Hrnčíře (Praha) - kostel sv. Prokopa

Kostel, Praha
lupa

Hrnčíře jsou součástí městské části Praha - Šeberov, najdete je na jih od centra Prahy mezi Kunraticemi a Průhonicemi. V raném středověku místní osadu obýval tzv. služebný lid - hrnčíři. Ti vyráběli hrncovité nádoby, mísy, džbány a zásobnice a zásobovali svýmu výrobky široké okolí. Z toho si jednoduše odvodíme vznik jména vesnice - Hrnčíře. Osadu vlastnil vladyka, který si zde vybudoval sídelní dvorec a z něj časem vznikla opevněná tvrz.

lupa

Nejspíš v poslední třetině 13. století byl při tvrzi vybudován raně gotický kostel sv. Prokopa a při něm vznikla i farnost. První písemná zmínka o obci z roku 1352 píše o kostele již jako o farním. Po založení Zbraslavského kláštera měl tento od roku 1360 patronátní právo ke kostelu. V průběhu staletí se majitelé kostela a obce různě střídali - např. král Václav IV, pražští měšťané, kunratické panství. Pokud zde nebyla samostaná farnost, patřil kostel sv. Prokopa pod správu fary v Jirčanech nebo Kunraticích.

lupa

Po hrůzách třicetileté války byl kostel kolem roku 1700 barokizován tak důkladně, že se dodnes nedochovalo nic viditelného z jeho původní gotické podoby. Duchovní správci farnosti bydleli v Šeberově a vlastní fara v Hrnčířích byla postavena až v roce 1748. Nakonec byla farnost v roce 1842 zrušena a definitivně připojena k farnosti kunratické, jak je tomu i dnes.

lupa

Hrnčířský kostel stojí na místě původního hřbitova, je ohraničen zdí a vstup k němu je barokním vstupním portálem. Jde o jednoduchou obdélníkovou stavbu s hranolovou věží s jehlancovou střechou na východě a sakristií na západě. Presbytář i kostelní loď jsou jednoduché, plochostropé. Na hlavním oltáři je vyobrazen sv. Vojtěch a patron kostela - sv. Prokop - měl původně svou dřevěnou bustu nad svatostánkem. Boční oltáře jsou z první poloviny 18. století. Na jednom je zobrazeno Nanebevzetí Panny Marie a na druhém je obraz sv. Mikuláše. Kostelní lavice jsou nejspíš původní z počátku 18. století. Dnes jde o jednu z nejstarších dochovaných pražských staveb a zároveň patří mezi čtyři nejstarší kostely zasvěcené svatému Prokopovi u nás.

Dnes je filiální kostel sv. Prokopa ve správě Římskokatolické farnosti u kostela sv. Jakuba Staršího Praha - Kunratice. Pravidelné bohoslužby bývají každou neděli v 11:00 dopoledne.

lupa

Svatý Prokop (*asi 970-985 v Chotouni +25.3.1053 v Sázavském klášteře) byl původně světský kněz, později poustevník. Spolu s knížetem Oldřichem r. 1032 založili Sázavský klášter se slovanskou bohoslužbou, jehož byl prvním opatem. Svatořečen byl roku 1204. Je uctíván jako jeden z českých zemských patronů. V roce 1588 byly Prokopovy ostatky vyzdviženy z hrobu a přeneseny do kostela Všech svatých na Pražském hradě.Další informace

neumístěno
Poloha:
308 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Krč
(vzdálenost od místa: 6.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Hrnčíře (Praha) - kostel sv. Prokopa

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace