Zřícenina Sion

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

lupa

V jedno z našich výletů jsme se vydali hledat zříceniny hradu Sion. Jak se tam dostat?? Tak jedna možnost je po červené a modré turistické značce z Kutné Hory směrem na Malešov. Takhle to dělá nějakých 15 km. Kdo by si chtěl trasu zkrátit, může se dopravit do Malešova vlakem a od tud po značce ku hradu. To je zkrácení zhruba o polovinu. Pokud se to ještě někomu zdá daleko, může si najít autobus do Chlístovic, což je obec hned pod hradem. No a pokud je někdo hodně z daleka nebo nemůže chodit na dlouhé trasy, může si dojet na malé parkovišťátko u hradu a pak je to asi 100 m k bráně.

Za čím jedeme?

lupa

Hrad Sion možná každý nezná. Ale kdo se alespoň trochu zajímá o historii našeho státu, pak jistě ví, že tento hrad byl v postaven Janem Roháčem z Dubé. A právě tento hrad se stal posledním místem odporu husitů. Zde byli roku 1437 poraženy poslední ozbrojené síly husitů. Hrad nebyl opevnět v takové míře, aby byl nedobytný. K nedobytnosti mu scházelo hodně. Husité zde během rozhodujících bojů odolávali údajně asi 4 dny. Tolik historie. Dnes je z hradu zřícenina. Je ukryt v lese. Můžeme zde vidět pozůstatky slovanských valů a pak pozůstatky zdí a hradeb, které byly odkryty v rámci archeologických průzkumů. Nálezy si můžeme prohlédnout v obci Chlístovice. Kdo příjde po původní přístupové cestě od parkoviště, toho uvítají dřevěné palisády. Ty samozřejmě nejsou původní, ale ty si zde postavili místní při rekonstrukci dobývání Sionu. Jinak to nejkrásnější co vám může hrad nabídnout je kromě historických vzpomínek krásná příroda. Hrad stával nad údolím Chlístovického potoka a do tohoto údolí je z hradeb krásný výhled. Co by se ještě dalo vyzdvihnout jako plus je skutečnost, že s velkou pravděpodobností se zde nesetkáte s davy turistů, ale naopak si můžete vychutnat klid a romantickou přírodu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S jídlem je to složitější. Rozhodně si vemte svačinu. V chlístovicích jsou sice potraviny, ale nějak jsme se do nich nedobyli. A je tu i hospoda U Vepříků. Ale tam mají otevřeno až od 16-ti hodin. A pro ty, kdo by si chtěli zakoupit turistickou známku, tak ji prodávají právě zde v hospodě. Pokud se jedná o ubytování, asi nejlepší je se ubytovat v campu Malešov, který se nachází u Velkého rybníku, nebo pak v Kutné Hoře.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se mi líbil ten klid a ticho. Krásná příroda. A opravdu nikde nikdo.

Ostatní informace

No jak to říct. Vstupné je 0 Kč. Vstup na hrad není zpoplatněn, což určitě každého potěší.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krasoňovice
(vzdálenost od místa: 1.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zřícenina Sion

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace