Kaliště

Vesnice, Českomoravská Vrchovina
Nevelká obec Kaliště nedaleko města Humpolce je známá především díky faktu, že se zde narodil Gustav Mahler, světoznámého skladatele a dirigenta. Právě díky němu není Kaliště jen jednou z mnoha "bezejmenných" obcí, kterých jsou na Vysočině desítky.

Historie
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318, kdy je jmenována mezi obcemi patřící vyšehradské kapitule. Za husitských válek se stává královským majetkem a v roce 1436 byla zakoupena k panství nedalekého hradu Lipnice nad Sázavou. V polovině 16. století pak bylo připojeno celé lipnické panství k panství Světlá.

Na konci 17. století se Kaliště s okolím stalo samostatným velkostatkem, který měli v majetku pánové z Trautsonu a Falkenštejna. V roce 1848 došlo při reformě správy ke zrušení panství, následně i k odprodeji statku Kaliště. V polovině 20. století ho vlastnila rodina Filípkových, té byla ale v roce 1948 znárodněn a následně rozdělen mezi místní rolníky.

Gustav Mahler
Skladatel a dirigent se narodil v Kališti v červenci 1860, v domě, kde se dnes nachází penzion Gustav Mahler. Narodil se v židovské, německy mluvící rodině Bernarda Mahlera a Marie Frankové, kteří v Kališti vedli hospodu. Ještě v roce 1860 se ale rodina přestěhovala do Jihlavy a do Kaliště se již nevrátila.

Přesto je ale Mahler s Kalištěm neodmyslitelně spjat. Na hřbitově se nacházejí hroby rodiny Mahlerových a tyto jsou navštěvovány jak příbuznými, tak i turisty z celého světa. Na rodném domě se nachází pamětní deska, upomínající na místo, kde se Mahler narodil.

Turistické informace
Obcí prochází cesta Gustava Mahlera, značená zelenou turistickou značkou, vedoucí od Wolkerova památníku mezi Kejžlicemi a Bratroňovem přes Kaliště do Želivi. Dále zde vede cyklotrasa č. 1211 z Lipnice nad Sázavou do Senožat. Rodný dům Gustava Mahlera (v něm se dnes nalézá penzion) se nachází v centru obce.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
604 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Humpolec
(vzdálenost od místa: 7.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Kaliště

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace