Košařiska

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Košařiska leží na severovýchodě České republiky, jižním směrem od města Třinec. Košařiska je horská obec, řada domů v obci jsou rekreační chalupy a jsou rozptýleny po svazích okolních kopců. Obec se rozkládá na úpatí východních vrcholků Moravskoslezských Beskyd. Košařiska jsou obklopeny hustými lesy. Obcí protéká horský potok Kopytná, který ústí do nedaleké řeky Olše. Nejvýše položeným místem nad obcí je jižním směrem vrchol Kozubová ( 982 m.n.m.) a severozápadním směrem vrchol Ostrý ( 1044 m.n.m.). Na svazích vrcholku Ostrý se rozkládá přírodní rezervace Čerňavina, ve které jsou přirozené lesní porosty na godulském pískovci. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999 a má rozlohu 61,32 hektarů. Věk nejstarších stromů v rezervaci se odhaduje na 180 let. Obec může sloužit jako výchozí bod k tuirstickým výletům do Beskyd. Z obce vedou značené turistické trasy. Vydáme-li se jihozápadním směrem z obce dojdeme na vrchol Kozubová. Na svazích Kozubové jsou vybudovány dvě sjezdové tratě s lyžařskými vleky. Na Vrcholku Kozubové můžeme posedět ve stejnojmenné horské chatě nebo navštívit kapli svaté Anny. Věž kaple byla přebudována na rozhlednu, odkud je malebný výhled na okolní vrcholky kopců a na obce položené dole v údolí.Západním směrem z obce Košařiska přes vrchol Velká Kykula ( 811 m.n.m.) dojdeme pod vrchol Ostrý, ke stejnojmenné horské chatě, kde si můžeme odpočinout po náročném výšlapu. Jižním směrem z obce dojdeme kolem pomníku partyzánů na vrchol Malá Kykula ( 789 m.n.m.). Z vrcholku je pěkný rozhled po okolních kopcích a za příznivého počasí můžeme vidět také vrcholky kopců patřící k Jablunkovské Brázdě.

Historie

lupa

První zmínka o obci pochází z roku 1643. Obec patřila k Těšínskému knížetsví. Dřevěné roubené domy v obci jsou upraveny na rekreační chalupy. V obci můžeme najít zbytky milíře na dřevěné uhlí, který tady pracoval.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Košařiska
Počet obyvatel: 381
Rozloha: 17 km2
Adresa: Obecní úřad Košařiska , 739 81 Košařiska 88
Statutární orgán - Starostka: Jana Kohutová
Telefon: 558 362 821
Fax: 558 362 821
E-mail: kosariska@tiscali.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Třinec
Obec s pověřeným obecním úřadem: TřinecDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
450 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrádek (Gródek)
(vzdálenost od místa: 3.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Košařiska

Tohle nejsou Košařiska
23.11.2009 17:42

ramgad
Tak tyhle fotky vůbec nejsou z Košařisk, ale z Milíkova, konkrétně z části Na pile :-))

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace