Jetřichovické okolí - České Švýcarsko

Pohoří, Děčínsko a Lužické hory
Na své výlety po Českém Švýcarsku jsme zvolili Jetřichovice, pro jejich parádní polohu. Na společný výlet jsme si zvolili okolí obce, jelikož má co nabídnout.

lupa

Ráno vyrážíme po červené na prohlídky bývalých strážních míst protipožárních hlídek v kraji – jetřichovické vyhlídky. Doufám, že pro početné zastoupení hasičů v naší skupině, to bude zajímavý výlet. A to už se nám cesta postupně začíná zvedat a klikatit na nejvyšší z trojice pískovcových hrotů, nazývaný Mariina skála. Stezka se vine kolem spáleniště u Havraní skály a naskýtá se otázka, došlo by k požáru, kdyby bylo místo protipožární hlídky obsazeno?

lupa

Ale to už se nacházíme na vyhlídce s krásnými výhledy na krajinu a po náročném výstupu nesmí chybět ani valašská chvilka. Smile A pak se postupně vytrácíme k dalšímu bodu naší poznávací cesty – Vilemínina stěna. Po krátkém odpočinku pod skalním převisem a malém občerstvení pokračujeme na vyhlídku.

Z vyhlídky Vilemíny Kinské, na které má i svůj portrét, si lze dobře prohlédnout jak Mariininu skálu, tak Rudolfův kámen i Růžový vrch.

lupa

Po krátkém odpočinku na kládách v Purkatickém lese se naše kroky ubírají na druhou požární vyhlídku – Rudolfův kámen. Taky je výstup trochu náročnější přes žebříky. Nahoře je trochu těsno, ale nádherně. A pak už se naše kroky ubírají přes rozdělovník Pohovka na Skalní kaple. Procházíme stezkou s nádhernými pískovcovými útvary, u kterých se dříve nacházely tzv. smyky – dřevěné žlaby na stahování stromů, po kterých se snad proháněla i pyšná princezna. Kolem skalních oltářů se naše cesta stáčí na modrou stezku směr Jetřichovice - mezi loukama už je vidět věž kostela a pocit žízně zaháníme v místní restauraci.

lupa

Po vydatném obědě na naší základně, nezbytném kafíčku a posilněni valašskými kapkami se ubíráme na pohádkami obestřený Dolský mlýn. V parném horku nám poslouží voda ze studánky u Svatého Huberta k občerstvení. Mlýn, který působil už v mnohých pohádkách, lze funkční spatřit v Pyšné princezně a jeho torzo v Pekle s princeznou, Ztracený princ a Čertova nevěsta. Letošní rok se tam prý točila pohádka, která má být na vánoce, našli jsme i zapomenutou rekvizitu…

lupa

Po návštěvě mlýna nám ještě zbývá trochu času do večera a tak se někteří ještě vydáváme po žluté na zříceninu hradu Falkenštejn. Z tohoto skalního hradu zbylo už jenom torzo, které je špatně přístupné. Jsou zde k vidění jenom vytesané základy bývalého hradu.

lupa

Tady je vidět, že Jetřichovice se oplatí navštívit, vybere si tady každý a to nás čekala ještě návštěva koupaliště. Jetřichovice jsou i skvělá volba na výstup na Malou Pravčickou bránu…Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Česká Kamenice
(vzdálenost od místa: 6.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jetřichovické okolí - České Švýcarsko

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace