Jeskyně Císařská

Jeskyně, Moravský kras a okolí
Výrazný zalesněný vápencový hřeben v němž se nachází jeskyně Císařská
Výrazný zalesněný vápencový hřeben v němž se nachází jeskyně Císařská
lupa

Nachází se ve výrazném zalesněném vápencovém hřebeni v levé stráni Ostrovského žlebu na severním okraji obce Ostrov u Macochy. Byla objevena J. A. Nagelem v roce 1748. Jejím výzkumem se zabýval i majitel zdejšího panství Hugo F. Salm, který jeskyni v roce 1804 nechal nasvítit loučemi a její prohlídky se zúčastnil i císař František I. Od té doby se jeskyni říká Císařská. Další objevy zde byly uskutečněny Karlem Absolonem v letech 1904-05, kdy byly prozkoumány další nové prostory. Jde o horizontální jeskynní systém s podzemními jezery o celkové délce chodeb 650 m. Prostory jeskyně jsou tvořeny hlavní chodbou s krasovými jezery (Nagelovo, Salmovo, Klidu, Širé, Niphargové a Hluboké) a suchými odbočkami (Severní větev, dóm Travertinů, Chaosu, Bílý a Vysoký, Ostrovské síně). V období 1950 až 1989 byla nazývána Ostrovská vodní jeskyně.

Dolní vchod jeskyně Císařské, dnes vstup do speleoléčebny
Dolní vchod jeskyně Císařské, dnes vstup do speleoléčebny
lupa

V roce 1929 na popud tehdejšího starosty Josefa Šamalíka bylo zahájeno zpřístupnění jeskyně veřejnosti a v květnu 1930 byla slavnostně otevřena veřejnosti. Součástí byla i archeologická expozice s nálezy sídlišť prehistorického člověka. Provádělo se v ní až do roku 1952. Dnes má jeskyně dva vchody (Horní a Dolní - bývalý vchod a východ jeskyně) a tzv. Estavelu, přes kterou je za vyšších vodních stavů dotována vodou. Od roku 1997 je část jeskyně upravena jako dětská léčebna se speleoterapií. Jednou ročně se v jeskyni uskuteční i pouť, která je zasvěcena Panně Marii Lurdské.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras (2010), GOL 1:25 000 Moravský kras (2011)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
481 metrů nad mořem
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Blansko
(vzdálenost od místa: 9.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Jeskyně Císařská

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace