Žihobce – krásné místo v Pošumaví.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Žihobce, zámek od západu
Žihobce, zámek od západu
lupa

Obec byla uváděna mezi sídly, které daroval v roce 1045 kníže Břetislav I. Břevnovskému klášteru. V té době se nazývala Sivohybice. Ale protože se jednalo o listinné falzum ze 13. století, může být pravda maličko jiná. Později se název změnil na Živohybice a následovala velmi pestrá historie. Je předlouhá, vystřídalo se tu mnoho majitelů a než vše opisovat, tak si zájemce dovoluji odkázat na www.zihobce.eu. Naše cesta začala na nádraží v Žichovicích. Odtud sem oklikou vede žlutá značka a tak jsme raději zvolili silničku údolím Nezdického potoka. Kousek za vsí se nad námi slitovala dobrá duše řidičská a po deseti minutách jsme byli na návsi našeho cíle. Cesta za poznáním tohoto krásného koutku Pošumaví samozřejmě začala budovou číslo jedna, zámkem.

Za čím jedeme?

Žihobce, sv. J. Nepomucký
Žihobce, sv. J. Nepomucký
lupa

Ten tu stojí od 16. století, kdy byl vystavěn v renesančním slohu. Dnešní raně barokní podobu dostal v roce 1688 a výraznější oprava proběhla v 1. polovině 19. století. Zámek je obdélníková, jednopatrová budova se zvýšeným přízemím. Mírně vystupující rizality na obou koncích vybíhají v nízké hranolové věže. Fasádu zdobí vysoké pilastry a nad okny jsou supraporty. Po levé straně od obce je vstup do zámku. Průjezd je zaklenutý valenou klenbou se štukovým zrcadlem. Opačná strana je zakončena půlkruhovou přístavbou. Ve svahu nad zámkem se rozkládá poměrně velký, přírodně krajinářský park. Větší palouky jsou lemovány kulisou starších stromů domácího původu. V nejvyšším místě park přechází v borový hájek, za kterým se rozevírá nádherný rozhled k východu a jihu na pásmo hor s nejvyšším Javorníkem. Zajímavostí parku je kamenné lehátko pana hraběte a bývalá empírová jízdárna z roku 1800. Před zámkem uprostřed obce je novorománský kostel Proměnění Páně. Byl postaven na místě starého gotického kostela sv. Martina, v letech 1872 až 76. Vnitřní zařízení je z doby výstavby kostela. Kostel byl v letošním roce opraven. Nedaleko kostela, v zahrádce u pošty, je pěkná socha sv. J. Nepomuckého. Domky v obci jsou většinou novějšího data. Mají zde také galerii Netopýr.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na návsi proti kostelu je hospoda, ve které se vaří. S ubytováním by také neměl být problém a to jak v místě, tak i v nedalekém okolí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Žihobce, pohled k východu
Žihobce, pohled k východu
lupa

Žihobce jsou bezesporu jedním z nejmalebnějších míst Pošumaví. Líbil se nám zámek, park a hezky opravený kostel. I když se opakuji, výhledy do okolí jsou čarokrásné. Snad jen některé domky v obci by chtěly více péče.

Ostatní informace

Žihobce, pohled k SZ
Žihobce, pohled k SZ
lupa

Zámek je účelově využíván a není přístupný. Park lze procházet bez omezení. Kostel je většinou uzavřen. Místo je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Nejbližší vlaková stanice je v Žichovicích, odkud to je asi 7 km. Vede tudy trať č.185 z Horažďovic předměstí do Klatov. Vlaky tady jezdí v dvouhodinových intervalech.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Žihobce – krásné místo v Pošumaví.

Zámek Žihobce
26.06.2012 15:29

Jaroslav Jiřík

Dobrý den. V zámku je nyní Muzeum Lamberská stezka a rovněž kostel je přístupný veřejnosti. U vchodu jsou instalovány mříže, ale nahlédnout můžete.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace