Jeskyně Pekárna

Přírodní památka, Brno a okolí
Vchod do jeskyně Pekárna
Vchod do jeskyně Pekárna
lupa

Jedná se o paleovýtokovou jeskyni, která se nachází v levé skalnaté stráni potoka Říčky. Upozorní na sebe mohutným tunelovitým vstupním portálem. Jeskyně má charakter široké horizontální chodby a po 64 m končí mohutným závalem. Jedná se o významnou archeologickou lokalitu. Byla osídlena lovci sobů na konci paleolitu (před 12 tisíci lety – kultura magdalenien), krátce i neandrtálci a dále sloužila za útočiště lidem téměř všech mladších pravěkých kultur. Známé jsou zejména rytiny koní, bizonů i abstraktní motivy na zvířecích kostech a stylizovaná soška ženy z mamutoviny. První právní ochrany se ji dostalo již v roce 1933, dnes má statut národní přírodní památky. U jeskyně je jedna ze zastávek zdejší Naučné stezky.

Od významného rozcestí turistických cest v údolí potoka Říčky vede k jeskyni upravenou stezkou krátká modře značená odbočka.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/E2 (2010), GOL 1:25 000 Moravský kras (2011)Další informace

Hodnocení:
1327. místo
Poloha:
366 metrů nad mořem
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bílovice nad Svitavou
(vzdálenost od místa: 5.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jeskyně Pekárna

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace