Objevte Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů

Články, Německo
chráněná krajina Brandenburska
chráněná krajina Brandenburska
lupa

Uckermark (název odvozen od řeky Ucker) je region plný přírodních krás ležící ve spolkové zemi Brandenbursko na pomyslné spojnici dvou velkých měst - německého Berlína a polského Štětína u hranice s Polskem, od kterého jej odděluje hraniční řeka Odra. Z Berlína je to sem po dálnici necelou hodinu cesty, není tedy divu, že tuhle oázu klidu vyhledávají Berlíňané o víkendech a v době dovolených. Nachází se zde totiž národní park „Dolní Poodří“ /“Unteres Odertal“ /s unikátním vodním ekosystémem řeky Odry, mnoho jezer a také raritní biosférická rezervace UNESCO Schorfheide- Chorin – bukový prales Grumsin. Tato oblast na východě Německa by proto neměla uniknout pozornosti žádného milovníka přírody. Vyžití zde najdou jak ti, kteří vyhledávají klidné toulky hlubokými lesy, tak také ti, kteří dávají přednost aktivní dovolené v nedotknuté přírodě. Ocení ji i cyklisté a díky množství jezer a řek také nadšenci vodních sportů. Cyklisté mohou využít hojně frekventovanou mezinárodní cyklostezku Odra-Nisa vedoucí z Nové vsi nad Nisou až k Baltskému moři.

speciality kraje
speciality kraje
lupa

Uckermark však potěší i všechny, kteří upřednostňují tradiční způsob života a farmářské výrobky. Je to především zemědělský region. Zde si téměř na každém kroku přímo na farmách můžete vychutnat domácí sýry, uzeniny, výrobky z brambor, mošty, ovocná vína, pálenky, ale i vynikající sladkosti. Navštívit můžete malebné restaurace na březích jezer či Odry, kde doporučujeme rozhodně ochutnat pokrmy z ryb. Vybrat si můžete jak sladkovodní (kapr, candát, pstruh) z místních zdrojů, nebo mořské (platýs, štika) z nedalekého Baltického moře.

Jako vstupní bránu pro objevování zdejších přírodních skvostů lze doporučit klidné historické městečko Angermünde.

Angermünde

St. Marienkirche
St. Marienkirche
lupa

Angermünde je historické město se zachovalými městskými hradbami, uvnitř nichž naleznete také množství zrekonstruovaných původních hrázděných domů a několik kostelů. Nejvyšší je kostel sv. Marie, pro něhož je charakteristické, že byl ve 13. století postaven z kamenů nalezených v okolních polích, které byly v 15. stol. nahrazeny typickými červenými pálenými cihlami. Další architektonickou památkou je kostel bývalého františkánského kláštera z roku 1250.

informační centrum
informační centrum
lupa

Přímo v centru - v budově bývalé vážnice - se nachází informační centrum, kde je možné zakoupit suvenýry, domluvit si prohlídku města a zdarma získat mapky a průvodce. Na historickém trhovém náměstí stojí krásná barokní radnice, před níž nalezneme nově postavené sochy a kašnu. V době adventu se na tomto náměstí konají také místní vánoční „husí“ trhy. Další historickou památkou je bývalý františkánský klášter.

Promenáda, sochy
Promenáda, sochy
lupa

Za návštěvu určitě stojí také promenáda kolem jezera „Mündesee“, kde jsou umístěny volně přístupné sochy – tzv. moderní „stonehenge“, kde děti určitě ocení množství hracích prvků. Kousek od jezerní promenády se nachází také zřícenina středověkého hradu, který dnes již připomínají jen jeho zbytky a jeho zmenšený model.

husí trhy v Angermunde
husí trhy v Angermunde
lupa

Zavítáte-li sem v adventním čase, navštívit můžete tradiční vánoční trh, který zde nese název „husí “. Ochutnat totiž kromě vánočního svařáku a grilovaných klobásek můžete nejrůznější husí speciality. V souvislosti se specialitami je určitě zajímavé, že „Nudeln“ v Angermünde neznamená, jak bychom nejspíše čekali, těstoviny, ale místní zde tak říkají bramborům. Rozhodně doporučujeme ochutnat některé z místních pokrmů připravených z brambor.

Angermunde - náměstí
Angermunde - náměstí
lupa

Trhy se konají na náměstí jehož dominantou je radnice a také zajímavá sousoší s tématikou rybářství. Hledáte-li v Angermünde místo pro odpočinek a relaxaci po dlouhém a náročném dnu, doporučit lze nově otevřené wellness centrum, které se nachází ve Flair Hotelu Weiss. V roce 2016 zde vybudovali saunové centrum, kde si můžete vychutnat čtyři různé sauny – finskou, aromasaunu, solnou saunu a infrasuanu s čerstvým senem. Unaveným nohám můžete dopřát Kneippovy koupele a pak odpočívat u krbu či v prosklené relaxační místnosti pozorovat hvězdnou oblohu.

Tip: Projděte se po Angermünde s naší videotrasou: Angermünde – brána do Uckermarku

Blumberger Mühle

NABU centrum
NABU centrum
lupa

Pokud do Uckermarku zamíříte s dětmi, určitě je potěšíte návštěvou Blumberger Mühle, kde sídlí NABU – zážitkové ekoncentrum. Vaše ratolesti jistě nadchnou výběhy s pastevními prasátky a ovcemi. Společně si můžete také prohlédnout expozici věnovanou lokálně pěstovaným rostlinám a zvířatům nebo ze speciálně vystavěných pozorovatelen sledovat houfy divokých ptáků či rodinky želv bahenních, které obývají zdejší vodní hladiny. A když budete mít štěstí, spatříte i bobry.

regionální pálenka
regionální pálenka
lupa

V místním obchůdku si pak můžete zakoupit různé ekosuvenýry – ručně vyráběné svíčky, domácí mošty či pálenky a vína – vše z místních surovin. Uckermark je zemědělský kraj a jako takový nabízí rozmanité množství místních, farmářských produktů.

Gut Kerkow

Gut Kerkow
Gut Kerkow
lupa

Hledáte-li místo, kde se můžete občerstvit a nakoupit biosuvenýry z místní produkce, určitě navštivte „Gut Kerkow“ – bio statek, kde pěstují černý skot Aberdeen Angus. Ochutnat a zakoupit ve zdejší prodejně, zařízením připomínající tradiční selské obydlí ze začátku minulého století, můžete nepřeberné množství regionálních nejen masných výrobků - včetně vynikajícího domácího hovězího salámu.

Grumsin

Grumsinský prales
Grumsinský prales
lupa

Grumsi nský bukový prales je součástí biosférické rezervace UNESCO. Najdete unikátní propojení bukového lesa s vodními ekosystémy v podobě jezer, které poskytují útočiště nepřebernému množství vzácné fauny a flóry. Žijí zde nejen endemitní druhy brouků vázaných na mrtvé bukové kmeny, ale také mnoho druhů žab. Z ptáků můžete spatřit orla mořského, čápa černého, jeřába a další vzácné druhy. Uvidět lze také vlky, kteří se zde zase po dlouhé době objevili. Do pralesa, ve kterém se nachází množství jezer, je možno se vydat pouze po značených trasách.

Nationalparkhaus Unteres Odertal - Criewen

Criewen
Criewen
lupa

Hledáte-li kompletní informace o NP Dolní Poodří, vaše první kroky by rozhodně měly vést do návštěvnického centra národního parku v Criewen. Hlavní atrakcí je obří akvárium se sladkovodními rybami, prohlédnout si můžete interaktivní expozice o fauně a flóře národního parku a shlédnout dokumentární film o místním vodním ekosystému.

Schwedt /Oder

Schwed/oder, vánoční kostel
Schwed/oder, vánoční kostel
lupa

Toužíte-li po nákupech či kulturním vyžití, zajeďte do města Schwedt/Oder. Najdete větší nákupní centrum s množstvím obchodů, divadlo a kulturní centrum Uckermärkische Bühnen Schwedt, které je situováno přímo na nově zrekonstruovaném nábřeží Odry s krásnou promenádou. Na nábřeží je možno nasednout na některou z výletních lodí a vychutnat si jízdu po jednom z kanálů Odry, nebo si vypůjčit kánoe a vychutnat si klidnou plavbu na jednom z ramen Odry. Nebo přejet na druhý břeh a absolvovat jízdu na kole mezi poldry (systémy pro zadržování vody v případě povodní).

Schwed/Oder pohled z kostelní věže
Schwed/Oder pohled z kostelní věže
lupa

Samotné město, které v 19. století proslulo pěstováním a zpracováním tabáku (dnes zašlou slávu tohoto odvětví připomíná již jen muzeum), utrpělo za druhé světové války značné škody, proto zde zůstalo jen poměrně málo historických budov. Ze zachovaných památek ale můžete navštívit kostel a vyjít na jeho věž, odkud se vám naskytne pohled do širokého okolí. Z věže uvidíte mimo jiné také Berlischky-Pavillon, bývalý hugenotský kostelík, který slouží jako místo pro koncerty a svatby.

Udělejte si výlet nedaleko za hranice naší republiky a vychutnejte si kraj jezer a lesů - Uckermark

Diskuse ke článku Objevte Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace