Zimní Chřiby - Čertovy Skály - kam nevedou značky

Tipy na výlet, Slovácko
Čertovy skalky
Čertovy skalky
lupa

Výchozím bodem je obec Osvětimany, dobře dostupná autobusem i o víkendu ze dvou směrů, a to buď z Uherského Hradiště nebo linkou IDSJMK 666 z Kyjova. Vyrazíme po asfaltové silničce severním směrem bez turistického značení k ranči Vlčák, projdeme obcí, kolem lyžařského vleku a u samotného ranče Vlčák neodbočíme ostře dopravake středisku, ale pokračujeme původním směrem stoupáním kolem myslivecké chatky na kótu Čertůvky. Skály jsou rozmístěny na samotném vrcholu a druhý celek asi 200m východním směrem od něj. Pokračujeme původním směrem po cestě k rozcestí červené pěší značky a cyklotrasy číslo 5151. Odtud už budeme pokračovat výhradně po značených cestách, nejprve po červené západně pod vrcholem Ocásek, přes Kazatelnu, kolem studánky U Mísy a skaliska ke Kozel až k rozcestí a parkovišti U křížku. Stále se držíme červené značky a přes Moravanské louky dojdeme ke Koryčanské cestě. Na tomto rozcestí odbočíme doleva a po modré značce pokračujeme kolem Koryčanské kapličky, nad Zoubkovou studánkou, přes Kobylí Doly a podél Osvětimanské přehrady se vrátíme zpět do obce - celá trasa měří asi 16 km a je středně turisticky náročná.

Čertovy skalky
Čertovy skalky
lupa

Čertovy (Osvětimanské) skály - skupina pískovcových skalisek tvořící romantický labyrint, dominantní skalisko s 20 m vysokou severní stěnou se nazývá Jehla, další skaliska jsou pojmenována např. Tank, Hlava, Hvězda, atd... Kazatelna - osamocené skalisko z pískovcových hornin o výšce 8 m, jsou zde vytesány schůdky pro výstup na vrchol, kde je upravená plocha připomínající kazatelnu. Na vrcholu je také zasazen železný dvouramenný kříž z roku 1972. Kozel - skalnatý pískovcový blok vysoký asi 22m, cvičný horolezecký terén. Moravanské louky - přírodní rezervace lesních luk s výskytem chráněných druhů rostlin. Koryčanská kaple - barokní kaplička ze 17.století uprostřed lesního komplexu.

Tekutiny můžeme dolpnit u jedné ze dvou studánek (U Mísy, Zoubkova stud.), jídlo je nutné vzít s sebou, protože trasa neprochází kolem žádného restauračního zařízení.

Čertovy skalky
Čertovy skalky
lupa

Velmi těžko byste hledali podobnou oblast, kde je tolik zajímavých míst, přírodních útvarů i s člověkem historicky spojených lokalit na jednom místě tak blízko sebe, jako v tomto přírodním parku. K mnohým z nich nevede ani značená trasa a jejich objevování je nekonečné.

Žádný z objektů na trase zpoplatněn není. Částečně se pohybujeme po neznačených trasách, není na škodu vzít s sebou GPS.

Čertovy skalky
Čertovy skalky
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vracov
(vzdálenost od místa: 9.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zimní Chřiby - Čertovy Skály - kam nevedou značky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace