Český Krumlov – náměstí Svornosti, skutečné historické centrum města

Náměstí, Jižní Čechy
lupa

Jednou z nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších částí „unescového“ jihočeského města Český Krumlov je bezesporu náměstí Svornosti. Tato krásná čtvercová prostora si dodnes zachovala svou středověkou dispozici a kromě množství historických domů s gotickými a renesančními jádry se může pochlubit také cenným barokním morovým sloupem nebo šestibokou kamennou kašnou. Mezi domy hraje prim budova radnice, ale velmi příjemná je procházka pod podloubím a potěší i možnost nahlédnout do renesančních mázhauzů. Romantické uličky, které z náměstí Svornosti vycházejí, jsou pak bonusem navíc.

morový sloup
morový sloup
lupa

Skutečnou dominantou tohoto náměstí je určitě morový mariánský sloup se sochou Neposkvrněné Panny Marie - tedy Immaculaty - a osmi světci, patrony města a ochránci proti moru, umístěných ve dvou řadách. V té dolní můžeme vidět sochy sv. Františka Xaverského, sv. Šebestiána, sv. Kajetána a sv. Rocha, v horní pak sv. Václava, sv. Víta, sv. Jana Evangelisty a sv. Judy Tadeáše. Vysoce kvalitní barokní sochařská výzdoba sloupu je dílem známého lužickosrbského sochaře Matěje Václava Jäckela. Tento vrcholně barokní umělec, působící převážně v Praze, vytvořil své českokrumlovské dílo v letech 1714 až 1716. Mariánský sloup, vztyčený na paměť morové rány z roku 1680 a jako poděkování za ukončení poslední morové epidemie, která zasáhla Čechy o dva roky dříve, se nachází v jižní části náměstí a v roce 1843 k němu byla přistavěna šestiboká kamenná kašna. Tato kašna je dílem kameníka Josefa Haubera z Plešivce a nahradila zrušenou renesanční kašnu z roku 1577, která stávala uprostřed náměstí.

radnice
radnice
lupa

Pozoruhodné jsou svým způsobem všechny domy, které na náměstí Svornosti najdeme, ale za samostatnou zmínku stojí určitě minimálně dva z nich. Tím prvním – a nejen číslem popisným – je určitě budova radnice. Její nápadné široké průčelí vzniklo na počátku 17. století, kdy došlo ke spojení dvou gotických domů. Dvojstupňová atika s vázami však byla dostavěna až v roce 1796. Její součástí je také zvon, který dříve svolával radní na zasedání. Radniční budovu postavil pražský zvonař Bartoloměj někdy okolo roku 1520 a na její fasádě jsou namalovány znaky Eggenberků, české země, Schwarzenberků a města Český Krumlov. V interiérech radnice upoutají nejvíce vstupní síň s hřebínkovou klenbou z II. poloviny 16. století, fragmenty nástěnných maleb z I. poloviny 15. století, zobrazující Klanění tří králů, a expozice Muzea útrpného práva.

hotely Zlatý anděl a Měšťák
hotely Zlatý anděl a Měšťák
lupa

Tím druhým je č. p. 11, ve kterém dnes sídlí hotel Zlatý anděl. Tato dvoupatrová budova se vstupním profilovaným lomeným gotickým portálem se dnes honosí hlavním průčelím z roku 1880. Přízemí je zaklenuto valenými klenbami, obě nadzemní podlaží novodobě plochostropě a sklepy se pyšní kamennými gotickými klenbami. Z výše uvedeného je zřejmé, že se jedná o budovu gotického původu, která zřejmě vznikla spojením dvou samostatných objektů. Později byl tento dům renesančně přestavěn, aby byl v roce 1880 zcela přebudován přístavbou druhého patra. Finální úprava průčelí do pseudobarokní podoby byla dokončena až roku 1985. A to, že zde dnes sídlí hotel s restaurací, je vlastně jen pokračováním dějin: v dnešním č.p. 11 se totiž pivo vařilo a šenkovalo již v roce 1654.

Zajímavý je také objekt, ve kterém sídlí hotel Měšťák – neboli Old Inn – jehož součástí jsou původní sklepení ze 13. století.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
491 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Český Krumlov
(vzdálenost od místa: 1.32 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Český Krumlov – náměstí Svornosti, skutečné historické centrum města

25.12.2015 17:44
Já ještě na vlastní oči místní krásu neviděl, a tak jen tiše závidím...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace