Čeladná

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Čeladná je horská obec, kterou najdeme jižně od města Frýdlant nad Ostravicí. Rozkládá se v údolí řeky Čeladenky na úpatí Moravskoslezských Beskyd. Čeladná je vyhledávaným celoročním rekreačním střediskem. V obci a nedalekém okolí najdeme řadu penzionů, horských chat, rekreačních středisek a hotelů. Díky své poloze slouží Čeladná jako výchozí bod pro návštěvu Beskyd. Najdeme zde řadu značených turistických cest, po kterých můžeme vyrazit pěšky nebo na kole. Od hotelu Čeladenka se vydáme přes Malou Stolovou (1009 m.n.m.) na Kněhyni, která je vysoká 1257 metrů nad mořem. Tady navštívíme nejrozsáhlejší beskydskou přírodní rezervaci Čertův mlýn o rozloze 195 hektarů. Pod vrcholem hory je partyzánská louka s pomníkem, který je upomínkou na partyzánský odboj za druhé světové války. Vydáme-li se od hotelu Čeladenka na druhou stranu, vyšplháme na Smrk do nadmořské výšky 1276 metrů nad mořem. V letním období můžeme navštívit místní koupaliště nebo se osvěžit v chladné vodě horské řeky Čeladenky. V zimě můžeme využít sjezdovku s lyžařským vlekem a značené běžecké stopy. V Čeladné najdou své uplatnění i vyznavači jiných sportů, nejen pěší turisté, cyklisté a lyžaři. V obci je vybudováno golfové hřiště s devíti jamkami. V okolí obce jsou vhodná místa pro paragliding, najdeme tu tenisové kurty, nechybí ani ranč, s chovem koní a jízdárna.

Historie

lupa

Obec vznikla kolem roku 1581. V 17. století byla stanicí portášů. Na počátku 18. století zde žili především zemědělci. Po třicetileté válce vznikají první hamry. Pro velkou spotřebu dřeva z okolních lesů a po zákazu těžby dřeva na konci 17. století hamry přestaly pracovat. Na konci 18. století obnovily hamry znovu svou činnost a byla přistavena vysoká pec. V první polovině 19. století byla vybudována slévárna a kupolová pec. Na konci 19. století pracovala už jen slévárna, vysoká pec byla odstavena. Založena byla mechanická tkalcovna, přádelna vlny a výrobna sirek. V obci najdeme klasicistní kostel svatého Jana Nepomuckého z roku 1789. Za druhé světové války byla Čeladná útočištěm partyzánů. Poté, co Němci vypálili Lidice, poskytla obec Čeladná nový domov lidickým ženám a dětem. V Čeladné je pomník partyzánského odboje z roku 1962 a památník obětem fašismu z roku 1953. V obci působil básník a učitel Jan Kalus. Na budově školy byla na jeho památku umístěna pamětní deska a uvnitř školy je památník připomínající jeho práci.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Čeladná
Počet obyvatel: 2070
Rozloha: 64 km2
Adresa: Obecní úřad Čeladná , 739 12 Čeladná 260
Statutární orgán - Starosta: Ing. Stanislav Chromčák
Telefon: 558 684 008
Fax: 558 684 054
E-mail: celadna@iol.cz
Internetové stránky: http://www.celadna.cz/
Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad Ostravicí
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad OstravicíDalší informace

Hodnocení:
3869. místo
Poloha:
430 metrů nad mořem
Bylo zde:
14 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Čeladná
(vzdálenost od místa: 0.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Čeladná

Proměny obce
29.01.2005 11:56

Aleš
Tato, kdysi málo známá obec v podhůří Beskyd, se pomalu stává pojmem a synonymem pro kvalitní bydlení, rekreaci i sport. Určitě k tomu přispívá její poloha - Čeladná je dobrým nástupním bodem při výletech na Lysou horu, Smrk, Kněhyni (a dále na Pustevny) nebo na Ondřejník, který se samostatně tyčí na ostravské straně hor. V okolí je řada možností, jak se dobře ubytovat, na své si přijdou skromní turisté i ti velmi nároční. Zdejší golfové hřiště se stalo pojmem v oblasti. Obec se v posledních letech rozvíjí, velmi zajímavá je konverze bývalé továrny v centru obce na luxusní obytnou zónu. Čeladnou opravdu stojí zato vidět. Ti kdo ji znají z dob před 10 - 15 lety budou příjemně překvapeni.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace