Beroun - Městská hora

Odpočinkové místo, Brdy
pod rozhlednou
pod rozhlednou
lupa

Královské město Beroun založil roku 1295 král Václav II. na místě staré osady u brodu přes Berounku (tehdy Mže). S historií města je od počátku spojeno plno místních historických památek a také nevysoký kopec přímo nad městem - Městská hora.

pohled z rozhledny na jihozápad
pohled z rozhledny na jihozápad
lupa

Na jejím vrchu vysokém 290 m n. m. bylo ve středověku vybudováno předsunuté opevnění chránící město od západu. Podle množství pozemků, které tam vlastnila církev, se vrcholu říkalo Kněží hora. S rozvojem společnosti a módou procházek do přírody byla od 80. let 19. století Městská hora postupně přeměňována péčí berounského okrašlovacího spolku a Klubu českých turistů na lesopark. Dnes je v něm množství vyasfaltovaných i štěrkových cestiček, které obtáčejí celou horu a obyvatelé Berouna bohatě lesopark využívají - pěšky, na kole i s malými dětmi v kočárcích nebo na odrážedlech. Pro mnohé je cílem "jen" procházka, dětské hřiště nebo stánek s občerstvením u něj. Další lidé se mohou podívat na místní medvědy, případně využít výhled z rozhledny.

Městská rozhledna

pohled na jih - nákladní nádraží
pohled na jih - nákladní nádraží
lupa

Rozhledna na Městské hoře je nadstavbou městského vodojemu postaveného v roce 1936. S touto myšlenkou přišla samotná stavební firma, která vodojem stavěla. 14 m vysoká rozhledna je ze železobetonu včetně schodiště. Otevřena byla na velikonoční svátky v dubnu 1936 a sloužila veřejnosti až do osmdesátých let 20. století, kdy byla pro špatný technický stav uzavřena. Až v roce 1998 s rozvojem sítí mobilních operátorů nechala rozhlednu opravit firma Radiomobil a také rozšířila betonovou stříšku přes celou vyhlídku z důvodu umístění antén vysílačů. Od roku 1998 tedy rozhledna slouží nejen šíření mobilního signálu, ale znovu i veřejnosti. Od začátku dubna do konce října je otevřena denně, v období listopad - březen o víkendech a svátcích. Vstupné je skutečně symbolické - 10 Kč.

Medvědárium

domy jihozápadně pod Městskou horou
domy jihozápadně pod Městskou horou
lupa

Symbol medvěda má Beroun v městském znaku i na svém praporu. A tak si v říjnu roku 2000 pořídilo 3 živé medvědy. Medvědí trojčata Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově. Zanedlouho je proslavil večerníček Méďové, kterým nás provázel Václav Chaloupek. Po natáčení přišli 3 méďové do Berouna, kde pro ně bylo postaveno medvědárium. Mají krásný a velký výběh o rozloze téměř 25 arů s bazénkem a 3 ložnicemi. Bohužel v dubnu 2016 Vojta zemřel a tak jsou zde teď méďové 2.Další informace

neumístěno
Poloha:
280 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun
(vzdálenost od místa: 1.12 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Beroun - Městská hora

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace