Barokní zámek Buchlovice

Zámek, Slovácko
Barokní zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova a pár kilometrů od Uherského Hradiště, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky.

Zámek Buchlovice - vchod do zámku
Zámek Buchlovice - vchod do zámku
lupa

Vznik zámku souvisí s nedalekým hradem Buchlov, který v 17.století přestal vyhovovat nárokům šlechty na pohodlné bydlení. Proto se Jan Dětřich z Petřvaldu rozhodl postavit si v Buchlovicích zámek po způsobu italské venkovské vily. Nejprve byl postaven tzv. dolní zámek. Celý objekt - včetně horního zámku - byl dokončen roku 1738. Na stavbě zámku se účastnily takové kapacity, jako Domenico Martinelli (1650 - 1718), hlavní architekt a Baltazar Fontana (1658 - 1736), kterému lze připsat štukový dekor zámku. Dokončený zámek využívali Petřvaldští jako své letní sídlo.

Zámek Buchlovice - panorama
Zámek Buchlovice - panorama
lupa

Po vymření Petřvaldských po roce 1800 získal zámek Buchlovice rod Berchtoldů, konkrétně Leopolda I., jehož matkou byla Terezie z Petřvaldu. Osvícenec Leopold byl lidumil, který zřídil v roce 1805 v zámku vojenskou nemocnici. Sídlil na hradě Buchlově a zámku Leopoldově a výrazně se angažoval v akcích směřujících k ochraně zdraví obyvatelstva. Propagoval mj. i dýchání z úst do úst. To se mu stalo osudným, protože roku 1809 - už jako inspektor vojenských nemocnic Hradišťského kraje - se při jedné vizitě nakazil tyfem a téhož roku zemřel.

Zámek Buchlovice - vchod do zámku
Zámek Buchlovice - vchod do zámku
lupa

Jako významného pamatuje historie i Leopoldova nevlastního bratra Bedřicha Všemíra (1781 - 1876), přírodovědce, jenž roku 1820 vydal společně s Janem Svatoplukem Preslem tzv. Rostlinář - významné dílo české vědecké literatury.

Zámek Buchlovice - cesta mezi Dolním a Horním zámkem
Zámek Buchlovice - cesta mezi Dolním a Horním zámkem
lupa

Na přelomu 19. a 20. století se změnilo původně hospodářské využití horního zámku; přestavbu provedl architekt D. Fey. Významným byl pro buchlovický zámek rok 1908, kdy se zde konala schůzka rakousko-uherského a ruského ministra zahraničí týkající se balkánské otázky. Jak známo, problematika Balkánu byla nakonec “vyřešena” až o šest let později - první světovou válkou.

Berchtoldové vlastnili buchlovický zámek až do roku 1945, kdy jej převzal stát a vlastní jej dodnes.

Zámek Buchlovice - kašna mezi Dolním a Horním zámkem
Zámek Buchlovice - kašna mezi Dolním a Horním zámkem
lupa

Uprostřed hlavního dvora buchlovického zámku se nachází kašna. Dolní zámek byl hlavním obytným objektem. Čestný dvůr dolního zámku je od širšího dvora oddělen pilíři s vázami a ozdobnými plastiky dětí a bezkřídlých andělíčků s mřížovím. Objekt stojí na odstupňovaných terasách, takže směrem do dvora je přízemní a do parku patrový. Oválný hudební sál s pohledem do parku se nachází na východě. Kolem sálu je nízké zastřešení s atikovou balustrádou, boční pavilony křídel jsou kryty mansardovou střechou.

Zámek Buchlovice - socha
Zámek Buchlovice - socha
lupa

Horní zámek se jmenuje Flora a sloužil k hospodářským účelům. Je jednotraktový s průjezdem v ose půlkruhové střední části. Ve vnitřních nárožích, navazujících na osově souměrná zalomená křídla, se nacházejí dvě věže. Horní zámek, položený výše, byl přístupný schodištěm z hlavního dvora.

Cenný je i rozsáhlý Zámecký park, jenž byl původně vytvořen ve stylu italském a později upraven i ve stylu francouzském a anglickém.

http://www.castles.cz/zamek-buchlovice/

http://www.zamek-buchlovice.cz/

Prohlídkové okruhy

Interiéry a sbírky

Interiéry, v nichž se odráží neopakovatelně noblesní atmosféra časů závěru habsburské monarchie, byly vytvořeny s vkusem nadšeného obdivovatele umění a elegantního příslušníka nejvýznamnějších aristokratických elit té doby. Je v nich možné objevit sběratelské záliby, zájem o rodovou historii i potřebu pohodlné a domácké atmosféry. Snad právě proto patří buchlovické zámecké salony k nejpůsobivějším historickým interiérům na Moravě.

Více naleznete ZDE

Zámecký park

Formální zahrada, přecházející do svých krajinářských partií dodnes udivuje nejen elegantně symetrickým prostorem neobarokních parterů, ale i vzácnými vzrostlými stromy a během roku neustále se proměňujícími zákoutími. Bezprostředně k zahradě přiléhá zámecké zahradnictví a malá zoologická zahrada, která k zámku patří jako všudypřítomní pávi – erbovní symbol zakladatelů buchlovického zámku hrabat Petřvaldských.

Více naleznete ZDE

Návštěvní doba

duben a říjen 10.00 - 17.00

otevřeno: soboty, neděle, svátky
a ve všední dny pro předem objednané skupiny

květen, červen, září 10.00 - 17.00

otevřeno denně, kromě pondělí

červenec a srpen 10.00 - 17.30

otevřeno denně, kromě pondělí

Zámek Buchlovice - socha
Zámek Buchlovice - socha
lupa

Zámecký park je přístupný celoročně (mimo dny se silným nárazovým větrem, sněhovou pokrývkou, náledím, oblevou nebo deštivým počasím)

listopad - březen 9.00 - 16.30 hodin
duben, květen, září, říjen 9.00 - 18.00 hodin
červen - srpen 9.00 - 19.00 hodin

vstupné do zámku na prohlídkovou trasu, včetně parku

plné vstupné 120,- Kč
senioři od 65 let 100,- Kč
školní mládež, studenti, učni, ZTP a ZTP/P 70,- Kč
organizované skupiny předškolní mládeže MŠ 20,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) 330,- Kč

do zámeckého areálu a parku ( bez zámku )

duben, říjen: plné vstupné 20,- Kč
snížené vstupné 10,- Kč

květen, červen, červenec, srpen, září: plné vstupné 40,- Kč
snížené vstupné 20,- Kč

květen, červen, červenec, srpen, září: plné vstupné 20,- Kč
Po uzavření výstav. Viz. návštěvní doba. snížené vstupné 10,- Kč

prohlídka parku s průvodcem plné vstupné 50,- Kč
snížené vstupné 30,- Kč

celoroční permanentní vstupenka do areálu
(bez zámecké expozice)

100,- Kč

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.


Další informace

Hodnocení:
2689. místo
Poloha:
258 metrů nad mořem
Dostupnost:
Dostupné autem po celý rok
Barokní zámek Buchlovice navštívilo 7 turistů.

Doprava vlakem

Odkud: Datum:
Kam: Kostelany nad Moravou
(vzdálenost od místa: 5.61 km)
Čas:

Diskuse k místu Barokní zámek Buchlovice

22.09.2011 16:40
Krásný zámek, nádherný park, volně se procházející pávi, fontány, krásná sochařská výzdoba. To vše zde najdete a návštěvu můžete spojit s nedalekým hradem Buchlov.
28.03.2012 16:00
moc pěkné město se zámkem a velkým parkem....

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo