Hradec Králové

Město, Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Velké náměstí
Velké náměstí
lupa

Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominanty. Do poloviny 19. století sloužilo město jako vojenská pevnost, jež byla zrušena po debaklu při bitvě u Hradce Králové v roce 1866. Tím se doslova uvolnil prostor pro zlatou éru královéhradecké architektury na začátku 20. století, ze které si především díky stavbám Gočára a Kotěry město odneslo označení Salon republiky.

CHRÁM SVATÉHO DUCHA
CHRÁM SVATÉHO DUCHA
lupa

Město leží na soutoku řek Labe a Orlice. Jihovýchodním směrem od města je rozsáhlý lesní porost Hradecký les. Jižním, východním a severním směrem do města je vybudováno několik rybníků. Celá řádka rybníků byla přebudována na přírodní koupaliště. U východního okraje města a na okraji Hradeckého lesa je Stříbrný rybník na jehož břehu byl založen kemp. Další rybníky a vodní plochy jsou např. rybník Roudnička, Cikán, Biřička, Jáma či ramena Starého Labe. Kromě lokálních cyklistických tras se ve městě křižují dvě dálkové cyklistické trasy a to Labská trasa a Trasa Hradec Králové - Břeclav. Turistické značené trasy většinou směřují do lokality Hradeckých lesů.

Hradec Králové je univerzitní město, vyučuje zde Univerzita Hradec Králové, některé fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity obrany.

CHRÁM SVATÉHO DUCHA
CHRÁM SVATÉHO DUCHA
lupa

Z umění nabízí metropole několik divadel (Klicperovo divadlo, Adalbertinum, loutkové Divadlo Drak), kin (Centrál, letní kino Širák, multikino Cinestar), filharmonii, Muzeum východních Čech či Zahrádkářské nebo letecké muzeum. Klicperovo divadlo je uznávanou scénou, jež čtyřikrát získala ocenění Divadlo roku, artkino Centrál se pyšní oceněním Nejlepší evropské kino pro mladé publikum z roku 2008.

Královéhradecký Festival Park, který leží na místě bývalého vojenského letiště, poskytuje prostor mimo jiné známým letním festivalům Rock for People a Hip Hop Kemp.

Hradec Králové patří k českým "stotisícovým městům".

POZN.REDAKCE: Text doplněn ze zdroje: http://cs.wikipedia.orgDalší informace

Hodnocení:
299. místo
Poloha:
240 metrů nad mořem
Bylo zde:
55 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hradec Králové zastávka
(vzdálenost od místa: 1.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Hradec Králové

28.07.2012 17:33
Navštivte i vy Hradecko
03.10.2012 13:32

Zdravím, všem, kteří se chystají navštívit region Hradecko, doporučuji navštívit nový portál http://ehradecko.cz/, na kterém naleznete spoustu zajímavých tipů k ubytování, místní památky a další zajímavé informace.

03.11.2012 19:14
Stavte se ale necestujte mimo sezonu. Neseženete TZ. Infocentra jsou všude zavřená.
19.08.2013 13:55
Nejkrásnější město, ve kterém jsem doposud byla!!
Hradec Králové je překrásný
09.07.2014 10:03

Miluše Čechová
Královské město Hradec stojí za návštěvu. Má co nabídnout: Velké a Malé náměstí, nádhernou vodní elektrárnu na Labi, nábřeží, Jiráskovy sady s rozáriem, mnoha dalšími květinami a soutokem Labe s Orlicí. Architektura města je zásluhou fenomenálních architektů Gočára a Kotěry obdivuhodná: město má řád, půvab a atmosféru. Pár roků má krásný nový prostor před vlakovým nádražím se stromy a fontánami. A hned u něho na rohu výborné lahůdkářství s fantastickými koláči mnoha druhů.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace