Chýnovská jeskyně, unikátní zimoviště netopýrů
Jedna z prvních veřejnosti zpřístupněných jeskyní na území Čech a Moravy bývá někdy příznačně přezdívána Malovaná. Rozsáhlé krasové prostory se zajímavě zbarvenými stěnami a stropy okouzlují návštěvníky již více než 150 let a lákají i okřídlené hosty z širokého okolí. K zimnímu spánku se tu ukládá až deset druhů netopýrů a jde o jedno z největších známých zimovišť netopýra řasnatého u nás.
První zmínky o netopýrech chýnovského podzemí pocházejí z 20. let 20. století, konkrétnější údaje zjistil poprvé v roce 1956 známý zoolog a průkopník československé chiropterologie, prof. Jiří Gaisler. Netopýři jeskynní systém využívají nejen k zimování, ale hojně lokalitu navštěvují také v období podzimních přeletů (tzv. swarmingu). Nedílnou součástí chýnovského areálu je 73 m dlouhá štola, která je s jeskyní spojena a slouží netopýrům jako druhý vstup do podzemí. Pravidelná zimní sčítání, doprovázená v minulosti rovněž výzkumnými aktivitami s odchytem netopýrů do sítí, tu probíhají od počátku 80. let minulého století. Sčítání po celou tuto dobu vede dr. Miloš Anděra, dlouholetý pracovník a vedoucí zoologického oddělení Národního muzea.
Nejpočetnějšími zimním spáči jsou netopýři řasnatí a velcí, následováni n. černým, n. ušatým a n. vodním. Nepravidelně a v menších počtech se zde vyskytují i další druhy, jako je např. n. večerní, n. vousatý a další. Celkem bylo v Chýnovské jeskyni dosud zaznamenáno 11 druhů. U netopýra řasnatého se jedná o jedno z největších známých zimovišť u nás, početnost v některých letech dosahovala až kolem 80 jedinců. V posledních letech jsou počty netopýrů řasnatých nižší, výrazně však stoupají stavy zimujících netopýrů velkých.
S tajuplnými okřídlenými obyvateli se návštěvníci mohou blíže seznámit při výkladu průvodců a na stálé výstavě fotografií všech našich druhů ve výstupním objektu jeskyně. Na konci léta se zde také každoročně koná Mezinárodní noc pro netopýry. Na jaro 2022 je plánováno otevření nové expozice o Chýnovském krasu. Její součástí budou i další informace o místních letounech v podobě prezentace na multimediálním panelu, netopýřích modelů či hravých pracovních listů.