Neobjevená zákoutí Dalmácie: Split a okolí
Chorvatsko. Každý na něj má názor. Najde se pár těch, co nad ním ohrnují nos, jiní však na Chorvatsko nedají dopustit, vždyť je to nejbližší destinace s nádherným mořem a pro nás Čechy i cenově dostupná.
Možná jste v Dalmácii už byli. Tvoří ji pobřežní pás táhnoucí se od ostrova Rab na severu, přes Split a Dubrovník až po hranici s Černou Horou na jihu. My se ale dnes zaměříme na zajímavá místa v okolí Splitu. Pokud se toužíte pouze „vyvalit na pláži,“ přestaňte číst hned teď!
Split
Samotné město Split má toho hodně co nabídnout. Najdete tu příjemnou promenádu u přístavu, historické centrum a nedaleko jsou i pláže. Navíc odsud vyjíždějí trajekty na přilehlé ostrovy. Co kromě příjemné procházky vinutými uličkami starobylého města stojí za zhlédnutí?
Diokleciánův palác
Unikátní komplex postavený ve 4. století jako místo pro odpočinek římského císaře Diokleciána. Jediného římského císaře, který žil dost dlouho na to, aby se dožil důchodu. Postavit stavbu velkou jako 6 fotbalových hřišť trvalo pouhých 10 let, hlavně díky nesmírně velké pracovní síle. Traduje se, že na stavbě pracovalo až 90 tisíc otroků!
Nejdříve byl v oblasti vybudován Diokleciánův palác a město Split se potom zformovalo kolem něj. Palác postavený především z vápence je jedním slovem úchvatný. Člověku se až nechce věřit, že byl ještě i v 70. letech 20. století používán jako smetiště. Naštěstí je od r. 1979 chráněn jako památka Unesco. Palác si i zahrál v četných filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky seriálu Hra o Trůny, několik scén ze série 4 a 5 se natáčelo právě zde.
Promenáda Riva
Táhnoucí se podél splitského přístavu, tahle promenáda je místo, kde to žije v kteroukoli denní či noční hodinu. V každé restauraci či kavárně bývá hlava na hlavě a číšníci se ani nemusí příliš snažit.
Pevnost Klis
Pevnost, která shlíží na malebné městečko stejného jména – to je „Tvrđava Klis“. Díky své strategické poloze byla po staletí významnou državou, ať už oblast ovládali Římané v 10. století, osmanští Turci v 16. Století, Benátčané v 17. či Rakušané v 18. století. Až v roce 1990 na pevnosti zavlála vlajka suverénní Chorvatské republiky.Pevnost bývá většinou poměrně prázdná. Jen od té doby, co se tu natáčela 4. a 5. série seriálu Hra o Trůny, je zde o něco více rušno. Rušno však v tomhle kontextu znamená, že možná narazíte na další živou duši (kromě vrátného).
Kaštela
Kaštela je společenství sedmi malých měst, tedy „kaštelů“ podél pobřeží, jen pár kilometrů severozápadně od Splitu.
My jsme navštívili jeden z nich: Kaštel Gomilica. Tohle malé pobřežní městečko zalité odpoledním sluncem vypadalo opravdu kouzelně. I zde se odehrálo několik scén ze Hry o Trůny. Kromě pár malých historických uliček se můžete pobavit i pohledem na dům oblepený mušlemi.
Vrlika
Samotné městečko Vrlika je hezké, malé.. Bydlí tady jen 2000 obyvatel. Ale co se nachází kolem!
Pevnost Prozor
Prozor znamená v chorvatštině “okno“. Tahle pevnost patří k dalším středověkým pevnostem v regionu, historicky k jedné z nejdůležitějších. Udála se tu docela krvavá historie. Pevnost byla zničena Turky v roce 1715, kdy proběhl známý vojenský útok. Vojáci, kteří se vzdali a čekali dole ve městě, byli ušetřeni, avšak obyvatelé, kteří se schovávali v pevnosti, zavražděni.
Pramen řeky Cetina
V regionu pramení i řeka Cetina. Zdrojem řeky jsou 3 hlavní prameny: Vukovic, Batic a Glavaš. Glavaš je z nich nejkrásnější. Představte si hluboké modré oko v krasové oblasti. Hlubina sahá minimálně do 115 metrů, jejího dna však zatím nebylo dosaženo.
Sinj
Sinj je po Splitu největším městem regionu. Samotné město má kolem 11000 obyvatel a je tak centrem regionu Cetina. Soustředí se tu ale poměrně dost kultury - v městě Sinji najdete hned 3 muzea a jednu galerii.
Jak už víte, region byl napaden osmanskými Turky v roce 1715. V Sinji se útoku jako zázrakem dokázali ubránit, přestože jejich armáda čítala pouze zlomek té turecké (údajně 700 místních proti šedesáti tisícihlavé turecké armádě). Stalo se tak v předvečer svátku Nanebevzetí Matky Boží a místní ji tak připisují podíl na výhře.
Každý rok na počátku srpna se vítězství nad Turky slaví pořádáním tzv. Sinjské Alky. Alka je historický rytířský souboj starý zhruba 300 let. Jezdci na koních se střídají a snaží se v trysku zasáhnout malý kovový kroužek – Alku. Tohle je jednoznačně největší slavnost v regionu, celé město žije jen Alkou.
Alka jako historická rytířská hra je jediná v celém Chorvatsku, která se dochovala v takovém měřítku. Přitom podobné historické závody byly časté a pořádaly se v celém Středomoří. Vše o Alce se dozvíte v místním Muzeu Alky (Muzej Sinjske Alke), které má do typického (rozuměj: nudného) muzea daleko. Exponáty jsou z velké většiny interaktivní, takže se o Alce dozvíte vše potřebné zábavnou formou.
Hned za muzeem vedou schody na malou pevnost Kamičak. Nejen že jsou odsud nádherné výhledy do okolí, ale taky můžete obdivovat věž, s hodinami staršími než je Big Ben! Dodnes jsou plně funkční, jen se musí každý den manuálně nastavit.
Trilj
Dalším z hezkých malých městeček regionu je Trilj. V jeho okolí protéká říčka Grab, na níž byly vybudovány četné mlýny. Nejstarší pocházejí ze 17. století. Když se tudy budete procházet, možná i narazíte na pana mlynáře z mlýnu Ursic, který vás nechá nahlédnout dovnitř a podívat se, jak mlýn pracuje.
Tamní mlýny jsou jiné, než na jaké jsme zvyklí z Česka. Mlýnské kolo je tu skryté a je umístěno horizontálně. Mlýn se také často dělí na letní a zimní část, v závislosti na hladině řeky. Udělejte si procházku Grabskými mlýny až k vodopádům, je tu opravdu nádherně.
Šolta
Jaká by to však byla návštěva Chorvatska bez pořádné “koupačky”. Na tu si pojďme zajet trajektem ze Splitu na ostrov Šolta. Šolta je poměrně malý ostrov. Na délku měří pouhých 19 km, na šířku dokonce jen 4,5 km. I díky tomu můžete ostrov objevovat na kole (půjčovny jsou téměř v každé vesnici) nebo dokonce pěšky.
Na Šoltě nejsou města, jen 8 vesnic. Žije zde nějakých 1500 obyvatel, ale počet lidí se v sezóně vždy znásobí – občas až 7x ! I tak je tu turistů docela málo. Nejvíce na Šoltu jezdí Slovinci, druzí jsou Němci a Češi jsou třetí v zástupu.
Na Šoltě najdete nádhernou přírodu. Vyrábí se zde olivový olej vysoké kvality, který dokonce nedávno získal zlatou medaili v mezinárodní konkurenci olejů v New Yorku. Místní med je také unikátní – hlavně tím, že voní rozmarýnem či šalvějí. K tomu sklenka místního červeného vína variety Dobričić, která se tu pěstuje od dávných časů, a máte odpoledne jako malované.
Maslinica
Vesnice Maslinica, která dostala jméno díky místním vyhlášeným olivám, byla postavena kolem malého hradu, sloužícího pro obranu před piráty. Ostrov Šolta totiž po staletí čelil jejich atakům.
Hrad nedávno prošel nákladnou rekonstrukcí se zachováním důležitých architektonických prvků a slouží dnes jako luxusní hotel Martinis Marchi. Luxusní zážitky včetně opečovávaní místním šéfkuchařem si tu užívají bohatí lidé, celebrity, a často se tu konají i opulentní svatby. Nechybí samozřejmě bazén a zahrada s heliportem. Hosté mohou dorazit vlastní lodí, z přístavu je to suchou nohou pouhých pár kroků.
Stomorska
Není těžké uhádnout význam jména vesnice Stomorska – ano, je to 100 moří! I zde, podobně jako v Maslinici, narazíte na malou vesničku vinoucí se kolem přístavu.
Šoltu můžete objevit i ze sedla terénní čtyřkolky. Dvou- a tříhodinové jízdy, klidně i s návštěvou pláže, domluvíte u GS Explorer ve vesnici Gornje Selo.
Jak že je to na Šoltě s těmi plážemi? Je jich tu nespočet! Celá jižní strana ostrova, od Maslinice až po nejjižnější výběžek, je lemována malými zálivy s krásnými plážemi. Pláže tu jsou především klasicky oblázkové. Velký přehled pláži najdete na oficiálních turistických stránkách ostrova.
Mimochodem, budete-li chtít na Šoltě strávit noc, využijte také oficiálních stránek ostrova - ubytovací kapacity jsou tu uvedené s cenami bez jakýchkoli provizí (na rozdíl např. od Airbnb).
Ubytování
Chcete-li bydlet komfortněji než v klasických apartmánech, můžu jen doporučit Hotel Lav Le Meridien. Nachází se v těsné blízkosti Splitu, u vlastní zátoky. Kromě úžasných pokojů nabízí i 3 restaurace, spa, vnitřní a venkovní bazén. A samozřejmě pláž. Snídaně tu mají bohaté a asi se budete muset krotit, abyste se z dovolené nevrátili o pár kilo těžší.
Doprava
Do Dalmácie se nejlépe dostanete letecky. Aerolinky Croatian Airlines létají 4 x týdně s krátkým přestupem v Záhřebu, kde si budete moci prohlédnout nový moderní terminál.
Dejte Chorvatsku šanci také z kulturní stránky a objevte místa, která jsou Čechům méně známá. Oblíbeného koupání v moři si taky užijete, ale navíc blíže poznáte jeden z nejzajímavějších chorvatských regionů.
Text a fotografie:
Veronika Hradilíková, TravelGeekery