Krásná

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Krásná je horská obec, kterou najdeme pod nejvyšší horou Moravskoslezských Beskyd, pod Lysou horou ( 1328 m.n.m.). Obec se rozkládá v údolí horské říčky Mohelnice. Voda v říčce je průzračně čistá a v letním období tady najdeme osvěžení. Je jen pro otužilé, i v létě je voda v Mohelnici značně studená. K obci Krásná náleží okolní horské osady a usedlosti, Visalaje, Zlatník, Jestřabí a Dolní Krásná. Obec je vyhledávaným celoročním rekreačním střediskem. V Krásné a okolí je řada penzionů, horských chat a hotelů. Z obce vedou značené turistické trasy. Cesty jsou určeny pro pěší turisty, pro vyznavače jízdy na horských kolech a v zimě pro lyžaře na běžkách. Vydáme-li se z obce jižním směrem přes osadu Jestřabí dojdeme Na Lysou horu. Na západním úbočí Lysé hory je přírodní rezervace Mazák. Tato rezervace je po předchozí domluvě přístupná pouze s průvodcem. Najdeme tady pralesovitý porost buku a jedle s trochou smrku a javoru. Vrchol Lysé hory je nad hranicí lesa, je tu telekomunikační věž, hydromerologický ústav a občerstvit se můžeme v jednom ze dvou bufetů. Lysá hora patří mezi nejnavštěvovanější místa v Beskydech. Půjdeme-li západním směrem z obce dojdeme Kolem Kyčery ( 906 m.n.m.), přes Muroňku ( 962 m.n.m.) na Kykulku ( 996 m.n.m.). Na Kykulce je rozcestí a vydat se můžeme do obce Malenovice a dále do Frýdlantu nad Ostravicí. Východním směrem z Krásné se vydáme na Travný (1203 m.n.m.). V osadě Visalaje je chráněná přírodní památka Obidová. Jsou tady mokřadní louky, na kterých roste masožravá rostlina Rosnatka okrouhlolistá a na horských stráních vstavače. V zimním období sjezdoví lyžaři využijí nedaleké sjezdové areály Zlatník a Visalaje. Najdeme tady tratě s různým stupněm obtížnosti a lyžařské vleky.

Historie

lupa

Obec byla v 17. století založena Frýdeckou vrchností. Důvodem bylo zalidňování hor a budování horských hospodářství, které přinášelo peníze i naturální zisky. Obec byla řízena fojtem. Obyvatelé se živili chovem dobytka a ovcí, a také kácením stromů. Také zde byly domácí tkalcovské dílny. V 17. století se v okolí obce těžila železná ruda. Z konce 18. století jsou v obci lidové domy těšínského typu. Památkově chráněná je zemědělská usedlost s roubenou stodolou a ovčínem.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Krásná
Počet obyvatel: 649
Rozloha: 45 km2
Adresa: Obecní úřad Krásná , 739 04 Krásná 287
Statutární orgán - Starostka: Ing. Pavla Bohačíková
Telefon: 558 692 205
Fax: 558 692 205
E-mail: ou-krasna@post.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frýdek-Místek
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdek-MístekDalší informace

Hodnocení:
3984. místo
Poloha:
510 metrů nad mořem
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 7.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Krásná

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace