Beroun - malá vodní elektrárna

Elektrárna, Brdy
pohled proti proudu Berounky
pohled proti proudu Berounky
lupa

Královské město Beroun založil roku 1295 král Václav II. na místě staré osady u brodu přes Berounku (tehdy Mže). S historií města je minimálně od počátku 17. století spojen i jez přes Berounku, jehož první vyobrazení je na rytině Berouna z roku 1602 od J. Willenberka.

lupa

Současný jez je postaven na 35,564 kilometru toku Berounky. Je 3,4 m vysoký (2 m je pevných) a 90 m široký, tvořen třemi samostatnými poli. Díky pohyblivým segmentům je schopen regulovat hladinu vody nad ním - buď vodu zadržuje nebo urychluje její průtok. Tento jez je nedílnou součástí protipovodňových opatření města.

bližší pohled na ovládání jezu - proti proudu řeky
bližší pohled na ovládání jezu - proti proudu řeky
lupa

Na levém břehu řeky současně s jezem byla vybudována malá vodní elektrárna.Součástí celé rekonstrukce původního jezu je nově i rybí přechod u levého břehu řeky. Elektrárna funguje jako jezová a průtočná. Znamená to, že voda se odebírá těsně nad jezem a zpět do řeky vrací těsně pod ním. Není zde tedy klasický náhon = elektrárna nemá v úseku náhonu za následek snížení průtoku vody v hlavním toku. Průtočná znamená, že využívá přirozený průtok (zpracovává tolik vody, kolik aktuálně řekou protéká).

tudy teče voda do MVE
tudy teče voda do MVE
lupa

Malá vodní elektrárna
Strojovna má instalovány 4 soustrojí s přímoproudými S turbínami typu SSK 1300 (průměr 1,3 m). Maximální průtok vody je 28 m³/s. Každá turbína pohání horizontální asynchronní generátor o jmenovitém výkonu 180 kV. Instalovaný výkon elektrárny činí tedy celkově 720 kW. Elektrárna pracuje v automatickém bezobslužném provozu (lze tedy kontrolovat a řídit na dálku) a dokáže zásobovat proudem až 1500 domácností. Ročně vyrobí kolem 3,5 GWh elektrické energie.

bližší pohled na ovládání jezu - po proudu řeky
bližší pohled na ovládání jezu - po proudu řeky
lupa

Rybí přechod
Okolo budovy elektrárny byl vybudován rybí přechod, který je vytvořen pro oboustrannou migraci ryb. Jeho délka činí 128 m, je s umělými peřejemi a tak připomíná horský potok. Šířka rybího přechodu u dna je 3 m, průtok 1 m³/s.

Malá vodní elektrárna a rybí přechod byly slavnostně zprovozněny ve čtvrtek 26. května 2011 po 10 měsících práce.

Současně s novým jezem začal pro vodáky fungovat skluz u pravého břehu řeky.

pohled do strojovny MVE
pohled do strojovny MVE
lupa

Stavba byla nominována na titul v soutěži Stavba roku 2011 a získala v rámci této soutěže Cenu státního fondu životního prostředí. MVE Beroun také získala titul Vodohospodářská stavba roku 2011. Vodní elektrárna stála celkem 98,3 mil. Kč, rybí přechod na 15,99 mil. Kč. Finanční prostředky na MVE ze 76,5% pokryl Evropský fond pro regionální rozvoj, zbytek financovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Rybí přechod financoval fond EU 12,23 mil. Kč (76,5 %), Státní fond životního prostředí ČR 2,16 mil. Kč (13,5 %) a firma RenoEnergie, a.s. 1,6 mil. Kč (10%).

Autor: Deco Atelier, Ing. arch. Daniel Barták

Projektant: Hydroka s.r.o. Praha a Mürabel s.r.o. Hudlice

Zhotovitel stavby: Metrostav a.s. a Zakládání staveb, a.s.

Dodavatel technologie: Hydrohrom s.r.o.

Investor: RenoEnergie, a.s.

MVE a rybí přechod z mostu přes Berounku
MVE a rybí přechod z mostu přes Berounku
lupa

Při svých cestách si všímám hlavně historických staveb (o čemž se můžete přesvědčit v mých příspěvcích). Ale když jsem narazil na novou MVE i s rybím přechodem, tak jsem neodolal a dal k dispozice své fotky i tady. Vždyť to, co je dnes nové, bude jednou také historie winkDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
220 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun-Závodí
(vzdálenost od místa: 0.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Beroun - malá vodní elektrárna

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace