Loading...

Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici

Turistické cíle Kaple

Dlouhá léta byli pohřbíváni místní lidé na hřbitově v Osicích, protože zdejší obec náležela do jejich kolatury. Když se však objevily zvěsti o tom, že by měl být osický hřbitov zrušen a nahrazen novým, využili této situace místní obyvatelé a rozhodli se pro výstavbu svého vlastního pohřebiště, protože tímto by investovali do svého majetku, o němž by rovněž také sami rozhodovali.

Hřbitov pro Sedlici a Krásnici byl zřízen roku 1909. O jeho vysvěcení napsala „Obnova“ 12. listopadu 1909 toto: „Svěcení nového hřbitova v Sedlici. V neděli dne 7. listopadu t. r. odbývalo se v obci Sedlici svěcení nového obecního hřbitova, který s nemalým nákladem zřídily obce Sedlice a Krásnice. Rozsáhlý hřbitov postaven jest asi v polovině cesty mezi jmenovanými obcemi u okresní silnice a skytá s úhlednou kapličkou svou zcela pěkný pohled. Slavnost zahájena před 2. hodinou odpol. průvodem vedeným vdp. Ferd. Zajíčkem, bisk. vikářem z Holic, za assistence dpp. Farářů Josefa Palouše ze Ždánic a Josefa Krajíčka z Vosic, ubírajícím se celou obcí Sedlickou až ke hřbitovu; průvodu i svěcení zúčastnili se hasičský sbor sedlický s hudbou, školní mládež a obyvatelstvo obou jmenovaných obcí v počtu velikém. O 2. hodině uvítal na hřbitově starosta obce sedlické p. J. Košťál srdečnými slovy všechny ke slavnosti se dostavivší, načež se ujal slova zástupce c. k. okr. hejtmanství v Hradci Král. p. JUDr. Rud. Fiedler, který, poukázav na zdárný výsledek práce snaživých zastupitelstev obou obcí, jakož i na význam nového tohoto kroku na dráze pokroku, poděkoval zvláště užšímu 6člennému komitétu, jenž stavbu hřbitova provedl s námahou dobré věci věnovanou a přál oběma obcím, aby v této dobré své snaze – povznésti se zcela na výši moderní obce – i na dále vytrvaly. Po provedení svěcení vdp. vikářem a krátké pobožnosti ve hřbitovní kapli byla slavnost tato skončena. Postavení hřbitova stálo obě obce nemalé oběti finanční a ještě zbývá doplniti vnitřní zařízení kaple, která obětavostí několika místních příznivců nyní pouze oltářem jest opatřena, i naskytá se tu všem, kdož by něčím přispěti chtěli, dobrá příležitost dobré věci prospěti.“

Zároveň se hřbitovem byl vybudován pouchovským kameníkem a sochařem Karlem Hilsem kamenný kříž a v témže roce došlo k vystavění novogotické kaple, a to opět nákladem obyvatel obou obcí. Stavbu provedl Josef Kmoníček z Hubenic, který v letech 1914-1915 postavil i zdejší školu, podle plánu královéhradeckého mistra zednického Václava Rejchla. Interiér vymaloval Vít Holub z Hradce Králové. Oltářní obraz byl věnován P. ThDr. Eduardem Neumannem, bývalým farářem ve Svatém Jiří u Chocně. Na věži visela dvojice zvonů, které byly ulity Josefem Bělohoubkem z Pražského Předměstí u Hradce Králové. Velký zvon o hmotnosti 80 kg nesl pojmenování sv. Jana Křtitele, menší zvon o hmotnosti 20 kg neměl žádné jméno. Oba byly zrekvírovány v roce 1917 a již se nevrátily zpět. Roku 1920 došlo k vykradení kaple. Po 2. světové válce se jí přestala věnovat pozornost, takže začala chátrat. Drobnou údržbou prošla zejména během 60. a 70. let 20. století, ale skutečné rekonstrukční práce jsou otázkou nedávné doby. Poslední oprava kaple proběhla v roce 2010, kdy došlo k rekonstrukci střechy věže. O 3 roky později byla v kapli vyměněna okna a dveře. Vedle toho byla provedena řada dalších potřebných prací, jak na kapli samé, tak na hřbitově a jeho okolí. Nejvýraznější poslední změnou bylo zřízení křížové cesty, o níž nalezneme na hřbitově následující slova:

„KŘÍŽOVÁ CESTA NA HŘBITOVĚ V KRÁSNICI

V roce 2015 namaloval Petr Černohlávek cyklus pláten na motivy posledních dnů Ježíše Krista.

Tyto obrazy byly poté několikrát vystavovány na různých místech v Hradci Králové, v kostele v Suché a také ve zdejším v kostele na hřbitově v Krásnici.

Po letech vznikl při keramických kurzech v Atelieru Petrlenka nápad převést výjevy obrazů do kachlí z keramiky, postavit tuto Křížovou cestu a darovat ji všem občanům našich obcí.“

K výše zmíněnému je třeba ještě dodat to, že tato křížová cesta byla vyrobena a darována Lenkou Fahrnerovou a Petrem Černohlávkem, k jejímu prvnímu umístění došlo před Velikonocemi roku 2021, ale z technických důvodů musela být odstraněna a na své místo se navrátila opět až před svátkem Památky zesnulých v témže roce. Více informací o Atelieru Petrlenka a s ní spojených věcech lze nalézt zde: https://atelier-petrlenka.webnode.cz.
Poslední aktualizace: 22.12.2023
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici

Sedlice (Praskačka)
Sedlice (Praskačka)
Místní část
Návrší, na němž se Sedlice nachází, bylo osídleno v mladší době kamenné.…
0.3km
více »
Škola v Sedlici
Škola v Sedlici
Dům, budova
Původně chodily děti ze Sedlice do Osic, Libišan a Praskačky. K…
0.4km
více »
Krásnice (Praskačka)
Krásnice (Praskačka)
Místní část
První zmínka o jmenované obci, jež byla osídlena již v neolitu (nález…
1.1km
více »
Žižkovec (Praskačka)
Žižkovec (Praskačka)
Místní část
Vedle varianty Žižkovec, jež se oficiálně používá dnes, se v historii…
1.4km
více »
Obecní (Hubenický) rybník
Obecní (Hubenický) rybník
Rybník
Původní obecní rybník se nacházel na hubenické návsi mezi čp. 3 a 6 a…
1.8km
více »
Libišany
Libišany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již v pravěkých dobách, což dosvědčuje řada archeologických nálezů z různých období, např. v roce 1913 o…
1.9km
více »
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Hubenice (Lhota pod Libčany)
Místní část
První zmínka o této obci pochází z roku 1395 a její název by měl být…
2km
více »
Libišany - památky
Libišany - památky
Drobné památky
Libišany, obec ležiaca na rozmedzí kralovohradeckého a pardubického kraja leží 8 kilometrov juhozápadne od mesta Hradec Králové. Podľa archeologických nálezov bolo toto územie…
2km
více »
Vrškovský rybník
Vrškovský rybník
Rybník
Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha…
2km
více »
Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Podůlšany - obec, která se nachází při silnici mezi Hradcem Králové a…
2.3km
více »
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Osice - první písemná zpráva o obci pochází již z roku 1073. Dominantou Osic je Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně je gotický…
3.3km
více »
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Lhota pod Libčany - kaple Nejsvětější Trojice
Kaple
Lhota pod Libčany - ves, kterou založil Opatovický klášter, tehdy jako dřevorubeckou osadu, kolem roku 1375 v místě bývalého lesu…
3.4km
více »
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Trasa
Trasa ze Stéblové na Kunětickou horu je mezi hradeckými a pardubickými…
5.4km
více »
Vysoká nad Labem - železný most
Vysoká nad Labem - železný most
Most
Železný most u Vysoké nad Labem byl postaven již v roce 1883 a veřejnosti…
5.7km
více »
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Vysoká nad Labem - rozhledna Milíř
Rozhledna
Dlouhé roky byl vrchol Milíř zalesněn a tak se z místa nabízely výhledy jen jižně a jihozápadně od Hradce Králové, tedy na…
7.4km
více »
Lázně Bohdaneč
Lázně Bohdaneč
Město
Lázně Bohdaneč leží ve Východních Čechách, severozápadně od města…
9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější…
9.3km
více »
Kunětická hora
Kunětická hora
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od…
9.8km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
9.9km
více »
zavřít reklamu