na závěr si prozradíme ještě pár informací o historii tohoto místa. Když nechal koncem 15. století Vilém z Pernštejna přebudovat pardubický hrad na zámek, vzniklo také mohutné opevnění, jehož podoba se zachovala dodnes. Protože však zámek zůstal pevností, musely být zámecké valy po několik staletí zcela holé a bez vegetace. Až v roce 1778, byly hradební rondely přeměněny na zahrádky panských úředníků. Roku 1836 přestal být Pardubický zámek považován za vojenskou pevnost, což vedlo k okamžité změně podoby zámeckých valů. Koruny valů byly rozšířeny a zpřístupněny, současně došlo k vysázení 1.600 ovocných stromů a 1.200 keřů vinné révy. Později byly vysazovány i jiné druhy dřevin, převážně jasany, javory, lípy a jírovce. Podoba valů se pak i nadále měnila. Z ovocného sadu tak vznikl v I. třetině 20. století park, ve kterém již převládaly okrasné dřeviny. V současné době zde vede naučné stezka a pouze se průběžně upravují cesty a dosazují některé ovocné stromy i okrasné dřeviny.