Loading...

Na Žďár 08/17 pt.1

Cestopisy

Abych se přiznal, lednové oznámení o cíli srpnového „učitelského zájezdu“ nadmíru potěšilo. Za těch asi 13 sezón, co s touhle skupinou jezdím jsme už projeli velkou část republiky. Samozřejmě necelých 5 dní není na žádné sáhodlouhé poznávání, ale když to připočtu k tomu, že někde jsem už zavítal i mimo skupinu, v celku hezky se mi tak rozrůstají zážitky a poznatky z navštívených oblastí.

Ta letošní totiž byla do oblasti oblíbené, párkrát navštívené, ale tak říkajíc, dobrých věcí nikdy není dost. Kam tedy jsme to jeli? Do Škrdlovic, k Velkému Dářku, tedy do Žďárských vrchů. Jak známo, z Velkého Dářka vytéká jedna slavná česká (kousek moravská) řeka. Moderní zeměpisci se snaží pramen řeky posunout někam mezi Šindelný a Kamenný vrch, ale to je vcelku záležitost novodobá. Všeobecně se za počátek pokračuje Velké Dářko. A protože je tento největší rybník středověkého původu, klidně můžeme říci, že Sázava v něm pramení od nepaměti. No a Sázava, byť v níže položených partiích je jednou z pravlastí českého trampingu, neměl by návštěvu Zlaté řeky vynechat žádný český (i moravský) tulák, tramp, čundrák, ale i skaut (znalci Foglarova díla vědí proč). Takže to máme zčásti splněno, zejména ti, co ještě nikam k Sázavě nezavítali (to jsem naštěstí ve větší míře splnil před časem).

Nuže, tradičně začínáme nakládáním kol u průtahu na Jesenické ulici. Letos nebyl odjezd nijak zvlášť brzký, bo to zas ze Šumperka do Žďáru není taková dálka. Autobus vyjíždí před 9 hod a vcelku známá trasa směřuje na Mohelnici, Mor. Třebovou, Svitavy, Polička. Vlastně už před Hlinskem, když projíždíme Borovou, vzpomínám na čundr, kdy jsme rázovali po svých k rybníkům ve Žďárských vrších. První byl tehdy Milovský, pak Medlov a Sykovec. Neopomněli jsme při tom i pár skal, které tu krášlí kopce (Palice, Dráteníky, Bílou skálu či těch Devět nejvyšších).

Za Hlinskem už je to kousek, takže se ani nestavělo k občerstvení či močení.

 

16.8.2017

Na místě jsme v poledne, tak je celkem čas na vybalení a ubytování. To máme letos značně výjimečné. Ač tedy penzion Vysočina není přehnaně luxusní, spíše taková poctivá chalupa s několika pokoji (no musí se sem vlízt padesátka lidí). Původně nakonec šlo o zájezdní hostinec, který v meziválečné době povýšil na hotel. Nakonec se tu chlubí, že sem jezdili i umělci z Prahy (Jan Pivec či František Kreuzmann).

Vlastně tradičně jsme vyfasovali pokoj s Marcelou, ale jako součást apartmánu s dalšíma klukama, takže bylo veselo.

Foto: Bobkart

První kilometry musíme samozřejmě k moři Vysočiny, jak se Dářku říká. Škrdlovice jsou vlastně od rybníka asi kilometr vzdálené a trošku na kopečku. Absolvujeme tak první sjezd k hrázi. Nemůžeme vynechat povinnou zastávku u rozcestníku Dařbucha Milana Olšiaka, pak pokračujeme kolem rybníka. Jsou to vlastně dva roky, co jsme Dářko objížděli s partou volejbalistů (jaro v Hlinsku), tak mě překvapuje, že začátek okružní cesty (modrá TZ) je pěkně upravený. Předloni tu byla vcelku hrbolatá lesní cesta, kde jeden cyklista zvaný Pekoš hodil pěkný lopink před dvojicí přijíždějících dam. Teď už by mu to asi nešlo. Takže pěkná lesní cesta nás provádí po západní straně rybníka k rašeliništi. Národní přírodní rezervace se rozkládá v bifurkačním území. V bažinách je k vidění řada vzácných rostlinných druhů, ale vyskytují se tu i různí obojživelníci či hmyz. Cestu provází naučná stezka, část je tvořena povalovým chodníkem. V rašeliništi je i pramen další řeky – Doubravy, která je přítokem Labe. Od Dářka cesta vyjíždí do mírného kopečka k Radostínu. Na ten mám takovou smíšenou vzpomínku, kdy jsme tu marně čekali na oběd (nebyli klokani), takže ani hospodu nehledáme. Tak si prohlédneme vcelku hezkou vesničku, kde řada chalup není osídlena trvale, ale je již značně rekreačního charakteru. Mám totiž v plánu zajet poněkud dál, k Řece. V následující Hluboké míjíme hlavu Josefíny a po kratším sjezdu a výjezdu lesní cestou (žlutá TZ) míříme k dalšímu rybníku. Samozřejmě jsme se poněkud rozdělili a poztráceli, takže k hospodě Moře u Řeky přijíždím jediný. Následuje mě Petr, ostatní musíme honit telefony. Ještě že máme ty mobily, ztratit směry na pár stech metrech, to je umění (ony holky jedou a kecají a nekoukají, kde značka odbočí). U Řeky (to je název rybníka) jsme kdysi ještě v totalitě absolvovali část jednoho velmi vyvedeného čundru, tak jsem chtěl navštívit místo činu. Po krátkém občerstvení přes Ransko ke Krucemburku. Krucemburk se tehdy nazýval Křížová a asi poprvé v životě jsme tam pili zelenou. Ta se u nás na Moravě nikdy moc nepila. Před dvěma léty jsme v Krucemburku poseděli u Rytíře Střely, což činíme i letos k všeobecné spokojenosti. K Vojnovu Městci je k dispozici pěkná cyklostezka, přes hlavní odbočujeme k Malému Dářku s zpátky přes Radostín i stejnou trasou kolem Dářka k hrázi a do bydliště. Takový pěkný prolog.

 

17.8.2017

Ráno stávám k počítači (notebooku), musel jsem něco dodělat do práce a poslat tiskaři, naštěstí tu dobře funguje wifi, ještě pře snídaní mám hotovo, takže se můžeme oddat cykloturistice. Trošku jsem zredukoval plán cest, protože na sobotu je hlášeno škaredě, tak abychom stihli to hlavní, zhruba dvě plánované zkusím směstnat do jednoho dne (něco musíme vynechat). Samozřejmě ale nemůžeme vynechat nejvyšší horu Žďárů...

Vegetace
Vegetace  •  Foto: Bobkart

Ze Škrdlovic na severovýchod k lesu, zčásti neznačeně, později kousek s modrou TZ k Cikháji. Před osadou míjíme pomník partyzánů, v osadě hospodu, prý otvírají až v 11 (je asi půl), no zřejmě neplatí, že se má otevřít když jsou hosté. Léto není zas tak dlouhé. Jedno úsloví praví, když je jedna hospoda zavřená, jsou i ostatní. Pod osadou najíždíme na lesní asfaltku a po asfaltkách pojedme dosti dlouho. Cesta se stáčí na sever a k východu, v neoznačeném rozcestí U Panáka se připojí modrá, kterou jsem vlastně už použili. O kousek dál míjíme kanál Sražená voda, který vlastně propojuje vody čerstvé Svratky a Stržského potoka. Postavili jej mlynáři k přepouštění vody na svá díla. Další rozcestí nese jméno návrší, Pod Fryšavským kopcem, vlastně jsem nenápadně minuli pramen Svratky, pak odbočujeme kolem Křivého Javoru, a pořád příjemnou asfaltkou k vytýčenému cíli. Znamená to sice zase něco sjet, a vyjet, ale kopce jsou tu příjemné, žádné krpály. Až silnice od Herálce je po čase první veřejnou komunikací. Ta nás vyveze k parkovišti. V přístřešku čeká na parťačky jedna cyklistka ze zájezdu. Ta si na vrchol netroufla. My si troufneme. Ačkoliv kousek na kolech, necháme dopravní prostředky u rozcestníku Pod Lisovskou skálou a na těch Devět jdeme pěšky. Téměř k vrcholu vede poměrně široká, byť kamenitá, lesní cesta. Asi 200 m před vrcholem je odbočka. Minout odbočku, kde proudí dav asi sta lidí nahoru i dolů je vcelku umění, ale našim děvčatům se to samozřejmě v zápalu rozhovoru podařilo. Zase se museli navádět mobilem.

Díky tomu jsme ovšem měli víc času na rozhled z vrcholu. Ona sice ta Vysočina v pohledu působí dosti ploše. Devět skal se svou výškou moc neliší od okolních vrcholů, které mají taky kolem 800 m. Kolem tedy není žádná výrazná dominanta, sem tam nějaká vesnice nebo vysílač. Podle informací by sice mohly být vidět i Krkonoše nebo Kraličák, v létě je ale opar, takže si o tom můžeme jen nechat zdát. I tak jsou ale skály zajímavé, skutečně jej jich kolem víc než dost, těch větších je asi skutečně devět, menších i víc.

Dívky tedy dorazily opožděně, zpět k Janě, která odpočívá u kol.

Pokračujeme silnicí do Kadova. Od parkoviště je to ještě pořád taková náhorní plošina, až vlastně před Kadovem je delší sjezd. Hospůdky ve Žďárských vrších jsou krásné skoro všechny, nám vpadl do oka penzion Klokočí a ke stravě výborná gulášovka se skoro domácím chlebem (a orosenou dvanáctkou).

S popisem
S popisem  •  Foto: Bobkart

Něco jsme sjeli z kopce, tedy do kopečka, směrem na Fryšavu, ale odbočujeme na žlutou TZ, z kopce do kopce polní cestou, je to taková zkratka k Medlovu, přesněji hotelu u Medlovského rybníka. Bývala to taková velká zotavovna ROH, její lesk už trošku vybledl, dnes jsou rádi, že funguje jako dětský tábor. V rybníku se nikdo nekoupe, prý tu jsou sinice. Objíždíme po západní straně zelenou TZ, poněkud kořenová, ale sjízdná cesta přiblíží výpravu k dalšímu rybníku Sykovec. Ač o něco menší než Medlov, tady se koupe. Sykovec se udává jako nejvýše položený rybník Žďárů (o pár metrů než předchozí). Penzion Sykovec býval taky zotavovnou, ale ne tak olbřímí jako u předchozí, tak je to tady takové luxusnější. Má to i malé opodstatnění.

Řada penzionů kolem Sykovce (ve Třech Studních) pravidelně vítá účastníky závodů v Novém Městě. Před ním jsou ještě Vlachovice, ale tam moc penzionů není, takže závodníci a jejich doprovod se ubytovávají ve velké zrovna i tady.

Po kratším kopečku je to zase delší sjezd. Nesmíme si odpustit návštěvu Vysočina arény. Areál u Skihotelu prošel v posledních letech úpravami. Po běžkařské Zlaté lyži přibyly i nabité závodu v biatlonu, v létě pak i horská kola. Živo je tu i mimo závody, zrovna tu trénovali naši mladí krajané, přesněji běžkaři z Jeseníku (na kolečkových lyžích), i ty Kostky jsou od nás. Jako cyklisty nás potěšila i prezentace kol (převážně Cannondale).

Foto: Bobkart

Po debatě jsme usoudili, že až do Města nemusíme, máme ještě pořád dost úkolů před cílem. Objíždíme tak Harusův kopec (až mě rozesmálo, když vidím, jak je ta sjezdovka mrňavá), pokračujeme na Jiříkovice, zase musíme zadržet jezdce z kopce, aby odbočil n polní modře značenou cestu. Sice opět kamenitá, ale víceméně po vrstevnici. Od Lhotky už jedeme zase po okresce, dál na Vysoké. Provází nás žlutá TZ. Po poslední vsi se objede malé návrší a už vidíme Zelenou horu. Nepodívat se na památku Unesco by byl u Žďáru snad i hřích. Kostel je sice otevřený jen o víkendu(!), ale to hlavní je beztak venkovní řešení. Vlastně nevelký, původně hřbitovní (a poutní) kostel je originální ve svém ztvárnění. Jan Blažej Santini tu použil svůj oblíbený styl barokní gotiky. Protože je kostel zasvěcen Janu Nepomuckému, vše se točí kolem hvězd. Když totiř Nepomuckého mrtvola vyplula z Vltavy, kolem se objevily hvězdy. A hvězdy jsou v kombinaci půdorysů jak kostela tak okolních ambitů. Prostranství kolem kostela už neslouží jako hřbitov (zůstal tu jediný hrob).

Den se krátí, tak rychle dolů, zámek jen tak mineme, i Pilskou jen objíždíme (po luxusní cyklostezce). Jak jsme ale v Polničce, tady nemůžeme nezastavit. Sice už navečer, ale ještě pár opozdilců zůstává u zdejší zahradní železnice. Ta už sice nejezdí, ale prasátka, kůzlátka u jiná havěť nemůže uniknout zejména dívčí pozornosti.

Od Polničky pokračuje jen polní cesta, naštěstí pohodlná a k Dářku jen mírně stoupá. Večer je malý táborák a buřty.

Díl 2.

Díl 3.

 

Poslední aktualizace: 6.10.2017
Na Žďár 08/17 pt.1 na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Na Žďár 08/17 pt.1

Santiniho kostel na Zelené hoře
Santiniho kostel na Zelené hoře
Tipy na výlet
Navštívíme Santiniho kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Do Žďáru nad Sázavou přijedeme autem a zaparkujeme na parkovišti…
0.1km
více »
Žďár nad Sázavou – Buk u Zelené hory
Žďár nad Sázavou – Buk u Zelené hory
Památný strom
Není to tak dlouho co Zelená hora byla skoro celá Zelená, tedy přesněji kolem slavného areálu kostela sv. Jana Nepomuckého rostl skoro les. Nicméně, …
0.1km
více »
Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou
Zelená Hora u Žďáru nad Sázavou
Tipy na výlet
Jdeme pěšky ze Žďáru nad Sázavou na Zelenou Horu, podívat se na poutní…
0.1km
více »
Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.
Kostel
Podzimní víkend láká k výletům a tak jsme se vypravili…
0.1km
více »
Zelená hora  - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
Zelená hora - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého
Cestopisy
V březnu 2016 jsme si s kamarádkou zopakovaly výlet do Žďárských …
0.1km
více »
Zelená hora
Zelená hora
Kostel
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Zelená hora
Turistické rozcestí Zelená hora
Rozcestí
Donedávna se směrovky nacházely na statném soliterním buku ve svahu Zelené hory poblíž západního vstupu do areálu poutního kostela s…
0.2km
více »
Žďár nad Sázavou - barokní most přes Stržský potok
Žďár nad Sázavou - barokní most přes Stržský potok
Most
Tento barokní most přes Stržský potok byl postaven za opata Bern…
0.3km
více »
Muzeum nové generace
Muzeum nové generace
Muzeum
Muzeum nemusí být nuda! Určitě se to netýká nového muzea na Zámk…
0.3km
více »
Muzeum nové generace na zámku Žďár nad Sázavou
Muzeum nové generace na zámku Žďár nad Sázavou
Muzeum
V areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou se otevřela nová moderní záži…
0.3km
více »
Zámecká vinárna
Zámecká vinárna
Vinařský cíl
Zámeckou vinárnu najdete na II. nádvoří – v budově, které říkáme …
0.3km
více »
Turistická známka č. 1519 - Muzeum nové generace, Žďár nad Sázavou
Turistická známka č. 1519 - Muzeum nové generace, Žďár nad Sázavou
Turistická známka
Muzeum nové generace se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku, kde dříve také bylo…
0.3km
více »
Okolo zámku  a Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou
Okolo zámku a Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou
Trasy
Okružní vycházková trasa začíná před Muzeem nové generace na jižním okraji…
0.3km
více »
Zámek Žďár nad Sázavou
Zámek Žďár nad Sázavou
Tipy na výlet
Jedeme na Žďárský zámek rodiny Kinských, kde se můžeme těšit na m…
0.4km
více »
Žďár nad Sázavou - Informační centrum Zámek
Žďár nad Sázavou - Informační centrum Zámek
Infocentrum
Informační centrum se nachází v prostrorách žďárského zámku na se…
0.4km
více »
Žďár nad Sázavou - sloup se sousoším Panny Marie
Žďár nad Sázavou - sloup se sousoším Panny Marie
Socha
Na prvním nádvoří bývalého žďárského kláštera stojí mezi lipami na vysokém sloupu sousoší Panny Marie s Ježíškem. Dílo se připisuje…
0.4km
více »
Výlet do Žďáru nad Sázavou a okolí.
Výlet do Žďáru nad Sázavou a okolí.
Trasa
Tentokrát se vydáváme na jednodenní výlet na Zelenou…
0.4km
více »
Bazilika minor – zámek Žďár
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bazilika minor – zámek Žďár
Kostel
Kostel, který stojí v areálu zámku Žďár nad Sázavou. Dne 5. ledna 2009 byl…
0.4km
více »
Naučná stezka kolem Zelené hory
Naučná stezka kolem Zelené hory
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka kolem Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou, by se spíše mohla…
0.4km
více »
Naučná stezka kolem Zelené Hory - okruh B
Naučná stezka kolem Zelené Hory - okruh B
Trasa
Naučná stezka kolem Zelené Hory - okruh B Vycházkový ok…
0.4km
více »
zavřít reklamu