S klidným srdcem do Teplic nad Bečvou
V českých a moravských krajích je mnoho Krásných míst, ale jen málo z nich se může pyšnit širokou paletou přírodních a kulturních památek a zároveň poskytnout případnému návštěvníkovi dojem z objevu kraje nezasaženého masovými nájezdy turistů. Takové je město Teplice nad Bečvou a jeho okolí. Zdejší lázně prosluly zejména jako největší kardiorehabilatiční centrum se specializací na rehabilitaci pacientů po závažných srdečních operacích.
Ale nejsou to pouze lázně, co může toto malebné městečko a jeho okolí v údolí řeky Bečvy nabídnout. Zejména ti, kteří za relaxací vyrážejí na kolech nebo s koly si v širokém okolí města přijdou na své.
Teplice nad Bečvou leží na železniční trati Hranice na Moravě – Horní Lideč – Púchov, proto jsou cykloturistům ideálně dostupné a to jak pro samotný příjezd, tak pro případné výlety do sousedního Slovenska. Podél trati totiž vede nenáročná cyklostezka přes Valašské Meziříčí až ke slovenskému pohraničí a krátké svezení vlakem umožňujícím přepravu kol je určitě vítanou alternativou Dopravy. Zvláště pokud cestujete s dětmi nebo vás zaskočí nepřízeň počasí.
Ale dříve než vyrazíte pěšky nebo na kole do kopců nad údolím řeky Bečvy za krásou místních panoramat, určitě se porozhlédněte v samotných Teplicích nad Bečvou. V těsném sousedství lázeňské budovy architektů Karla Kotase a Oskara Ohlera se nachází Zbrašovské aragonitové jeskyně s unikátní jeskynní výzdobou tvořenou minerálem aragonitem. Mimochodem do roku 1959 se Teplice nad Bečvou jmenovaly Zbrašov a s tímto označením obce se stále můžete, hlavně mezi starousedlíky, setkat.
Na protějším břehu řeky pak svou tajemností láká Zřícenina hradu Svrčov a Hranická propast, která je se svou hloubkou 290 metrů naší nejhlubší propastí vůbec. Tato hloubka ovšem není Konečná, neboť dna se dosud podařilo dosáhnout snad jen moravskému králi Mojmíru II., který zde podle pověsti ukončil svůj život. Geologové celkovou hloubku odhadují až na neuvěřitelných 700 metrů.
Ne nadarmo bylo blízké okolí Teplic nad Bečvou v roce 1952 vyhlášeno národní přírodní rezervací, a tedy nejen díky teplým minerálním pramenům se toto místo stalo oblíbeným lázeňským střediskem nejen pro ty, kteří léčí své nemocné srdce. I srdce zdravé je třeba čas od času potěšit něčím tak obyčejným, jako je příjemné a klidné místo v jednom z Krásných míst naší země.
Více informací najdete na www.lntb.cz