Beroun - kostel sv. Jakuba Většího

Kostel, Brdy
pohled od severozápadu
pohled od severozápadu
lupa

Královské město Beroun založil roku 1295 král Václav II. na místě staré osady u brodu přes Berounku (tehdy Mže). S historií města je od počátku spojen i farní kostel sv. Jakuba Většího. Původně byl obklopen hřbitovem jako všechny tehdejší kostely. Dnes již tento hřbitov neexistuje. Z prvotní gotické stavby má dnešní trojlodní kostel v presbytáři zachované gotické prvky (křížová klenba), původní jsou také základy kostela a část obvodových zdí. V přízemí věže zůstala rovněž křížová žebrová klenba.

litinový kříž se železnou deskou od manželů Anny a Jana Hanikových z roku 1848 na východní stěně
litinový kříž se železnou deskou od manželů Anny a Jana Hanikových z roku 1848 na východní stěně
lupa

V roce 1543 byl kostel poprvé přestavěn a rozšířen. Z této velké přestavby se dochoval presbytář, sakristie a v západní předsíni svorník klenby s vyobrazením městského znaku z roku 1543. V roce 1599 kostel vyhořel a již roku 1606 byl obnoven. V letech 1677 – 1683 byla ke kostelu přistavena zvonice pražským stavitelem Václavem Kapounem. Následující 18. století bylo bohaté na úpravy - velká obnova r. 1736, 1770 – 1771 byly přistavěny boční empory, 1784 proběhla další oprava. Poslední větší úpravy proběhly v letech 1903 - 1907 za vedení architekta Josefa Fanty.

renesanční portál
renesanční portál
lupa

Většina současného vybavení kostela byla pořízena v 18. století po jeho velké obnově v roce 1736 - oltářní obrazy a sochy, barokní lavice, rokoková kazatelna. Na sochařské výzdobě se podílel i některý z žáků vynikajícího sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa. Cínová křtitelnice od Matouše Fleminka z Rakovníka pochází z r. 1606.

vstup do kostela na jižní straně
vstup do kostela na jižní straně
lupa

Kostel má několik vstupů. Hlavní s předsíní je na západní straně, na jižní straně je nádherný renesanční portál. Podobný portál vede i z lodi do sakristie. Na východní straně kostela je u zdi umístěn litinový kříž a železná deska manželů Hanikových z roku 1848. Nad vchodem na kruchtu je deska zakladatele městské hudební školy a varhaníka Martina Podstatného.

Sousední barokní areál děkanství byl postaven po požáru v roce 1737. Jeho součástí je také tzv. kaplanka. V zahradě je pozdně barokní okrouhlý altán z konce 18. století.

kříž vpravo od hlavního vchodu
kříž vpravo od hlavního vchodu
lupa

I v současné době se kostel opravuje a vylepšuje. V roce 2000 byly pořízeny do zvonice čtyři nové zvony ze zbraslavské zvonařské dílny Rudolfa Manouška, které mají jména podle českých světců – Václav, Ludmila, Anežka a Vojtěch. V roce 2004 dostal kostel nové varhany jako dar od farníků z partnerského holandského města Rijswijk.

pohled do hlavní lodi
pohled do hlavní lodi
lupa

Kostel spravuje Římskokatolická farnost Beroun. Pravidelné bohoslužby zde bývají celý rok v neděli v 10:00 a 18:00h. V období listopad - duben v pracovním týdnu PO - PÁ jsou v kapli Povýšení sv. kříže na faře (PO v 19:30, ÚT + PÁ v 18:00, ST + ČT v 8:00h.). Od května do konce října se slouží všechny v kostele ve stejných časech.

jedno z vitrážových oken
jedno z vitrážových oken
lupa

Před hlavním vchodem do kostela byl v roce 1680 postaven morový sloup na památku 341 obětí moru (vymřela tehdy téměř polovina obyvatel města). Jde o jednoduchý nevysoký sloup, na jehož vrcholu je kamenná kaplička s plechovými obrazy Panny Marie, sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého a sv. Ludmily z roku 1936. Ty tehdy nahradily plechové malby z 19. století.

kamenný znak Berouna z r. 1543 v klenbě předsíně
kamenný znak Berouna z r. 1543 v klenbě předsíně
lupa

Sv. Jakub Starší (Větší) /†44?/ byl jedním z dvanácti apoštolů = učedníků Ježíše Krista. Byl původně rybář jako jeho otec a také bratr apoštol a evangelista Jan. Po Ježíšově Nanebevstoupení hlásal Jakub evangelium a těšil se velké autoritě uvnitř prvotní církve v Jeruzalémě a podílel se na jejím budování. Podle tradice putoval Jakub po Španělsku a hlásal zde evangelium. Kolem velikonoc r. 44 měl být zatčen v Jeruzalémě a sťat - umřel takto mučednicky jako první Ježíšův apoštol. Jakub byl původně pohřben v Jeruzalémě. Postupem času se jeho ostatky dostaly do Španělska, kde nad jeho hrobem byl vystavěn chrám a postupně vyrostlo celé město Santiago de Compostella. V pražské katedrále sv. Víta jsou od roku 1212 zub a další dvě částky z ostatků svatého Jakuba. Další ostatek byl vložen do základů kostela sv. Jakuba na Starém městě pražském.

hlavní vstupní portál
hlavní vstupní portál
lupa

Sv. Jakub Starší se vyobrazuje nejčastěji jako poutník s holí, kloboukem, brašnou a mušlí hřebenatkou. Někdy k němu patří také kůň, meč či svitek evangelia. Je patronem Španělska, poutníků, bojovníků, dělníků, horníků, kloboučníků a lékárníků.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
228 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun
(vzdálenost od místa: 0.86 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Beroun - kostel sv. Jakuba Většího

07.01.2017 17:52
Dobrý článek, zdařilá fotogalerie ... a v Berouně jsem dlouho nebyl. Díky za tip.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace