Pobaltí 2007 - Neobjevený kout Evropy
Úvod
Když jsem přemýšlel,kam se letos vydám na dovolenou,ani už přesně nevím,proč mě napadlo Pobaltí.Vlastně jsem se rozhodl pro krok do neznáma.
A protože ségra je už druhým rokem v USA,kámoš Pd se mnou nemohl jet a přítelkyně Peťula se rozhodla,že se mnou pojede v srpnu raději do Švédska,tak mi nezbývá,než abych vyrazil sám.
Pobaltí
13.6.
V 9 hod.ráno odjíždím z Karlových Varů do Prahy,odkud se ve 13:00 vydávám s lotyšskou společností Nordeka do Litvy.Cesta vede přes Brno,Olomouc,Ostravu a dále přes Polsko do Vilnusu,kam přijíždíme kolem 9.hodiny ranní za slunečného počasí.
14.6.
Vystoupil jsem na autobusovém nádraží a zamířil do centra,kde jsem zjišťoval informace o ubytování.Protože jsem hodlal strávit ve Vilniusu jenom jednu noc,ubytoval jsem se v hostelu 5 minut od nádraží.Na pokojích je 6-8 postelí,tedy žádný komfort,ale kuchyň i sprchy jsou čistý.
Poté jsem si rozměnil eura a zamířil zpět na autobus.nádraží.Mým cílem bylo město Trakai se stejnojmenným vodním hradem.
V roce 1962 byl hrad zrekonstruován,podle původních plánů a tak je dnes cihlově červený hrad uprostřed jezera litevským národním klenotem,kam proudí davy turistů.
Po navratu do Vilniusu jsem zamířil do historického středu.Na rozlehlém náměstí se nachází katedrála,která připomíná řecký chrám.Kousek za ním se na kopci nachází pozůstatky Horního hradu.V okolí je velké množství církevních staveb a tak lze Vilnius nazvat městem kostelů.
15.6.
Většinu dalšího dne jsem strávil v autobusech.Nejdřív jsem zamířil do města Šialuia,6 km severně od města leží Hora křížů.Není to tedy žádná hora,spíš jenom takový malý kopeček.Na toto staré posvátné místo začali Litevci v 19.stol. nosit křesťanské kříže,kterých je tam dnes odhadem několik desítek tisíc.Je to zajímavé místo se zvláštní atmosférou,které určitě stojí za návštěvu.
K večeru jsem se vrátil zpět do Vilniusu,ze kterého jsem zamířil nočním busem do Klaipedy, kam jsem dorazil okolo 5.hod. ráno.
16.6.
Trajektem jsem se dostal na poloostrov Neriga,na kterém jsem navštívil Horu čarodějnic,na které se nachází 80 dřevěných postav.Poté jsem ještě zamířil do vesnice Nida na jihu poloostrova,kde se nachází až 50 m vysoké písečné duny.Na jedné z nich,odkud je pěkný výhled na okolí,jsou rozbité sluneční hodiny,které zničil blesk.
Odpoledne jsem z Klaipedy zamířil zpět do Vilniusu a potom nočním autobusem na sever do estonského hl.města Tallinu.
17.6.
Do Tallinu jsem přijel v 8 hod.ráno a zamířil do kempu.
Jakmile jsem postavil stan,tak se rozpršelo a déšt mě provázel i celý následující den.Zbytek dne jsem věnoval prohlídce "města Dánů" ,jak lze přeložit název Tallinu.
Za návštěvu stojí určitě skanzen,s roubenými domy a statky ze 17. a 18.stol. svezenými z celého Estonska.Poté jsem prošel celou historickou část,kde se nachází hrad Tompea, Hermanova věž,pravoslavná katedrála Alex.Něvského a monumentální 159 m vysoký kostel sv.Olafa.Talinn je jedním z nejhezčích měst severní části Evropy a v roce 1997 byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.
18.6.
Vstal jsem brzy ráno a z Tallinu jsem zamířil do 250 km vzdálené Narvy,kam jsem dojel před polednem.Mým cílem byla pevnost Hermanův hrad ze 13.stol.,ležící těsně u ruských hranic. Opravená pevnost má mohutné hradby a také zajímavý interiér.Na protějším břehu stojí hrad Ivangorod,ležící na ruské půdě.
Kousek od hradu stojí památník-Švédský lev,který připomíná bitvu z roku 1700,kdy 8000 švédských vojáků vedených Karlem XII. porazilo téměř 38 000 ruských protivníků v bitvě o Narvu.
Jinak zbytek města za návštěvu rozhodně nestojí.Město,kde více jak 90 % obyvatel jsou (bohužel) Rusové,je silně poznamenáno sovětskou výstavbou.
Cestou do Tallinu jsem vystoupil ve městě Kohtla-Järve,a zamířil 7 km na sever k pobřeží Baltického moře,k vodopádu Valaste,ktetrý padá z výšky 24 m a je nejvyšším vodopádem Pobaltí.
19.6.
Dalším mým cílem byl národní park Lahemaa,ležící 50 km východně od Tallinnu.Asi nejzajímavějším místem je Viru raba,což bažiny a močálymezi kterými se můžete procházet po drevěných chodnících.
Pak jsem ještě došel k vodopádu Nommaveski,ale je to spíš jenom takový malý splav s velkým bludným balvanem.
Během dne se vylepšilo i počasí na polojasno,které mi vydrželo po zbytek dovolený.
Po návratu do kempu jsem viděl nádherný západ slunce nad tallinnským přístavem.Sluníčko zapadalo před 23.hodinou a stmívalo se až kolem půlnoci.
20.6.
Trochu jsem zaspal,a tak jsem musel jet na nádraží taxikem.
Autobus jsem stihnul přesně na minutu a vyrazil jsem do města Kuressaae na ostrově Saaremaa.
Ubytoval jsem se v hostelu,kousek od centra.
Dominantou města je biskupský hrad ze 14.stol.,který vypadá jako filmová kulisa.Uvnitř hradu je i velmi Zajímavé muzeum,mapující historii ostrova i celého Estonska.
Odpoledne jsem zamířil do 15 km vzdálené vesnice Kaali,kam asi před 7 200 lety dopadl meteorit,který zde vytvořil kráter o průměru 110 m a hloubce 22 m .Kráter je naplněn vodou,a u tohoto jezírka se podle legend v dávných dobách konaly pohanské náboženské rituály,které v 80.letech potvrdil i archeologický výzkum.
21.6.
Následující den dopoledne jsem se vydal do vesnice Angla na severu ostrova,kde se nachází staré dřevěné mlýny.Je to jedna z nejfotografovanějších památek celého Estonska.
Odpoledne jsem zamířil zpět do Tallinu,odkud jsem nočním busem zamířil do sousedního Lotyšska.
22.6.
Brzy ráno jsem přijel do Rigy,odkud jsem pokračoval do 50 km vzdáleného města Sigulda.Tam jsem se ubytoval na 2 noci v malém kempu na břehu řeky Gauji.
Poté jsem zamířil do města Césis.Ve městě se nachází zřícenina hradu ze 13.stol.
Nedaleko od hradu je krásný městský park a také pomník vítězství připomínající boje spojených estonsko-lotyšských jednotek za svobodu během 1 .sv.války.
10 km jižně od Césis leží vesnice Araiši,kde se nachází pozůstatky středověkého hradu a také zrekonstruovaná jezerní pevnost starých Lotyšů.
23.6.
Mým dalším cílem byl park Tervete,ležící 25 km jz od Jelgavy.V parku jsou vidět pozůstatky starého hradiště v podobě hlinitých valů,ale především fantastický pohádkový les,který je určen především pro děti,ale i dospělým se bude líbit.Já (27 let) jsem tam strávil téměř 4 hodiny.V lese jsou všechny možné pohádkové bytosti,přes Perníkovou chaloupku,vesnici skřítků,Karkulku,až po celou královskou družinu a to vše vyřezané ze dřeva a v životní velikosti.Rozhodně doporučuji navštívit a vstupné 1,5 latu určitě není moc.
V podvečer jsem se vrátil do Siguldy.Na místním náměstí,se stejně jako na dalších místech v celém Pobaltí,konala oslava Slunovratu.Tento svátek je pro pobaltské národy nejvýznamnější v roce a je podobný našim čarodejnicím.Zapalují se ohně,hodně se zpívá,tancuje a samozřejmě pije až do rána.Já jsem ukončil oslavu Slunovratu kolem 5.ráno.
24.6.
Moc jsem toho nenaspal,vstával jsem před 9.hod a šel se podívat na starý hrad v Siguldě,ze kterého zbylo pouze obvodové zdivo,takže moc toho k vidění není.Hned naproti je nový zámek,který jsem viděl pouze zvenku,uvnitř jsem nebyl.
Po obědě jsem v kempu sbalil stan a busem jsem zamířil směr Riga.Nechal jsem si bágl v úschovně a šel jsem obdivovat pamětihodnosti hlavního města Lotyšska.Chtěl jsem navštívit muzeum,zabývající se historií Lotyšska ,ale protože i následující den po Slunovratu je státní svátek,tak bylo muzeum zavřené.Jedním z významných symbolů města je památník svobody, na podstavci je žena,držící 3 hvězdy,symbolizující 3 historické části Lotyšska.
Hned u památníku je hezky upravený městský park.Ale nejvýznamnější chloubou města je radniční náměstí,na kterém se nachází "Prašná věž" nebo zrekonstruovaný dům Černohlavců ze 14.stol.Na radniční náměstí jsem se opět setkal s Němcem,se kterým jsem byl na hostelu ve Vilniusu.Zajímavá náhoda,potkat se po 10 dnech v jiné zemi.Prohodili jsme pár slov,rozloučili se a každý jsme zamířili svou cestou.Ještě chvíli jsem se coural po Rize a potom šel na nádraží,odkud jsem nočním busem zamířil do litevského Vilniusu.
25.6.
Po příjezdu do Vilniusu jsem usnul asi na 2 hod.na nádraží,takže do Kaunasu jsem dorazil až kolem poledne.Kaunas je druhé nejvýznamnější město Litvy,které je kulturním i sportovním rivalem Vilniusu.
Centrem vede pěší zóna,kde stojí proslulý Pekunasův dům,pojmenovaný po pohanském božstvu starých Baltů.
Potom jsem ještě koupil brož ze zkamenělé pryskyřice,které se kdo ví proč říká jantar.V restauraci jsem si dal národní jídlo-cepelinai,což jsou bramborové šišky plněné houbama,sýrem,masem a polité omáčkou,no s baltskou kuchyní zapomeňte na dietu.
Po večeři jsem zamířil na nádraží,odkud ve 22:00 jede bus zpátky do Čech.V autobuse se setkáváme s manželi Dvořákovými,se kterými jsem jel před 2 týdny,a kteří jsou také z K.Varů.
Na litevsko-polských hranicích usínám a prospím celou cestu až do Prahy.Domů přijíždím kolem 5.hod.odpoledne.
Závěr:
Tento neobjevený kout Evropy mě určitě nezklamal a pokud jsem byl něčím překvapen,tak příjemně.Pobaltské země jsou na tom lépe,než jsem si původně myslel,hlavně Estonsko je na poměrně slušné úrovni,téměř srovnatelné s naší.
Ubytování v hostelech mělo slušný standart,kempy na tom byly o něco hůře,ale dalo se to.Ale například autobusová Doprava byla na vynikající úrovni,překvapivě asi nejlepší ze všech zemí,kde jsem byl.Spoje jsou časté,jezdí i v noci,zajíždí i do malých obcí.A to jsou ještě doplňovány mikrobusy.A ceny jako u nás,nebo i menší.
Litva je největší ze všech pobaltských zemí,a najdeme v ní mnoho historických a přírodních památek.Zaujali mě hlavně hrad Trakai,Hora křížů a poloostrov Neriga.
Lotyšsko má krásná historická města,jako je Riga nebo Sigulda.Lotyši stejně jako jejich pobaltští sousedé jsou výborní řezbáři,o čemž se můžete přesvědčit v kouzelném lese u Tervete.A rozhodně doporučuji navštívit v Lotyšsku oslavu Slunovratu.
Estonsko ve mně zanechalo z těchto tří zemí největší dojem.Ať už to byly národní parky,starobylá města-Narva,Talinn,Kurressare a nebo ostrov Saaremaa.
Do Pobaltí se chci určitě ještě jednou podívat a procestovat ho podrobněji,protože 4 dny na každou zemi jsou přeci jenom trochu málo.
Praktické informace
Litva- 1 Litas-8 Kč
-hostel-35 lit-280 Kč
-vstup na hrad Trakai-10 lit- 80 Kč
-oběd v restauraci- 6-10 lit - 50-80 Kč
-ceny v supermarketu-stejné nebo levnější než v Čr
-ceny autobusů-stejné nebo levnější než v Čr
-cena zpáteční jízdenky Praha-Vilnus 2000 Kč
Lotyšsko -1 Lat--40 Kč
-kemp-1 os.+stan-3 lat-120 Kč
-ceny v supermarketu-stejné nebo levnější než v Čr
-ceny autobusů-stejné nebo levnější než v Čr (Riga-Siguida-40 km-1 lat-40 Kč)
Estonsko- 1 Est.kor.- 2,3 Kč
-hostel-150 EK-350 Kč
-kemp-1 os.+stan-220 EK-500 Kč
-ceny v supermarketech stejné nebo mírně dražší než v Čr
-ceny autobusů-stejné nebo mírně dražší -(Tallinn-Narva-250 km-180 EK-400 Kč)