Baku

Hlavní město, Ázerbájdžán
lupa

Přístav a hlavní město Ázerbájdžánu - Baku se nachází na Západním pobřeží Kaspického moře. Rozkládá se kolem stejnojmenné zátoky, na slunečném a klimaticky příznivém poloostrově. Je nejdůležitějším politickým, obchodním a kulturním centrem země. Žije zde každý pátý Ázerbájdžánec. K nejstarší části Baku patří tzv. Vnitřní nebo také Staré Město. Tvoří ho změť uliček a pustých zákoutí, také nazývaná Akropolis Baku. Cennou památkou této části města je Panenská věž ze 12. století. Vrchol této stavby, jejíž tloušťka zdí je přes pět metrů a výška čítá osm pater, poskytuje nádherný výhled na město a zátoku. Je zde umístěno také několik výstavních expozic. Další stavbou, stojící ve Starém městě, je Palác šáha postavený v 15. století. Palác se vyznačuje nádhernými tvary a barvami kopulí, kleneb, mozaik i kamenických prací. Dále ve staré části Baku mimo jiné najdete i Mauzoleum a Turecké lázně. V Dzhumské mešitě se nachází Muzeum koberců a aplikovaného umění s velmi působivou expozicí. Jedná se především o ukázku tkaných a vázaných ázerbájdžánských koberců, doplněnou klenoty, výšivkami, výrobky z kovů a dřevořezbami. Severovýchodně od Vnitřního města se nachází Ázerbájdžánské historické muzeum, ve kterém je zpracovaná i zajímavá expozice o době kamenné. Co se týče průmyslu a hospodářství, největší význam má těžba ropy a její zpracování. Dominuje také stavba lodí, výroba těžebních zařízení, chemikálií, textilu a cementu. Ropovod spojuje Baku s přístavem Batumi na pobřeží Černého moře, odkud je ropa exportována do celého světa. Současné Baku je největším městem v oblasti kavkazských republik, je však také sužováno značně znečištěným ovzduším.

Historie

lupa

Historie Baku se datuje až do doby bronzové. Archeologové tady při svých výzkumech odkryli úchvatné hrobky právě z této doby. Velký význam mělo Baku i během dalších staletí. Z tohoto důvodu se metropole Ázerbájdžánu považuje za jedno z nejstarších souvisle obydlených míst v zemi i celé oblasti. Oficiálně bylo ale Baku založeno v 11. století. Ve středověku se jednalo o důležité středisko obchodu s hedvábím a šafránem. Některé paláce a mešity pocházejí ze 14. a 15. století. V 16. ? 19. století byla celá oblast součástí Persie.

Další informace

neumístěno
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Baku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace