Frenštát p. Radhoštěm

Město, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
lupa

Frenštát pod Radhoštěm leží na Severní Moravě, jihovýchodně od města Nový Jičín. Frenštát je podhorské město rozkládající se pod severními vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na obou březích řeky Lubiny. Město je známé středisko skoků na lyžích. U západního okraje města je na úpatí vrcholku Horečky ( 565 m.n.m.) vybudován skokanský areál Horečky. Skokanské můstky mají umělohmotný povrch využitelný po celý rok. V tomto areálu získávali první zkušenosti se skoky na lyžích olympijský vítěz Jiří Raška a mistr světa Jiří Parma. Nedaleko tohoto areálu je sjezdová trať se dvěmi lyžařskými vleky. Nedaleko Frenštátu je velký lyžařský areál na Pustevnách. Z města pojedme jižním směrem do Trojanovic na centrální parkoviště u hotelu Ráztoka a odtud sedačkovou lanovkou na Pustevny. Najdeme tu řadu sjezdovek a na své si přijdou jak zdatní tak i málo zdatní lyžaři. Z Pusteven vede také řada udržovaných běžeckých stop po okolních vrcholcích Beskyd. V letním období můžeme ve městě navštívit moderní akvapark. U severního okraje města je ranč s chovem koní a možností jízdy na koních. Ve Frenštátě se křižuje několik značených cyklistických tras, stačí si jen vybrat z široké nabídky a vyrazit. Vypravit se můžeme na vrcholek kopce Radhošť ( 1129 m.n.m.), kde na vrcholku kopce je posteven dřevěný kostelík a v něm je zpřístupněna rozhledna. Před kostelíkem stojí sousoší svatého Cyrila a Metoděje, a nedaleko socha Radegasta, autorem těchto soch je Frenštátský rodák sochař Albín Polášek. Frenštát pod Radhoštěm slouží také jako výchozí bod řady značených turistických tras vedoucích do nedalekých Beskyd.

Historie

Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
lupa

Město bylo založeno na křižovatce obchodních cest na počátku 14. století. První písemná zmínka o Frenštátě je z roku 1382. V roce 1479 bylo město napadeno a vyrabováno uherskými vojáky. Třicetiletá válka si také ve městě vzala svou daň. V roce 1680 bylo město vydrancováno a vypáleno kuruky. Frenštát postihly dva velké požáry a to v roce 1661 a druhý v roce 1945 jako následek rozsáhlého bombardování. Od 16. století se ve městě rozvíjelo plátenictví a v nedalekém hamru se zpracovávala železná ruda. V roce 1781 byl Frenštát povýšen na město. V 19. století velká část obyvatel odešla za prací do Ameriky, ale i přes to se tu rozvíjel průmysl. Na území města pracovaly tkalcovny, barvířské a punčochářské dílny a rozvíjela se tu výroba ohýbaného nábytku. V roce 1888 byl zahájen provoz na železniční trati z Valašského Meziříčí přes Frenštát do Frýdlantu nad Ostravicí. V roce 1884 byla založena Podhorská jednota Radhošť, která byla průkopníkem organizované turistiky. Jednota značila první turistické trasy a bodovala první horské chaty a útulky. Frenštát pod Radhoštěm byl v roce 2003 vyhlášen městskou památkovou zónou. Historické jádro města bylo zachováno i přes necitelné demolice starých budov v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. Nová sídliště se stavěla v okrajových částech města v souvislosti s přípravou těžby černého uhlí nedaleko města. První černouhelný důl byl otevřen v roce 1995 nedaleko obce Trojanovice. Otevření dalších dolů a těžba byla pozastavena v důsledku ochrany krásné beskydské podhorské krajiny. Město Frenštát nebylo chráněno obrannými hradbami. Domy stojící na náměstí mají na dvou stranách podloubí a byly postaveny v 17. až 19. století. Původní radnice byla postavena v roce 1796, ale byla zbořena v roce 1889. Nová budova radnice dnešní muzeum byla postavena v novorenesančním stylu v letech 1890 až 1891. Ve středu náměstí je kašna se sochou Neptuna z roku 1840 a nedaleko ní je mariánský sloup postavený v roce 1692. Na Palackého náměstí by neměla naší pozornosti uniknout novorenesanční budova školy z roku 1875. K architektonicky zajímavým stavbám patří budovy na okraji areálu v Horečkách a to hotel Vlčina z roku 1946, jehož interiér zdobí fresky A. Strnadela. A také hospoda Stará Vlčina, která byla v roce 1905 přestavěna ze zemědělské usedlosti. Kostel svatého Martina byl postaven v roce 1661 a kostel svatého Jana Křtitele pochází z roku 1634.

Statistické údaje

Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
lupa

Název města: Frenštát pod Radhoštěm
Počet obyvatel: 11350
Rozloha: 11 km2
Adresa: Městský úřad Frenštát pod Radhoštěm, náměstí Míru 1, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm
Statutární orgán - Starosta: Ing. Pavel Orlík
Telefon: 556 833 111
Fax: 556 836 625
E-mail: mesto@mufrenstat.cz
Internetové stránky: http://www.frenstatpr.cz/
Obec s rozšířenou působností: Frenštát pod Radhoštěm
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frenštát pod Radhoštěm

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Frenštát pod RadhoštěmDalší informace

Hodnocení:
378. místo
Poloha:
400 metrů nad mořem
Bylo zde:
31 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Frenštát pod Radhoštěm
(vzdálenost od místa: 0.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Frenštát p. Radhoštěm

Frenštátský krmáš
28.08.2002 10:55

Hana Kubicová
Událostí roku jsou vždy frenštátské hody zvané Krmáš na Sv. Martina - tedy víkend kolem 11/11. Probíhají hlavně v sobotu. Na náměstí bývá velký valašský trh s cimbálovou muzikou, perníčky a projíždí zde také procesí se skutečným Martinem na bílém koni. Většina stánků nabízí horké nápoje na zahřátí. Všichni popíjejí horkou medovinu a zejména místní specialitu - vařonku, což je režná vařená s kořením, karamelem a fajnšmekři přidávají i kousek másla. S jejími účinky poznáte proč se zde zpívá My jsme Valaši, jedna rodina...
14.02.2012 19:32
I když to mam 100km daleko, ve Frenštátě je už několik let moje neoblíbenější koupaliště v republice.Krásný bazén, pohodička.
11.07.2012 09:22
Jako jedno z východisek na toulání se po krásných horách je Frenštát naprosto ideální. Jen doufám, že se neprosadí názory těch pitomců, kteří by tu chtěli těžit uhlí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace