Loading...

Kopec Úhošť, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva, o které se toho moc neví

Turistické cíle Příroda Kopec

Legendární střetnutí, dost možná jedna z nejdůležitějších bitev českých dějin, ale historikům se zatím nepodařilo přesně určit, kde se vlastně odehrála.

Sámo. Patrně původem franský obchodník z galského kraje Sennonů (asi město Sens jihovýchodně od Paříže), s jehož jménem je spjata významná kapitola v dějinách Slovanů. Ale s trochou nadsázky lze říct, že byl ve správný čas na správném místě. Když se totiž tento kupec vydal na slovanské území za obchodem, vypuklo tam protiavarské povstání. Jelikož měl dobré organizační schopnosti a kvalitní francké zbraně, ocitl se záhy v čele otevřeného ozbrojeného boje proti Avarům a vítězství na sebe nenechalo dlouho čekat. Následně sjednotil kmeny a vytvořil ve střední a jihovýchodní Evropě rozsáhlý kmenový svaz, Sámovu říši, která byla schopna odolat i silným tlakům sousedů, například říši Franků.

Foto: Bubinga

Bitva, která vešla do dějin, ale patrně se tam před námi dobře schovala, proběhla na úsvitu českých dějin u hradu Wogastisburg (též se uvádí Vogastisburg). Jednalo se o rok 631 nebo 632, kdy proti sobě stanuly slovanské kmeny Sámovy říše a franská vojska krále Dagoberta I. Vítězně z ní vyšlo slovanské vojsko, které tak dosáhlo významného vítězství.

Foto: Bubinga

Jediný věrohodný písemný zdroj, který se zmiňuje o tomto válečném střetnutí, je Kronika tak řečeného Fredegara. Podle zápisků tohoto nejdůležitějšího franckého dějepisce byli v devátém roce vlády krále Dagoberta I. kdesi na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Sámovi lidé je zavraždili a majetek jim zabavili. Král poslal na Sámův dvůr svého vyslance Sichariuse s požadavkem na spravedlivou náhradu za kupce i zboží. Sámo to však pochopil jako výhružku či ultimátum. Sice odmítl, ale navrhl ustanovit soudy pro spory mezi oběma stranami. Nakonec se však v názorech neshodli a Sicharius byl vykázán. Následné franské válečné tažení na sebe nedalo dlouho čekat. Frankové vpadli do Sámovy říše patrně ve třech proudech, přičemž Alamani (dnešní sever Švýcarska a jih Německa) a Langobardi (sever Itálie) plenili krajinu, drancovali, loupili a získali mnoho zajatců. Austrasijci (Lotrinsko, Nizozemí a Německo), nejsilnější proud a hlavní šik Dagobertovy armády postupoval od západu k severní části říše, aby nakonec oblehl pevnost Wogastisburg, kde došlo k velké rozhodující bitvě. Trvala tři dni a bylo v ní pobito velké množství obléhatelů. Ti, co přežili, se dali na útěk. Nejenom bitva, ale i osud celého tažení byl rozhodnut.

Ať se tehdy stalo u Wogastisburgu cokoliv, výsledkem bylo vítězství Slovanů. Nejenže Sámo uhájil svoji říši, ale přešel také dokonce do ofenzívy a Slované několikrát vpadli do Durynska a dalších krajů, které zle vyplenili. Slavné vítězství mělo značný dopad na tehdejší dění v celé střední Evropě i na budoucí vývoj našich slovanských předků. Kdyby král Dagobert zvítězil, patrně by došlo k vyplenění území obývaného Slovany, kteří by byli odvlečeni do otroctví nebo povražděni.

Foto: Bubinga

Sámo se po té bitvě těšil velké úctě a patrně nebyl nikdy v boji poražen. A tak je určitě zajímavé, že se nenechal nazývat králem. Tudíž říše bez krále? Nebo jenom kmenové společenství? To není až tak důležité. Podstatné je, že se územní rozsah říše zvětšoval a její obrysy lze určit pouze ve velmi hrubých rysech. Hranice jsou stále předmětem diskuzí a sporů. Stejně jako konec říše, který je spojován se Sámovou smrtí, patrně v roce 658 či 661. Asi tomu také napomohla skutečnost, že Sámo měl podle tradičního podání 12 manželek, 22 synů a 15 dcer. Z dnešního pohledu nějak moc žen, ale v té době bylo mnohoženství charakteristické pro vyšší vrstvy na podobném stupni vývoje. A Sámo, i když křesťan, tak si bez větších problémů osvojil tento zvyk slovanských i avarských kmenových vládců.

Ale zpět k legendární bitvě. Jisté je, že se odehrála u slovanského hradiště jménem Wogastisburg. Na jméně se shodují všichni, ale na lokalizaci skoro nikdo. Skoro by se dalo říct, že co kronikář nebo historik, to jiný názor. Umístění bájného Wogastisburgu se neliší v metrech, ale stovkách kilometrů. Zajímavé! Významná událost, významné Místo, ale kde ho hledat. Přesné prostorové určení hradiště je dnes z dostupných písemných pramenů nemožná a tak bychom potřebovali českého Schliemanna, který by našel nějaké důkazy o Sámovi a jeho době. Ten se však zatím neobjevil, tak jsem se toho ujal já. Fredegarovu kroniku jsem sice nestudoval, ale údajně se v ní píše, že tento hrad nebo opěrný bod ležel kdesi v okrajové části říše ve směru postupu austrasijského vojska.

Foto: Bubinga

Co víc může člověk chtít? Bylo rozhodnuto. Jihozápadně od města Kadaně se nachází jeden zajímavý kopeček. Jmenuje se Úhošť a je též považován za legendární slovanské hradisko Wogastisburg. Tuto pozoruhodnou čedičovou stolovou horu lze objevit v podhůří Doupovských hor nad pravým břehem řeky Ohře. Zajímavá náhorní plošina v nadmořské výšce 593 metrů má tvar obdélníku a rozlohu zhruba 82 ha. Dnes je tady národní přírodní rezervace vyhlášená v roce 1974, kterou sice prochází červená turistická značka, ale turistů člověk moc na naučné stezce nepotká. Většinou se jde v nízkém porostu, ale když se objeví nějaký ten výhled do KRAJINY, tak to stojí za to.

Foto: Bubinga

Kopec Úhošť se dostal na seznam často zmiňovaných míst patrně roku 1882, kdy profesor August Sedláček, autor významného a zajímavého mnohasvazkového díla Hrady, zámky a tvrze české, publikoval článek, v němž situoval Wogastisburg právě na tuto tabulovou horu ležící asi dva kilometry jihozápadně od města Kadaně. Vedla ho k tomu konfigurace okolního terénu vhodná k rozhodující bitvě. Stolová hora s vysokými skalními i suťovými stěnami určitě nevyžadovala nějaké složité opevňovací práce. Jestliže měli obránci vodu a zásoby v této přírodní pevnosti, výhoda byla na jejich straně. Nepřátelé při nesnadném dobývání udělali velice snadno chybu a to mohlo rozhodnout třeba v případě hůře vyzbrojené obrany. A tak nějak to mohlo být i v případě legendárního střetnutí Franků a Slovanů, kdy Sámo vyčkal příchodu krále Dagoberta právě tady. Znal směr pochodu hlavního voje franského vojska a dobře se na něj mohl připravit.

Na Úhošti se sice prováděly archeologické průzkumy, ale jenom v omezeném rozsahu. Našly se nějaké střepy z různých dob, ale předpokládané keltské oppidum i větší slovanské osídlení se prokázat nepodařilo. Avšak archeologové zatím ani definitivně nic z výše uvedeného nevyvrátili.

Foto: Bubinga

A tak není důvod, abych se při svém bádání vzdaloval ze severozápadních Čech. Pro Wogastisburg na Ohři mluví totiž jeden silný argument. A to směr Dagobertova tažení proti Sámovi. Stezka podél řeky Ohře mohla mít v neklidné době raného středověku velký význam. Úzká zalesněná údolí a těžko průchodné soutěsky ohraničovaly z jedné strany Krušné hory a z druhé Doupovské vrchy. Po této říční stezce, přirozené přírodní hranici mezi územím Slovanů a Franků, putovaly obchodní karavany i vojenské oddíly. Třeba i již zmínění Austrasijci, kteří po ní došli až k Wogastisburgu. V té době to asi muselo být velmi význačné a všeobecně známé místo, jelikož autor Fredegarovy kroniky nepovažoval za nutné, hrad či hradiště nějak blíže popisovat či lokalizovat.

Pro bitvu v blízkosti Ohře mluví ještě jedna významná okolnost, zmíněná v kronice tzv. Fredegara. Slované, povzbuzeni úspěchem u Wogastisburgu, měli vytáhnout proti Frankům a zle zpustošili část Durynska, přilehlé oblasti západně od Krušných hor. Pokud by se bitva odehrávala podstatně dále na východ, těžko by Slované směřovali svůj útok na tuto část Franské říše. A určitě by to ani kronikář nespojoval dohromady. Ale pro úplnost mého povídání je potřeba zmínit, že Sámův Wogastisburg někdo hledá u Domažlic na kopečku Tuhošť nebo na Moravě, například v blízkosti Vranova nad Dyjí, kde se nachází Ptačí vrch. Ale někteří jdou ještě dál, až na Slovensko, do Polska, Rakouska či Německa.

Foto: Bubinga

Podle archeologů je jakákoliv lokalizace fiktivní, jelikož nebyly doposud objeveny žádné konkrétní důkazy. Žádná z teorií zatím nepřesvědčila. Umístění Wogastisburgu je stále předmětem dohadů a hypotéz. Moje výprava za záhadami Wogastisburgu skončila. Výlet se mi povedl, bylo krásně. Zda se někdy lokalizaci tolik diskutovaného Wogastisburgu podaří určit, asi dnes nikdo neví. No nikdo? Já mám jasno. Určitě jsem tam byl. Ale nevím, který ten kopeček to je. Stejně tak mi není jasné, proč naše dějiny tak málo zmiňují osobnost panovníka Sáma.

Vyprávění o zajímavých Místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 17.7.2016
Nadmořská výška:
548 metrů nad mořem
Kopec Úhošť, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva, o které se toho moc neví na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Kopec Úhošť, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva, o které se toho moc neví

Jesenný výlet na Úhošť - stolovú horu
Jesenný výlet na Úhošť - stolovú horu
Kopec
Národná prírodná pamiatka Úhošť leží na okraji Doupovských hor blízko…
0.5km
více »
Tabulová hora
Tabulová hora
Vrchol
Tabulová hora - Úhošť Krajinná dominanta se strmými svahy v SZ části…
0.6km
více »
Pár pohledů z města Kadaně....
Pár pohledů z města Kadaně....
Cestopisy
Po velké zdravotní přestávce, kdy jsem už nemohla chodit přírodou na delší túry, se u mě zastavil syn a vzal mě na výlet do Kadaně, …
0.7km
více »
Národní přírodní rezervace a naučná stezka Úhošť
Národní přírodní rezervace a naučná stezka Úhošť
Tipy na výlet
Když jsme hledali zajímavosti při cestě…
0.8km
více »
Hrad HASIŠTEJN
Hrad HASIŠTEJN
Tipy na výlet
Jedeme na královský hrad HASIŠTEJN Hrad se nachází v lese na kopci nad vesnicí Místo,(JEDE SE TAM AUTEM), nachází se cca: 7km od města …
1.3km
více »
Kadaň - Kadaňský stupeň (Vodní dílo Kadaň) s MVE
Kadaň - Kadaňský stupeň (Vodní dílo Kadaň) s MVE
Přehrada
Střední tok řeky Ohře můžeme – díky hlubokým údolím, stříbrným peřejím,…
2km
více »
Lávka Víta Brandy v Kadani
Lávka Víta Brandy v Kadani
Technická památka
Lávka Víta Brandy je kovová moderní stavba, která má umožnit zejména…
2km
více »
Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani
Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani
Zábava, atrakce
Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani je rozsáhlá oblast podél řeky Ohře, která…
2km
více »
Vodné dielo Kadaň
Vodné dielo Kadaň
Přehrada
Vodné dielo Kadaň sa nachádza pri kráľovskom meste Kadaň na 126 riečnom…
2km
více »
Kadaň
Kadaň
Hrad
Hrad se nachází ve městě Kadaň na Chomutovsku v Ústeckém kraji.…
2km
více »
Kadaň - procházka po památkách bývalého královského města
Kadaň - procházka po památkách bývalého královského města
Tipy na výlet
Milujeme rozhledny, rádi navštěvujeme pivovary, ale cestou do severní…
2.3km
více »
Katova ulička v Kadani - nejužší ulice v ČR
Katova ulička v Kadani - nejužší ulice v ČR
Drobné památky
Katova ulička v Kadani získala primát jako nejužší ulice v České republice. Ve svém nejužším místě měří 66,1 cm a její délka je 51…
2.4km
více »
Kadaň
Kadaň
Město
Kadaň je město na řece Ohři přibližně 80 kilometrů západně od Prahy. Má cca 17 tisíc obyvatel. Patří do okresu Chomutov. Městem protéká řeka Ohře. Centrem města je Mírové…
2.4km
více »
Historický železničný most v Kadani
Historický železničný most v Kadani
Most
Trate dnešnej Doupovskej dráhy vznikali postupne. Jej prvou časťou bola…
2.4km
více »
Kadaň – městské opevnění s galerií „pod širým nebem“
Kadaň – městské opevnění s galerií „pod širým nebem“
Pevnost, opevnění
Kadaň je bezesporu městem krásným a pro příznivce historických pa…
2.5km
více »
Svatý vrch s rozhľadnou u Kadaně
Svatý vrch s rozhľadnou u Kadaně
Kopec
Kopec Svatý vrch vysoký 402 metrov sa nachádza severne nad kráľovkým…
2.5km
více »
Rozhledna na Svatém vrchu
Rozhledna na Svatém vrchu
Rozhledna
Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopce nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m n.m. Původní rozhledna byla vystavěna pravděpodobně …
2.8km
více »
Deštěm smáčená Kadaň.
Deštěm smáčená Kadaň.
Tipy na výlet
Jak daleko do minulosti sahá osídlení tohoto místa a jeho okolí se již as…
2.8km
více »
Kadaň
Kadaň
Město
Kadaň leží v Západních Čechách, jižním směrem od Chomutova. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Krušných hor a jižním směre…
2.8km
více »
Klášterec nad Ohří
Klášterec nad Ohří
Zámek
Romanticky upravený zámek stojí na ostrohu nad řekou Ohří. Zámek je…
5.3km
více »
zavřít reklamu