Heřmanice v Podještědí

Vesnice, Lužické hory, Ještědský hřbet
lupa

Heřmanice jsou podhorská zemědělsko-rekreační ves, nepravidelně rozložená v širokém údolí Heřmanického potoka, asi 4 km severozápadně od Jablonného v Podještědí. Je možné, že existovala již před založením města Jablonného kolem poloviny 13. století, poprvé je ale zmiňována až roku 1391, kdy patřila k jablonskému panství. Obyvatelé obce se původně živili zemědělstvím a prací v lese, ale později se zde rozšířilo tkalcovství a výroba příze. Domácká výroba se tu udržela až do poloviny 19. století, kdy s rozmachem tovární výroby na liberecku postupně zanikla. Na počátku 20. let žilo v obci přes tisíc obyvatel, ale s odsunem Němců po 2. světové válce jejich počet značně klesl. Od počátku 60. let začal vzrůstat zájem o rekreační využití obce. Od války opuštěné a chátrající domy byly upravovány na chalupy, což v řadě případů vedlo k záchraně pěkných lidových roubených nebo hrázděných domů. Stálých obyvatel ale pořád ubývalo a 1. ledna 1981 byly proto Heřmanice připojeny k Jablonnému v Podještědí.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Heřmanice v PodještědíDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
430 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jablonné v Podještědí
(vzdálenost od místa: 3.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Heřmanice v Podještědí

podekovani za tuto stranku
13.02.2006 12:45

stichhauer vaclav
jsem rodily hermanicak a kdyz vidim fotku naseho kostela,vracim se ke svemu detstvi.bydlel jsem v tesnem sousedstvi kostela vedle pana svobody.je mi 36 let a uz 16 let bydlim v roudnici.verte,ze ten kdo vyrostl v teto vesnici,se vzdy rad vraci domu a proto doporucuji vsem co navstivi tuto stranku navstevu teto krasne obce a sirokeho okoli! s diky a s pozdravem vas ctenar vasek.
RE> podekovani za tuto stranku
12.08.2008 08:33

Jarka
Musím se k Vám přidat, pane Stichhauere, je to krásný kraj. Projížděla jsem v neděli Vaší vesničkou a musím napsat, že je krásná. Kostelík jsem zastihla v lešení, takže jsem si ho nemohla vyfotit, ale určitě příště. Jarka
Svoboda
18.08.2008 21:40

Svoboda Jan
Musím jen a jen potvrdit slova o krásách této vesničky.
Do Heřmanic zajíždím pravidelně do chalupy hned vedle zmíněného kostela. Je tu opravdu nádherně a strašne rád se sem vracím.
06.10.2009 21:03

JUDr. Václav SVOBODA
Heřmanice jsou perlou lužických lesů a hor. Stále vzpomínám na velmi příjemné lidi, kteří zde žili a již nejsou mezi námi.

Jedním z nich byl
pan Zdeněk Novotný - hajný.

Čest jeho památce.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace