Milíkov

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
milikov: rozcesti na bocanovice
milikov: rozcesti na bocanovice
lupa

Milíkov leží severozápadním směrem od města Jablunkov. Obec je složena ze dvou samostatných částí Dědina a Paseky. Milíkov je podhorská obec, která se rozkládá v údolí tvořeném potokem Milíkov a východními svahy Moravskoslezských Beskyd. Nejvyšší vrcholy zvedající se nad obcí je Kozubová ( 982 m.n.m.) a Velká Kykula ( 811 m.n.m.). Na stráních Kozubové a okolních kopců jsou rozptýleny rodinné domky a řada chat a chatových osad. Milíkov poskytuje možnost celoroční rekreace a odpočinku v pěkné Beskydské přírodě. Z Milíkova se vydáme po značených turistických trasách na vrcholky okolních kopců. Trasy jsou určeny nejen pro pěší výlety, ale jsou také pro cyklisty a v zimě pro lyžaře na běžkách. Vydáme-li se z obce severozápadním směrem přes obec Košařiska a přes rozcestí Hunina dojdeme na vrchol Kozubová. Na vrcholu jsou malebné výhledy po okolních kopcích a údolích. Odpočinek najdeme ve stejnojmenné horské chatě Kozubová, která byla nově postavena v roce 1973 na místě původní vyhořelé chaty. Na vrcholku kopce je kaple svaté Anny z roku 1928, která má vyhlídkovou věž. Věž je přístupná jenom několikrát do roka. Na severním a jižním svahu Kozubové byly vybudovány dvě sjezdové tratě s lyžařskými vleky. Z rozcestí Hunina se vydáme také kolem pomníku partyzánů na vrchol Malé Kykuly ( 789 m.n.m.). Z Malé Kykuly můžeme dále pokračovat přes Malou Kyčeru ( 745 m.n.m.) a přes obec Bocanovice zpět do Milíkova.

Historie

milikov: milikov
milikov: milikov
lupa

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1577, v této době patřil Milíkov k Těšínskému knížectví. Počátkem 17. století pracovaly v obci dva mlýny. V 18. století přibyla k mlýnům ještě pila. V tomto století byla postavena v obci první roubená kovárna. V dnešní době si kovárnu můžeme prohlédnout ve Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, kam byly přestěhována i s původním vybavením. Od 19. století začaly v obci pálit dřevěné uhlí a v okolí těžit bahenní železnou rudu. Počátečním impulsem těchto prací bylo vybudování železáren v Třinci, kde bylo uhlí a ruda dodávány.

Statistické údaje

milikov: fotbalovy stadion
milikov: fotbalovy stadion
lupa

Název obce: Milíkov
Počet obyvatel: 1289
Rozloha: 9,15 km2
Adresa: Obecní úřad Milíkov , 739 81 Milíkov 200
Statutární orgán - Starosta: Zdeněk Szkandera
Telefon: 558 362 131
Fax: 558 362 131
E-mail: ou.milikov@worldonline.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Jablunkov
Obec s pověřeným obecním úřadem: JablunkovDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
450 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Návsí (Nawsie)
(vzdálenost od místa: 2.59 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Milíkov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace