Jimramovské Pavlovice

Vesnice, Žďárské vrchy
Pohled na Jimramovské Pavlovice od Jimramova
Pohled na Jimramovské Pavlovice od Jimramova
lupa

Jimramovské Pavlovice leží, jak jejich název napovídá, nedaleko městečka Jimramova v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Nacházejí se v nadmořské výšce kolem 550 m.n.m. na toku Věcovského potoka, který se pod Jimramovem vlévá do řeky Svratky.

Historie
Obec vznikla pravděpodobně ve 14. století na zelené louce za středověké kolonizace do té doby zalesněných území. Část obce v té době patřila k panství pánů z Pernštejna, část k panství hradu Štarkov-Skály. Toto rozdělení nebylo nijak neobvyklé, často se stávalo, že jednu ves vlastnilo více vrchností.

V polovině 15. století došlo ke sloučení obou částí obce pod vládou pánů z Pernštejna. Až do počátku 18. století pak ves patřila k panství u hradu Pernštejna, v 18. století zde krátkodobě bylo sídlo malého panství, které vlastnil rod z Nübern a později svobodný pán z Waldorfu. V polovině 18. století pak byla ves přičleněna k jimramovskému panství, u kterého setrvala až do reformy zemské správy v roce 1849.

Až do druhé poloviny 20. století pak byly Pavlovice samostatnou obcí, v roce 1964 ale byly přidruženy k nedalekému Věcovu, u kterého setrvaly dodnes.

Turistické informace
Ačkoli leží Jimramovské Pavlovice mimo turistické trasy, řada turistů si sem najde cestu především díky možnostem ubytování a agroturistiky, které obec nabízí. Díky blízkosti k Jimramovu a poměrně dobrému autobusovému spojení se obec nabízí jako výchozí místo řady kratších výletů do okolí, ať už do samotného Jimramova nebo do okolních kopců.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
548 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rovné-Divišov
(vzdálenost od místa: 7.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jimramovské Pavlovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace