Ostrava

Město, Ostravsko
lupa

Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice s výhledem na krásné pohoří Beskyd. Výjimečný charakter oblasti je dán tradicí těžby černého uhlí a těžkého průmyslu. V myslích mnohých lidí stále přetrvává obraz "černé" Ostravy, a to i přesto, že těžba uhlí zde byla ukončena již v roce 1994. Přirovnání již ale neplatí, město prošlo velkou proměnou a vykvetlo do krásy. Z bývalých dolů se staly zajímavé technické památky, které se snaží přiblížit návštěvníkům hornickou minulost. Nachází se zde také řada jiných atraktivit či muzeí rozličného zaměření.

lupa

Ostrava je i kulturním centrem Moravskoslezského kraje. Návštěvníci mohou zavítat do některého z divadel či do mnoha galerií a muzeí. Ostrava je také dějištěm mnoha významných kulturních akcí. Za všechny jmenujme mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, festival folklorních souborů Folklor bez hranic či bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse.

Pravidelně se zde konají i významné sportovní akce, jako např. lehkoatletický meeting Zlatá tretra Ostrava či zápasy Davisova poháru.

Zde je několik tipů, co navštívit:

lupa

Slezskoostravský hrad
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1297. Důvodem zkázy hradu byla důlní činnost, která způsobila jeho pokles o 16 metrů! V současné době je hrad zrekonstruován. V průběhu roku se zde konají zábavní a kulturní festivaly i jiné společenské akce.
www.slezskoostravkyhrad.cz

lupa

Miniuni
Na ploše 1,5 ha zde můžete obdivovat více než 30 modelů významných evropských budov postavených v měřítku 1:25. Areál oživují železniční tratě s vláčky a vodní cesty s parníkem.
www.svetminiatur.cz

lupa

Zoo Ostrava
Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. Rozkládá se na ploše 100 ha a je domovem pro 360 druhů zvířat. Lákadlem pro příchozí jsou projížďky speciálním vláčkem s výkladem průvodce nebo nedávno otevřený Botanický park či noční expozice. Velké oblibě se těší i malé slůně, za kterým se sjíždějí návštěvníci z celé republiky.
www.zoo-ostrava.cz

lupa

Důl Michal
Historie této národní kulturní památky sahá až do roku 1843. Nearanžovaná expozice má tak charakter "posledního pracovního dne". Prohlídková trasa umožňuje procházet stejnou cestou, jakou každodenně absolvovali horníci při nástupu do práce. Tento mimořádně hodnotný technický unikát je navrhnutý na zápis do světového dědictví UNESCO.
www.dul-michal.cz

lupa

"Dolní oblast Vítkovice" aneb komplex staveb Důl Hlubina, Koksovna a Vysoké pece
Industriální areál z 1. poloviny 19. století byl v roce 2002 prohlášen za národní kulturní technickou památku. Bezprostředně zde na sebe navazoval celý technologický tok těžby uhlí, koksovny a výroby železa, jenž nemá v České republice obdoby. Díky své jedinečnosti je areál zapsán na seznamu Evropského kulturního dědictví.
www.dolnioblastvitkovice.cz

lupa

Landek park s expozicí hornického muzea
Areál muzea je největším svého druhu v České republice. Rozprostírá se na úpatí vrchu Landek, známého nálezem Landecké venuše. Návštěvníci mohou kromě zhlédnutí expozice o pravěkém osídlení Landeku nebo o vývoji ostravsko-karvinského hornictví sfárat pod zem do původních štol. Příjemné posezení nabízí pravá havířská hospoda Harenda.
www.landekpark.cz

lupa

Ostravské muzeum
Muzeum vzniklo po první světové válce spojením tří ostravských muzeí v jedno se sídlem ve staré poště. Návštěvníkům nabízí ohlédnutí za dějinami Ostravy i rozličné monotematické výstavy. Unikátním exponátem a chloubou je pokojový Maškův orloj.
www.ostrmuz.cz

lupa

Hasičské muzeum
Budova Hasičského muzea byla postavena v roce 1905 a již o počátku sloužila hasičům. Expozice je rozdělena do sedmi tematických částí, v rámci kterých je možno spatřit např. modely aut a hasičské techniky, ukázky modelovaných situací, expozici zaměřenou na vývoj hasičství nebo přehled vybavení chemicko-technické.
http://muzeum.hzsmsk.cz

lupa

Pivovar Ostravar a pivovarské muzeum
Současné pivo Ostravar je silná severomoravská lokální značka. Samotný pivovar Ostravar nabízí zájemcům exkurzní trasu, při které se seznámí s jednotlivými procesy vaření tohoto českého národního nápoje. Příjemnou tečkou na závěr je pak ochutnávka tohoto oblíbeného moku. Ve staré varně je umístěna zajímavá expozice pivovarského muzea, jehož velkou atrakcí je více než 60 let starý výčepní pult.
www.ostravar.cz

lupa

Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy
Budova hvězdárny a planetária se nachází v oblasti Porubského lesa a je obklopená zelení. Jako jediná instituce svého druhu v ČR je součástí vysoké školy. Na umělou oblohu je promítáno asi 9 000 hvězd, planety a další vesmírné objekty.
http://planetarium.vsb.cz

lupa

Halda Ema
Vznikla navážením hlušin z dolu Trojice a dnes je vyhledávaným výletním místem. V šedesátých letech se halda uvnitř vznítila a hoří dodnes. Její vnitřní teploty dosahují až 1500° C a díky tomu kolem haldy můžeme nalézt stepní druhy fauny a flóry. Vede sem žlutá turistická značka.
www.ostravainfo.cz

lupa

Stodolní ulice
Stala se fenoménem posledních let proslulým v celé zemi. Místo večerního odpočinku doporučujeme zavítat na tuto ulici, která "nikdy nespí". Najdete zde více jak 60 barů a restaurací, což je největší počet zábavních klubů v jedné lokalitě.
www.stodolni.cz

večerní Ostrava
večerní Ostrava
lupa

Programové balíčky města Ostravy
Pokud vás klasická návštěva turistických cílů neláká a chcete prožít něco nového a nevšedního, využijte některý z balíčků zážitků, které Ostrava nabízí. Z pestré nabídky si mohou vybrat opravdu všichni – milovníci historie, relaxace, hudby, příznivci sportu nebo dobré gastronomie a jiné zábavy. Balíčky je možno koupit online přes internetové stánky města Ostravy.

Prohlédněte si www.ostrava.czDalší informace

Hodnocení:
45. místo
Poloha:
260 metrů nad mořem
Bylo zde:
90 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostrava-Kunčičky
(vzdálenost od místa: 1.03 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Ostrava

23.02.2011 20:58
Ostravu navštěvuji pracovně.
26.07.2011 17:18
zde jsem byla na pár dní u kamarádky,ale v únoru takže se nikam krom hospody U Doktora,a po náměstí,nešlo.
14.08.2011 20:20
Mile mě překvapila čistota města a všudypřítomná zeleň :)
16.08.2011 00:07
Stodolní je klasika, která stojí za to
16.08.2011 00:07

Stodolní je klasika, která stojí za to

16.08.2011 00:08

Stodolní je klasika, která stojí za to

Komentovaná prohlídka Bělského lesa
03.10.2011 17:34

T.

15. a 16.10 2011 stojí zato zajít na komentovanou prohlídku po Bělském lese. Více informací: www.provedu.cz

 

Halda Ema
04.01.2012 17:43
Nádherná procházka, krásná vyhlídka, zážitek:-)
21.08.2012 12:12
Ja jsem tady každý den :-)
24.08.2012 17:15
tady se mi to líbílo, zde bych mohla žít.
11.07.2012 09:01
Město se zvolna vzbouzí z černé hrůzy. Za vlády komunistické verbeže sem jezdit nešlo, teď už to jde k lepšímu
Re:
03.01.2014 23:33
Jaká komunistická hrůza, na severu Čech to nebylo lepší ! Ostrava je hezké město plné zeleně a kulturních památek, dokonce s jednou, která figuruje na tzv. Tentative list UNESCO (čekací list).
14.07.2014 11:15
Je to tam fajn. Landek super, radniční věž krásnej výhled - musí být hezky. Dolní vítkovice - na to nemám. ale z venku krásný.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace