Frýdlant nad Ostravicí

Město, Moravskoslezské Beskydy
Rozcestí u nádraží
Rozcestí u nádraží
lupa

Město Frýdlant leží na hlavní trase do nejznámější části chráněné krajinné oblasti Moravskoslezské Beskydy. Rozkládá se u soutoku řeky Ostravice a Čeladenky na úpatí Ondřejníku ( 890 m.n.m.). V blízkosti města se zvedá Lysá hora ( 1328 m.n.m.), která je nejvyšší horou Beskyd. Do Frýdlantu se můžeme dopravit i vlakem. V těsné blízkosti města je sportovní letiště pro motorové i bezmotorové létání. Během letecké sezóny jsou pořádány vyhlídkové lety, převážně nad Beskydami a Lysou horou. Na letišti je přistávací dráha i pro sportovní letouny. Ve Frýdlantu najdeme koupaliště a sportovní areál. Zahrát si můžeme tenis, volejbal, plážový volejbal a nebo relaxovat v sauně. Na území Frýdlantu je kromě hotelů a penzionů také autokemp. Město je výchozím bodem značených turistických tras, jak pro pěší tak i pro cyklisty, které vedou do nedalekých Beskyd. Vydat se můžeme přes Ondřejník na Skalku ( 964 m.n.m.) a dále do Kunčic pod Ondřejníkem. Pro zdatnější turisty bude zajímavá trasa vedoucí přes Malenovice na Lysou horu. Na tento vrchol se můžeme také vydat po trase vedoucí mezi Staškovem ( 753 m.n.m.) a Ostrou horou ( 783 m.n.m.). V zimním období si sjezdoví lyžaři zalyžují na místní sjezdovce, která je u hotelu Ondřejník. Za sjezdovým lyžováním se můžeme také vypravit do nedalekých Malenovic. Najdeme tady dva sjezdové areály se sjezdovkami a vleky jak pro zdatné lyžaře tak i pro začátečníky. Lyžaři na běžkách mohou využít řadu upravených běžeckých stop, které je dovedou i na Lysou horu. Nejvíce navštěvovaná je běžecká stopa na Ondřejníku.

Historie

Nádraží
Nádraží
lupa

První písemná zmínka o Frýdlantu je z roku 1275. V této době byl pouze obec. V roce 1782 byla obec Frýdlant povýšena na městečko a v roce 1948 na město. Do 17. století bylo hlavní obživou obyvatel zemědělství a dřevorubectví. V 16. století, kdy byla v okolí města objevena železná ruda, vznikají první hamry. V roce 1819 byly ve Frýdlantu postaveny železárny.V roce 1871 byla vybudována železniční trať z Ostravy. Další část železnice byla postavena v roce 1888 a vedla dále do Valašského Meziříčí. V roce 1908 přistavěli přípojku k hlavní železniční trase, která vedla do Bílé. Barokní farní kostel svatého Bartoloměje z druhé poloviny 17. století byl na konci 17. století rozšířen o věž. V první polovině 19. století byl ještě přistavěn presbytář. V blízkosti kostela je Socha Svatého Floriána a litinový kříž, vyrobený zdejší slévárnou. Mariánský sloup, který si můžeme prohlédnout na náměstí je z 18. století. Novobarokní budova radnice byla postavena na konci 19. století. Nedaleko je novogotický klášter, dnes sloužící jako domov důchodců. Nejznámějším rodákem města Frýdlant je malíř a grafik Ferdiš Duša. V domě, ve kterém žil a pracoval můžeme navštívit jeho památník a prohlédnout si sbírku jeho prací.

Statistické údaje

Frýdlant nad Ostravicí: Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí: Frýdlant nad Ostravicí
lupa

Název města: Frýdlant nad Ostravicí
Počet obyvatel: 9796
Rozloha: 22 km2
Adresa: Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Náměstí 3, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí
Statutární orgán - Starosta: Ing. Bohumil Dolanský
Telefon: 558 675 744
Fax: 558 676 279
E-mail: posta@frydlantno.cz
Internetové stránky: http://www.frydlantno.cz/
Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad Ostravicí
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad OstravicíDalší informace

Hodnocení:
1442. místo
Poloha:
370 metrů nad mořem
Bylo zde:
19 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Frýdlant nad Ostravicí
(vzdálenost od místa: 0.04 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Frýdlant nad Ostravicí

29.10.2014 09:28
Moc hezké město pod malebnýma Beskydama...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace