Buk červenolistý ve Slatiňanech vám pomůže v životním rozhodnutí

Památný strom, Chrudimsko - Hlinecko
Buk červenolistý
Buk červenolistý
lupa

Zámecký park ve Slatiňanech je přehlídkou Krásných vzrostlých stromů. Jedním z nejstarších je téměř třistaletý buk červenolistý, který najdete v blízkosti zámku, jen několik desítek metrů od sochy koně.

Pohled do koruny stromu
Pohled do koruny stromu
lupa

Buk je dobře viditelný díky své výšce 31 m, průměru koruny 28 m a otevřenému prostoru od severovýchodu po jihozápad. Rozpoznáte ho také podle dočervena zbarvených listů, zvláště na podzim. Buk má ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene 570 cm (některé zdroje uvádějí rovných 6 metrů). Jeho zdravotní stav není příliš dobrý. Kmen ani větve však zatím nepotřebují žádné statické zajištění. Podle některých tvrzení se jedná o nejmohutnější buk červenolistý v České republice.

Popsaný buk je evidovaný jako památný strom. Je tedy včetně svého nejbližšího okolí chráněný státem.

Pata stromu
Pata stromu
lupa

Říká se, že vám buk pomůže v životním rozhodnutí. Stačí jen strom obejmout nebo alespoň na jeho kmen přiložit dlaně a nechat do sebe vejít energii, vnitřní sílu stromu. Věřit můžete, nemusíte. I když zázračné účinky buku nevyzkoušíte, alespoň se u tohoto krasavce, který v roce 2007 vyhrál anketu o nejkrásnější strom Chrudimska, zastavte a pokochejte se pohledem na něj. Chvíle zdržení nebudete litovat.Další informace

neumístěno
Poloha:
289 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slatiňany
(vzdálenost od místa: 1.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Buk červenolistý ve Slatiňanech vám pomůže v životním rozhodnutí

Buk červenolistý umírá
02.12.2012 13:12

Ivan Čejka

Bohužel musím poopravit údaj uvedený v článku. Zdravotní stav buk červenolistého, dominanty Slatiňanského parku, není dobrý. Podle informační tabulky umístěné přímo u stromu a také různých periodik je strom napaden dřevokaznou houbou - vějířovcem obrovským a uvažuje se o jeho skácení.

Re: Buk červenolistý umírá
04.08.2014 09:59
Buk byl na jaře 2014 skácen.
Re: Re: Buk červenolistý umírá
04.08.2014 13:50
Tak to mne mrzí. Byl to jinak krásný strom.
Re: Buk červenolistý umírá
04.08.2014 13:48
Děkuji za upozornění. Ty dvě věty o zdravotním stavu buku jsem upravil. U stromu jsem žádnou informační tabulku o jeho napadení dřevokaznou houbou neviděl. Kmen ani větve nebyly v době naší návštěvy staticky zajištěny táhly ... Proto mi strom na první pohled připadal zdravý. Vzhledem k tomu, že byl letos na jaře, jak píše jeni-c, skácen, tak jsem se v původním hodnocení zdraví stromu mýlil. S ohledem na strom bych měl raději pravdu. Ale bohužel.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace