Horní les

Vrchol, Českomoravská Vrchovina
Pohled na hřeben Horního lesa od Věstínku
Pohled na hřeben Horního lesa od Věstínku
lupa

Horní les se svými 774,25 m n. m. je nejvyšším bodem přírodního parku Svratecká hornatina a výraznou dominantou zdejší krajiny. Zároveň je i symbolem regionu Hornoleska, který patří mezi krajinářsky nejcennější území Vysočiny. Nebylo proto divu, když se započalo s budováním základní trigonometrické sítě v tehdejším Rakousku, že byl Horní les vybrán jako jeden z bodů této základní sítě. Jeho stabilizace byla provedena Císařským a královským vojenským zeměpisným ústavem ve Vídni již v roce 1824.

Vysoké nebe nad Horním lesem
Vysoké nebe nad Horním lesem
lupa

Dnes je veden jako astronomický bod a trigonometrický bod I. řádu. Na jeho důležitost nás upozorní i bílé cedule se státním znakem a nápisem Chráněný geodetický bod, které jsou rozmístěny kolem vrcholu. Jeho ochrana spočívá v tom, že v ochranném pásmu je zakázána jakákoliv stavební a těžební činnost. Běžnému turistovi je vstup na vrchol pochopitelně povolen. Dnes na něho upozorňuje červenobílá tyč, stojící v bezprostřední blízkosti.

Vysílač s vyhlídkovým ochozem
Vysílač s vyhlídkovým ochozem
lupa

V minulosti pro měřické účely zde bylo během téměř dvousetleté historie vybudováno několik tzv. měřických věží. Byly vždy dřevěné konstrukce a dosahovaly výšky i několika desítek metrů. Poslední, která zde byla postavena v letech 1968-69, byla pětipatrová a vypínala se do výšky 38 m. Zdejší klimatické podmínky byly však natolik drsné, že již v roce 1974 došlo při silné námraze k poškození věže a jejímu postupnému zřícení. Toto dřevěné mostrum bylo několik let zajímavým cílem. V roce 2000 však byly zbytky věže odstraněny.

Od roku 2002 stojí těsně pod vrcholem 59 m vysoký vysílač, kde 38 m nad zemí je vyhlídkový ochoz rozhledny.

Turistické rozcestí Horní les
Turistické rozcestí Horní les
lupa

Na Horním lese dnes končí červeně značená turistická cesta, která vede od vlaku z Letovic, přes Křetín, Olešnici a Rovečné. Dále kolem vrcholu prochází i modře značená cesta z Víru a pokračuje dále na Nyklovice a končí ve Svojanově.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy/B6, GOL 1:25 000 OlešnickoDalší informace

Hodnocení:
2834. místo
Poloha:
777 metrů nad mořem
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bystřice nad Pernštejnem
(vzdálenost od místa: 11.03 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Horní les

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace