Na starém městě

Zajímavost, Žďárské vrchy
Archeologický průzkum místa
Archeologický průzkum místa
lupa

Místo, kde stávala původní osada Žďár. Nachází se u staré Vápenné cesty, jejím pozůstatkem je úvoz přes Klafar, je na pravém (českém) břehu řeky Sázavy. Už kolem r. 1100 stávala poblíž dnešního zámeckého areálu tržní osada na zemské obchodní stezce u brodu přes řeku Sázavu, která tvořila hranici. Když v roce 1252 pan Boček z Obřan založil cisterciácký klášter, přestěhovala se osada do prostoru tzv. Starého města (sídliště Klafar, Žďár nad Sázavou 3). Osada zde byla pouze krátce a potom byla přestěhována na druhý břeh, do míst dnešního historického jádra města, kde vzniklo tržní městečko na moravské straně Sázavy. Dnes tu stojí kostel sv. Prokopa, nedaleko kostela je také kaple sv. Barbory podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, historická Tvrz s Regionálním muzeem a tzv. Moučkův dům.
Existence této osady Na Starém městě je doložena archeologickým průzkumem, který proběhl před výstavbou na místech vznikajícího sídliště Klafar. Stará Vapenná cesta je sice zachována, úvoz je dvakrát nově přemostěn, ale všechny objekty původní osady zjištěné při vykopávkách jsou nenávratně ničeny vznikajícím sídlištěm bez jakéhokoliv připomenutí historických souvislostí místa.

Souřadnice Starého města: 49°34'14.124"N, 15°55'43.356"E

Poslední aktualizace: 22.4.2015Další informace

neumístěno
Poloha:
588 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žďár nad Sázavou
(vzdálenost od místa: 2.02 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Na starém městě

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace