Brno - Jurkovičova vila

Památník, Brno a okolí
Brno - Jurkovičova vila, celkový pohled
Brno - Jurkovičova vila, celkový pohled
lupa

V roce 1899 se v Brně usadil slavný slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič (1868-1947). V letech 1905-06 pod tehdejším Císařským lesem si naprojektoval a postavil svoji vilu na způsob anglického venkovského domu. V přízemí byly obytné prostory, v patře měl ateliér a v suterénu pak sklep s vínem. Interiéry stylově upravených místností dotvářela umělecká díla jeho přátel, např. sochy od Jana Štursy a Franty Uprky, obrazy od Joži Uprky, Antoše Frolky a Antonína Slavíčka. Objektu se přezdívalo "dům milovníka umění". Jurkovič zde žil až do konce roku 1918, kdy se vrátil na Slovensko a usadil se v Bratislavě.

Vila dnes představuje jeden z vrcholů secesního folklorismu ve střední Evropě. Je vyhlášena za kulturní památku. Je přístupná veřejnosti jako muzejní expozice.

Nachází se v městské části Žabovřesky na ulici Jana Nečase 2. Přímo naproti ní u sportovního hřiště je pak známá výletní restauracde Rosnička.

GPS: 49°12'23.627"N, 16°34'33.626"E (vstup)

Turistická mapa KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-SvrateckoDalší informace

Hodnocení:
2583. místo
Poloha:
227 metrů nad mořem
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brno-Královo Pole
(vzdálenost od místa: 3.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Brno - Jurkovičova vila

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace