Jeskyně Švédův stůl

Jeskyně, Brno a okolí
Jeskyně Švédův stůl
Jeskyně Švédův stůl
lupa

Nachází se v pravé údolní stráni, asi 10 m nade dnem potoka Říčky. Je asi 30 m dlouhá a je vytvořena ve vilémovických vápencích. Díky propadlému stropu v zadní části je celá osvícena denním světlem. Svůj název měla dostat po velkém plochém hladkém kameni, který se v minulosti před jeskyní nacházel a u něhož měli tábořit Švédové v období třicetileté války. Leží asi 150 m od Ochozské jeskyně.

Jeskyně patří k našim nejvýznamnějších archeologickým lokalitám a je jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka. Tito lidé žili ve zdejších jeskyních v údolí Říčky v období starší doby kamenné. Je považována též za typické doupě jeskynních hyen, žijících zde ve starších čtvrtohorách. Jeskyně je volně přístupná.

Poblíž prochází zelená turistická cesta vedoucí z letoviska Hádek k hlavnímu směrovníku v údolí Říčky pod jeskyní Pekárnou.

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský krasDalší informace

Hodnocení:
3346. místo
Poloha:
345 metrů nad mořem
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílovice nad Svitavou
(vzdálenost od místa: 5.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jeskyně Švédův stůl

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace