Žďár nad Sázavou

Tipy na výlet, Žďárské vrchy
Kam a jak jedeme?

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
lupa

Vypravíme se do Žďáru nad Sázavou, města ležícího na pomezí Moravy a Čech. Město bylo založeno v polovině 13. století a jeho historie je spjatá s rozvojem cisterciáckého kláštera. Je zde mnoho významných památek, nad které vyčnívá poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsán mezi památkami UNESCO.

Za čím jedeme?

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
lupa

Naše putování po městě začneme na náměstí Republiky. Uprostřed náměstí stojí morový sloup z roku 1706, ale místu samotnému dominuje budova Staré radnice postavená na přelomu 16. a 17. století. V radnici lze navštívit i místní infocentrum. Od radnice se vydáme po červené značce směrem k Zelené hoře. Po pár metrech chůze spatříme farní kostel sv. Prokopa, o němž je první zmínka již z roku 1391. Pak procházíme kolem žďárské tvrze, která je jednou z nejstarších budov ve městě. V tvrzi sídlí Regionální muzeum. Pak již pokračujeme kolem řeky Sázavy k rozcestí u zámku. Zde se vydáme po žluté, mineme barokní most se sochami přes řeku Sázavu a začínáme stoupat k největšímu skvostu města tj. k poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tento areál vznikl v letech 1719-1722, z rozhodnutí opata zdejšího kláštera Václava Vejmluvy. Stavbu řídil architekt Jan Blažej Santini-Aichl a lze říci, že hlavně vyměření stavby, s nímž se můžeme seznámit při prohlídce kostela na krátkém viduu, bylo geniální. Po prohlídce tohoto zajímavého místa se vydáme zpět po žluté k zámku a navštívíme zámek samotný. Jde o stavby bývalého cisterciáckého kláštera, který byl v roce 1784, za vlády Josefa II. zrušen, poté byl přestavěn na zámek a v současnosti patří chlumecké větvi rodu Kinských. V areálu zámku lze navštívit nádherný konventní kostel, který byl v roce 2009 povýšen papežem Benediktem XVI. na baziliku Minor, galerii Kinských v bývalých stájích, Santiniho expozici, stálou výstavu barokního umění ze sbírek NG v Praze a Muzeum knihy. Od zámku se můžeme nazpět k náměstí dopravit autobusem, který má před zámkem zastávku. Kdo do Žďáru nad Sázavou přijede autem, může se na zpáteční cestě stavit i v blízkých Hamrech nad Sázavou, kde se lze projít po hamerském vycházkovém okruhy, na kterém jsou k vidění pěkné veliké sochy koně, mamuta a Hamroně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve městě je mnoho restauračních zařízení, jen si vybrat. My jsme jedli až na zpáteční cestě v restauraci v obci Sázava.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Nejvíce nás asi zaujalo video, které nás zasvětilo do stavby areálu samotného.

Ostatní informace

Jelikož ve Žďáru nad Sázavou je mnoho zajímavého co si lze prohlédnout, uvádím jen odkazy, kde jsou ceny vstupného do jednotlivých zařízení.

http://www.zdarns.cz/

http://www.zamekzdar.cz/

http://www.nm.cz/knihovna-nm/muzeum-knihy.phpDalší informace

Hodnocení:
4583. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Žďár nad Sázavou

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace