Mladá Boleslav - kostel sv. Bonaventury a klášter piaristů

Klášter, Český ráj
klášter
klášter
lupa

Minoritský klášter v Mladé Boleslavi byl založen pravděpodobně v roce 1345, tedy přibližně jedno desetiletí po vzniku samotného města. Klášter byl umístěn v jeho severozápadní části a mohl mít takřka jepičí život, protože byl zanedlouho zničen husity. Silně poškozený areál darovali na přelomu 15. a 16. století Tovačovští z Cimburka Českým bratřím, kteří ovšem museli po bitvě na Bílé hoře Čechy opustit, takže po roce 1633 obnovili klášter již minorité. Ještě před nimi však klášter vlastnili několik let karmelitáni. Z důvodu nedostatku financí proběhla hlavní část rekonstrukčních prací teprve v letech 1675 až 1767. A nebyla to ze strany minoritů zcela ideální investice, protože již roku 1784 – tedy o pouhých 17 let později – císař Josef II. klášter zrušil, aby jej vzápětí předal kosmonoským piaristům.

lupa

Ti zde působili až do roku 1950. Teprve v tomto roce jim komunisté vysvětlili, že klášterní areál sami nutně potřebují pro potřeby učňovského školství. Byl zde také umístěn internát. V letech 2005 až 2007 tady proběhla rozsáhlá rekonstrukce všech objektů a následně z kláštera vzniká – jsme přece ve městě automobilů - vzdělávací areál Škoda Auto a. s. V bývalém klášterním konviktu však i nadále působí integrovaná střední škola. Klášterní kostel sv. Bonaventury je odsvěcen a v současnosti slouží jako oblíbené místo pořádání výstav, svateb, koncertů a jiných společenských akcí. A právě tomuto kostelu, který vznikl – podle názoru některých odborníků - zřejmě mnohem dříve než samotný klášter, budou většinově věnovány následující řádky.

odraz v jižního průčelí v prosklení škodovácké školy
odraz v jižního průčelí v prosklení škodovácké školy
lupa

V každém případě byl současný kostel vystavěn za hradbami tehdejšího města nejpozději roku 1345, a to nákladem Beneše z Michalovic. Stojí – spolu s bývalým minoritským klášterem - na místě zvaném Karmel, tedy v jedné z nejstarších částí města. Minorité také poškozený kostel znovu vybudovali v barokním stylu. Stalo se tak v letech 1675 až 1711. Samotná budova kostela přiléhá k objektu kláštera na východní straně a je orientována k severozápadu. Jedná se o jednolodní jednoduchou obdélníkovou stavbu s užším presbytářem, nad nímž je umístěn sanktusník. Průčelí kostela je ozdobeno sdruženými plochými pilastry s římsovými hlavicemi, mezi nimiž býval ve štukovém rámu obraz Madony. Po stranách můžeme vidět voluty. Loď je obdélná a mezi okny jsou umístěny pilíře, zabíhající tak hluboko do lodi, že vytvářejí šestici otevřených kaplí. Pilastry s mohutnými římsami pak podpírají valenou klenbu o třech polích.

průčelí kostela sv. Bonaventury
průčelí kostela sv. Bonaventury
lupa

Chrámová kruchta spočívá na dvou pilířích a dvou polopilířích. Je podklenuta třemi poli křížové klenby a do prostoru lodi se otevírá třemi oblouky. Chrámový presbytář je uzavřen – celkem tradičně - pěti stranami pravidelného osmiúhelníka a z jeho pěti oken nejsou dvě – ty orientované ke klášteru – vůbec proražena. Klenba lodi, presbytáře i oblouk nad kruchtou se pyšní bohatou štukovou výzdobou. Sakristie byla přistavena až v roce 1902. A přesně o sto let později byl klášterní kostel sv. Bonaventury kvůli špatné statice uzavřen a nadále sloužil pouze jako sklad Okresního bytového družstva. V roce 2005 se vlastníkem kostela stal Magistrát města Mladá Boleslav a celý areál se po následné dvouleté rekonstrukci stal sídlem Vzdělávacího centra a Vysoké školy Škoda AUTO, a.s. Právě se zajímavou novostavbou vysoké školy je klášter propojen podzemní chodbou. Z původního vnitřního vybavení tohoto svatostánku zde nezbylo nic. Veškerý mobiliář byl totiž demontován a následně převezen na jiné místo.

výklenková kaple se sochou sv. Václava
výklenková kaple se sochou sv. Václava
lupa

Na závěr snad jen několik poznámek. Poslední komorní bohoslužba se v tomto kostele konala v červnu roku 2005. V současné době kostel sv. Bonaventury opět bíle září jako v dobách své největší slávy a současně je krásnou ukázkou vhodného spojení moderní architektury s barokní sakrální stavbou i celým okolím. O zajímavosti klášterního areálu i jeho nejbližšího okolí svědčí nejlépe fakt, že již v roce 1958 byl mezi naše kulturní památky zařazen nejenom konvent a kostel sv. Bonaventury, ale také výklenková kaple se sochou sv. Václava, výklenková kaple s malbami a zbytky ohradní zdi.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
238 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladá Boleslav město
(vzdálenost od místa: 1.17 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Mladá Boleslav - kostel sv. Bonaventury a klášter piaristů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace