Liberec

Město, Jizerské hory
Liberec - muzeum
Liberec - muzeum
lupa

Liberec leží v Severních Čechách, severovýchodním směrem od Prahy. Liberec se rozkládá na úpatí kopců Jizerských hor a pod vrcholkem Ještědu ( 1012 m.n.m.). Městem protéká Lužická Nisa. Pro svou velmi výhodnou polohu je město vyhledávaným rekreačním centrem. Od jižního konce města se zvedá hora Ještěd na kterou je z Liberce vybudovaná lanová dráha. Na svazích Ještědu je vybudován rozsáhlý lyžařský areál s celou řádkou vleků. Najdeme tu sjezdovky různé obtížnosti a také několik značených běžeckých stop. U západního okraje města je vybudováno nevelké golfové hřiště. Od severozápadního okraje města se táhnou rozsáhlé zalesněné stráně Jizerských hor. U východního okraje města je vybudovaná Botanická zahrada a v její blízkosti areál zoologické zahrady. Na území města a v jeho blízkém okolí najdeme několik rozhleden z nich nejznámější je na televizním vysílači na Ještědu. Z cyklistických tras které procházejí městem jmenujme dálkové trasy Jizersko-krkonošská magistrála, trasa Odra -Nisa a trasa Liberec- Zittau. Město je výchozím bodem celé řady turistických značených tras, které nás zavedou jak do Jizerských hor, tak do oblasti přírodního parku Ještěd.

Historie

Liberec - muzeum
Liberec - muzeum
lupa

Na konci 13. století vznikla na obchodní cestě z Lužic do Čech osada a u brodu přes Harcovský potok, která poskytovala kupcům občerstvení a odpočinek. První písemná zmínka pochází z roku 1352. V roce 1560 se stal Liberec městem a v roce 1786 městem svobodným. V roce 1427 začal ve městě pracovat první cech soukeníků a v roce 1605 tu byla vybudována barvírna. V roce 1798 začala ve městě pracovat první textilka. Město bylo v průběhu let několikrát vypáleno. Jako první se o vypálení města zasloužili husité v roce 1421, po té v roce 1469 vojáci pod vedením Jiřího z Poděbrad a v období třicetileté války v roce 1634 bylo zapáleno téměř celé město. Městu se nevyhnuly ani nepokoje dělníků. Nejvýznamnější byl v roce 1844 při zavádění strojů do výroby. Již v roce 1859 byla ve městě dokončena železniční trať. Útlum v rozvoji města přinesla první světová válka. V tomto období byl nedaleko města vybudován zajatecký tábor. V roce 1938 byl Liberec připojen k německé říši. Po ukončení druhé světové války bylo německé obyvatelstvo odsunuto a město začali postupně obývat nově příchozí. I přes některé necitelné zásahy do historické části města, byla část staveb nezničena a historická centrum města bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Historické centrum tvoří náměstí Staroměstské a Novoměstské a některé z přilehlých ulic. Kromě historických budov soustředěných v této oblasti se Liberec může pochlubit klasicistními domy v části města Kristiánov, tak zvaným Liebigovým městem na Monstračním vrchu, zachovanými dřevěnými domy v Janově Dole a vilovou čtvrtí, která vznikla na přelomu 19. a 20. století. Dominantou města je velmi pěkná novorenesanční budova radnice postavená v letech 1888 až 1893. Radnice má 65 metrů vysokou věž s veřejnosti přístupnou vyhlídkou. Mezi nejstarší historické budovy patří soubor Valdštejnských domků ze 17. století. Barokní zámek byl postavený v 17. století. Původně renesanční kostel svatého Antonína pochází z let 1579 až 1581. Koncem 19. století prodělal kostel přestavbu v neogotickém slohu. Nejcenější církevní památkou je kostel svatého Kříže postavený v letech 1753 až 1761. Evangelický kostel byl postaven v roce 1864 až 1868, ale v kolem roku 1972 byl totalitním režimem zbourán. Dnes připomíná tento kostel pouze název náměstí Českých bratří. Kostel svatého Vincenze z Pauly na Jánském kameni byl vybudován v roce 1884 až 1888. V roce 1906 bylo v Liberci vybudováno výstaviště a v roce 1957 byl celý areál rekonstruován a částečně přestavěn. Botanická zahrada byla založena v roce 1876 a zoologická zahrada v roce 1906. Liberecká ZOO je nejstarší zoologickou zahradou u nás. Televizní vysílač postavený na vrcholku Ještědu na místě vyhořelého hotelu pochází z roku 1963. Liberec je rodným městem literárního kritika F. X. Šaldy ( 1867-1937) a známého českého komika herce Vlasty Buriana ( 1891-1962).

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Liberec - město / Reichenberg /Další informace

Hodnocení:
365. místo
Poloha:
370 metrů nad mořem
Bylo zde:
36 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Liberec
(vzdálenost od místa: 1.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Liberec

17.08.2012 18:35
Okresní město s nádhernou radnicí. Stojí za vidění - aquapark, bazén, ZOO, botanická zahrada a spousta dalšího. Celkově je Liberecko výborná turistická oblast.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace