Prachatice mají přibližně 12 tis. obyvatel a leží na Živném potoce v podhůří Šumavy. Prachatice byly založeny na výnosné obchodní stezce již v 10. století. Největší rozmach pak město zažívalo v 16. století.
Churáňov nebo též Churáňovský vrch je plochý vrchol, který se nachází asi pět kilometrů jihozápadně od obce Stachy. Dnes si pod tímto názvem většinou každý představí turistické centrum s lyžařským a Sportovním areálem. Lanovky, vleky, sjezdovky, závodní běžecké tratě, hotely, chaty a jiné rekreační objekty. V minulosti to však byla významná sklářská a dřevařská osada, která byla založena na začátku 18 století. Jednalo se o jednu z nejvýše položených osad v jižních Čechách.
Kdo se vydá až na vrchol Churáňovského vrchu, ocitne se v nadmořské výšce 1.119 m.n.m. Není to nic složitého, přístup je snadný. Vrchol leží asi 300 metrů jihozápadně nad osadou Churáňov. Je potřeba odbočit z turistické cesty, která je značena modře nebo jít po asfaltové silničce z parkoviště.
Přímo na vrcholu se nachází oplocený areál významné meteorologické stanice ČHMÚ 1. řádu s mezinárodním kódem. Zřízena byla v roce 1952 a nepřetržitý provoz zde trvá od roku 1953. Já jsem Churáňovský vrch navštívil poslední den roku 2012 a byl nezvykle teplo, asi jeden stupeň nad nulou, nepršelo a nesvítilo sluníčko. Roční průměrná teplota vzduchu je 4,2 oC, úhrn srážek 1090,8 mm a sluneční svit 1.692 hodin. V létě roku 1993 si zde užili opravdu letní teploty, 27. 7. 1983 bylo naměřeno 34,2 oC. Naproti tomu v roce 1956 asi nestačili vytápět okolní stavení, 10. 2. 1956 totiž ukázal teploměr -32,6oC.
Vrchol porůstá smrčina, která je v nejvyšší části značně rozvolněná a na jednom místě z ní vyrůstá nehezky vysílač GSM. Na vrcholové plošině se také nachází geodetický bod (levého plotu areálu ČHMÚ - při pohledu na vrata zvenku).
*
Další zajímavá místa v okolí, která jsem navštívil: