Island zas a znova
V neděli 21.9.2022 jsem, spolu se svou skupinkou klientů, vyrazil na můj milovaný Island. Jak vždycky říkám, „Island není nejkrásnější místo na Zemi, to je prostě úplná planeta.“ a proto jsem se rozhodl, že tento „jiný svět“ ukážu dalším dvanácti lidem. A jak to dopadlo? Zamilovali se úplně stejně jako já kdysi. Tolik „jeee“,“wow“ a „to je nádhera“ jsem ještě v životě neslyšel.
Hned po příletu, který se zhruba o dvě hodiny opozdil, jsme nasedli do domluveného mikrobusu, a vydali se směr kemp, který je nedaleko ikonického vodopádu Skogafoss. Příjezd na místo byl dávno po tom, co padla tma, takže krása vodopádu se nám odhalila až ráno. Bylo úžasné vidět udivené tváře těch, kteří teprve po probuzení zjistili, vedle čeho spali.
V plánu bylo přejít treky Fimmvörðuháls a Laugavegur - podle mnohých jeden z nejkrásnějších treků světa. Od vodopádu Skogafoss až po duhové hory Landmannalaugar. 81 km úžasnou Islandskou krajinou, která se každý den mění natolik, až jsem vtipkoval, že jsem svou skupinku každý večer omráčil, naložil do letadla a vyložil o několik tisíc kilometrů dál.
Až na první den, kdy projdete celý Fimmvörðuháls, není trek náročný. Spousta lidí tuto část vynechává a jde pouze Laugavegur. To je ale škoda, protože se tím připraví o desítky vodopádů na řece Skóga a nádherně zelené hory s výhledy na ledovce.
Přestože přechod není náročný, typické Islandské počasí ho může dost znepříjemnit, proto je třeba se na něj pořádně připravit a nepodcenit vybavení. Jak říkají Norové:“ Detfinnesikkedårligvær, bare dårligeklær.“, tedy neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení. My měli štěstí a počasí nám přálo, i tak jsme ale trochu zmokli a málem uletěli z hřebene, jak foukalo. S tím se ale na Islandu prostě počítá.
Po čtyřech dnech putování jsme dorazili do cíle. Pro většinu mých svěřenců to bylo poprvé, co si na zádech nesli několik dní vše, co potřebují k životu. I tak se s tím poprali na výbornou a odměnou jim za to bylo koupání v horkém přírodním jezírku přímo v kempu Landmannalaugar.
Itinerář cesty:
První den (Fimmvörðuháls) – Úsek Skogafoss – Þórsmörk- 26km,1 1800m stoupání, 1040m klesání
Druhý den - Þórsmörk – Emstrur – 16km, 750m stoupání, 590m klesání
Třetí den - Emstrur – Álftavatn- 16km, 670m stoupání, 590m klesání
Čtvrtý den – Álftavatn – Landmannalaugar – 22km, 910m stoupání, 870 klesání
Pátý den jsme si dali rest day, někteří jej využili ke koupání v jezírku a jiní se zas toulali po okolí. Později odpoledne jsme vyrazili autobusem do Islandského hlavního města Reykjavík, kde jsme si zašli na večeři a přespali v místním hostelu.
Šestý den ráno jsme si pak na dva dny půjčili auta a projezdili krásy jižní části ostrova. V sobotu to byl Geysir, Gullfoss, Seljalandsfoss, Gljufrafoss, Dyrhólaey, s noclehem ve vesnici Vík í Mýrdal. V neděli jsme se vydali podívat na jeskyni Hálsanefshellir a pozorovat papuchalky na nedalekém útesu, pak pokračovali ke známému vraku letadla DC-4. Poslední Islandská zastávka bylo luxusní wellness centrum s názvem Modrá Laguna, kde jsme si po náročném týdnu odpočali, a s drinkem v ruce, vzpomínali na krásy této kouzelné země. Následoval už jen půlhodinový přesun na letiště a odlet domů.
Pokud hledáte místo, s kouzelnou přírodou, Island je sázka na jistotu a věřím, že všech dvanáct účastníků akce, kterou jsem pojmenoval Island s Honzíkem, by vám to bez mrknutí oka potvrdilo.
Tipy na cestu:
- Pokud se chcete vydat na trek Laugavegur, jděte ho v obrácené variantě (běžně se začíná z Landmannalaugar) a začněte už od Skogafossu (tzn. včetně Fimmvörðuháls). Proč?
- Přestože celý trek je neskutečně nádherný, duhové hory jsou to nejkrásnější, a tak je lepší si to nechat na konec.
- Odměnou vám bude koupání v horkém jezírku, které na konci určitě oceníte více, než na začátku.
- Trek chodí relativně dost lidí, takto nepůjdete s nimi, ale budete je míjet.
- Začnete u Skogafossu, který vás naprosto ohromí. Pokud byste před ním viděli dalších 30 vodopádů, už vás 60 metrů vysoký vodopád nijak nedostane a konec vašeho putování nebude tak epický, jako když dojdete do Landmannalaugar.
- Nejtěžší den budete mít na začátku, nikoli na konci.
- Jízdenky z Landmannalaugar do Reykjavíku si zarezervujte dostatečně předem. Pokud budete v menším počtu (1 nebo 2), dá se docela pohodlně dostopovat (vlastní zkušenost se sólo stopováním na Islandu). Pokud chcete ušetřit a jste v malé skupině, nebojte se prostopovat celý Island.
- Půjčit si auto je ve skupině 4 lidí levnější než jezdit autobusy.
- Vstupenku do Modré Laguny si kupte co nejdříve. Může se stát, že se vyprodá, navíc čím později vstupenku kupujete, tím je dražší.
- Na Island je možné dovézt maximálně 3 kg jídla na osobu (podrobnější info https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/island/cestovani/duty.html). A opravdu to namátkově kontrolují a dávají za to vysoké pokuty. Osobně doporučuji na trek zvolit dehydratované jídlo (Adventure menu, sušené ovoce, oříšky, mana, tyčinky).
- Plynové kartuše se dají koupit na benzínové pumpě, případně často najdete odložené poloplné v kempu.
- Přestože máte goretexovou bundu, kathoty a pláštěnku na batoh, vezměte si pončo a zabalte si oblečení a spacák do nepromokavých obalů.
- I když je Laugavegur výborně značený, doporučuji si do telefonu stáhnout offline mapu Islandu přes mapy.cz.
- Na treku je několik brodů, určitě oceníte pevné sandále, než abyste řeky brodili na boso.
pro Sensor připravil Jan Silný @jmenujusehonzik
https://www.instagram.com/jmenujusehonzik/
www.sensor.cz