Duszniki-Zdrój – Park im. mjr pilota Czecha Nowackiego
Turistické cíle • Příroda • Park
Park pojmenovaný na počest polského pilota Czecha Nowackiego se nachází mezi lázeňským parkem v Dusznikach-Zdroju a Czarnym Stawem (Černým rybníkem).
V letech 2007 až 2009 byla úzká plocha zeleně, přibližně 250 metrů Dlouhá a do 100 metrů široká, postupně upravována do dnešní podoby. Využity k tomu byly sdružené finanční prostředky z Evropského fondu regionálního rozvoje a rozpočtu Euroregionu Glacensis.
Sadové úpravy se sice zdaleka nevyrovnají sousednímu lázeňskému parku, ale nacházejí se zde aktivity, které přilákají lázeňské hosty i obyvatele města Duszniki-Zdrój. Hned při vstupu do parku, blíže k lázním, návštěvníky přivítá tělocvična v přírodě. Na několika posilovacích strojích si návštěvníci mohou tužit svoje svaly podle pokynů na jednotlivých stanovištích. Posilovací stroje jsme vyzkoušeli, můžeme je doporučit. Součástí parku je i dětské hřiště s pevnými i lanovými aktivitami a skluzavkami. Ještě blíže k Černému rybníku je plocha ke sportování. Potřebovala by však více péče. Písčité hřiště prorůstá plevelem, jeden betonový stůl na stolní tenis se naklání.
Po vstupu do parku nepřehlédnete pamětní desku Czecha Nowackiego, po kterém je park pojmenovaný od 30. prosince 2009. O půl roku dříve, dne 16. června 2009, se konalo slavnostní odhalení pamětní desky Czecha Nowackiego za účasti jeho manželky, syna, bratrance, starostů lázní Duszniki-Zdrój a Kudowa-Zdrój, dále členů místního Lions Clubu, vojáků vzdušných sil z hlavního města vojvodství Wrocław a obyvatel města. Slavnostní punc akci dodala posádková hudba z Bytomu.
Major Czech Nowacki se narodil 21. března 1915 v obci Walkowo. Vystudoval gymnázium v Poznani. V mládí měl řadu zájmů, jedním z nich bylo plachtění. V letecké škole v Deblinu, kam byl přijatý, pobýval od 2. ledna 1938 do 1. září 1939. Po promoci odešel dne 2. ledna 1940 do Francie a po pár měsících, dne 23. června 1940, do Anglie. Po výcviku na bombardéru byl zařazen do 301. bombardovací perutě polského letectva.
Poprvé byl sestřelen 26. dubna 1942 nad Baltským mořem a internován ve Švédsku. Podařilo se mu uprchnout a vrátit se zpět do Anglie. Podruhé byl sestřelen 9. října 1943 opět nad Baltským mořen a opět byl internován ve Švédsku, ze kterého se vrátil do Polska. Za své hrdinství a zásluhy byl vyznamenaný anglickým i francouzským křížem a dalšími oceněními.
Po válce se Czech Nowacki oženil a založil rodinu. Studoval medicínu, specializoval se na rehabilitaci. Pracoval jako fyzioterapeut. V roce 1989 se vrátil do Polska, do příhraničního města Duszniki-Zdrój na úpatí Gór Bystrzyckich (Bystřických hor). Zde po 14 letech boje s chatrným zdravím a postupnou ztrátou zraku a sluchu dne 22. dubna 2003 zemřel. Pohřben je na hřbitově v Dusznikach-Zdroju.
Krátké video ze slavnostního odhalení pamětní desky Czecha Nowackiego ze dne 16. června 2009 můžete shlédnout po kliknutí na https://www.youtube.com/watch?v=8nVz_q5FljM. Historické fotografie Czecha Nowackiego jsou na https://www.youtube.com/watch?v=iQIif9BXr3c.