Zřícenina Brníčko

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Od silnice z Lesnice
Od silnice z Lesnice
lupa

Brníčko je obyvatelům severozápadní Moravy snad dostatečně známé a doprava k němu není závratně složitá, přes Brníčko jezdí autobusy a to i o víkendech, pěšky sem můžeme dojít i od vlaku z Bludova nebo Postřelmova, či od východu od Hrabišína, pěkný je i výlet na kole údolím potoka Loučky od jihu od Lesnice nebo severu přes Hrabišín.

Za čím jedeme?

Velká Polanka
Velká Polanka
lupa

Hrad Brníčko vznikl kolem poloviny 14. století, jeho stavebníkem byl nejspíš Ctibor Morava z Brníčka, jak uvádí listina z r. 1353. Zajímavé je že obec Brníčko je starší, snad již z poloviny 13. století, o čemž vlastně svědčí románský původ kostela. Samotné Brníčko dokonce bylo uváděna jako městečko.

Po husitských válkách připadl hrad i panství Tunklům a přestože jejich panování bývalo dosti divoké, bývali později oslavování (snad pro svoje husitsví či češství). Hrad byl opuštěn opuštěn počátkem 16. století.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Přímo pod hradem je hospoda U Kouřilů, a protože se u Tondy i vaří, netřeba doporučovat další, ostatně jedná se o jednu z nejlepších hospod široko daleko.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Upravená přístupová cesta
Upravená přístupová cesta
lupa

V současné době na Brníčku probíhají drobné stavební úpravy, zajištění pilíře, zdiva paláce a schodů na hrad. Ostatně už bylo na čase, zřícenina hradu je sice malá, ale půvabně vévodí okolí. Zejména po té co byl odstraněny náletové dřeviny. Výstup na hrad nakonec není zvlášť obtížný, můžeme k němu vystoupat červenou a modrou TZ od středu obce, případně při výletu z Úsovské vrchoviny obráceně ze směru od Cikánského buku, případně neznačenou cestou přes louku od kostela.

A kromě samotné zříceniny je i pěkný výhled na Jeseníky. Za poněkud problematičtější snad považuju elektrický ohradník v části hradního kopce, za kterým se pasou ovce, ty ovšem dávají mléko k výrobě pochutin, které nabízí místní farma.

Ostatní informace

Rozcestník a infotabule
Rozcestník a infotabule
lupa

Vstup na zříceninu je volný, na státní svátek 5.7.2011 je ohlášena nějaká akce s rytíři a večerním vystoupením Žalmana a spol., tam se asi něco plati bude ale díky poměrně snadné dostupnosti se dá vylézt na hrad i na odpolední vyjížďce třeba po práci (kdo to nemá daleko).

lupa

V minulých dobách se na Brníčku pořádaly zábavy (magické či čarovné noci), od těch se ale upustilo, když dvojici zmoženou nočním křepčením, která si ustlala na louce pod hradem, údajně přejel časně orající traktorista...

Milenci to snad přežili, zábavy už ne (ostaně noční návrat z kopce byl už tak dosti ošemetný).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Postřelmov
(vzdálenost od místa: 3.9 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zřícenina Brníčko

19.03.2014 00:19
Nádhera :-)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace