Zapadlé kouty Česko-saského Švýcarska na kole

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Jde o nepříliš náročný cca 60 km dlouhý cyklovýlet s východiskem i cílem v Krásné Lípě.

Podstávková chalupa
Podstávková chalupa
lupa

Po cyklotrase č.3013 vyrážíme směrem na Krásný Buk a Kyjov. Pokud příliš nepospícháme, měli bychom využít i možnosti podívat se na zříceninu hradu Krásný Buk neboli Schonbuch, i když se z tohoto loupežnického hrádku dochovala jen část zdí, příkopy a základy věže (kolo je lepší nechat dole a vystoupat pěšky). Cestou do Kyjova můžeme vidět pěkně udržované ukázky podstávkových domů, typické pro tento kraj. Pokračujeme po trase č.3032 podél Křinice po vozové cestě lemované zajímavými patníky z čediče - nejsou čtverhranné, ale převážně šestihranné. Od soutoku Křinice s Brtnickým potokem pokračujeme dále po proudu k bývalému hraničnímu přechodu Zadní Doubice, kde se můžeme podívat k pomníku připomínajícímu oběti pochodu smrti: na samém sklonku války zde bylo zastřeleno 8 Židů. Tutéž událost připomíná kousek za hranicemi i německá pamětní deska.

Neumannsmühle
Neumannsmühle
lupa

Od přechodu zamíříme do Německa do městečka Hinterhermsdorf s hrázděnými a podstávkovými domy (z historického hlediska je zajímavé tím, že zde nalezli azyl pobělohorští emigranti). Dále pokračujeme po silnici na Bad Schandau - vede s kopce a cesta pěkně ubíhá. Brzy se připojuje naše stará známá Křinice, zde nazývaná Kirnitzsch. Stojí u ní několik bývalých mlýnů, z nichž jeden, Neumannsmühle, byl rekonstruován a slouží jako muzeum (má i funkční mlýnské kolo). Zastavit se můžeme také u vodopádu Lichtenheiner Wasserfall – místo poznáme podle toho, že je tu parkoviště a konečná místního turistického vláčku. Nesmíme ovšem čekat žádné zázraky, vodopád obvykle nemá moc vody. Po dalším asi 1 km jízdy u Heidmühle odbočujeme po lesní silničce vlevo. Nyní je třeba stále sledovat ukazatele na Zeughaus. Přejedeme sedlo a několik menších kopečků a sjedeme znovu do údolí Křinice. Pokračujeme pro změnu proti proudu, kolem přehrady na plavení dřeva Niedere Schleuse. V místě zvaném Zadní Jetřichovice, kde je mostek přes řeku, hraniční tabule a turistický rozcestník, se vracíme zpět na české území. Po tzv. České silnici jedeme mezi skalami ještě dost dlouho, než se dostaneme do obydlených míst. Z Doubice je to do Krásné Lípy po silnici coby kamenem dohodil, ale pokud se chceme vyhnout velkému stoupání, je lepší držet se cyklotrasy.

Za čím jedeme?

Trasa vede krásnou přírodou a nebývá tu ani v sezóně (na rozdíl od okolí Pravčické brány) mnoho lidí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Údolí Křinice
Údolí Křinice
lupa

Příležitostí k občerstvení na trase není mnoho. Pokud chceme obětovat nějaké to euro, můžeme se zastavit v Hinterhermsdorfu nebo na chatě Zeughaus. Restaurace Tokáň při České silnici, která dříve sloužila jako lovecký srub rodu Kinských, se nachází stranou naší cyklotrasy, ale vedou k ní směrovky a stojí za to k ní ten kousek odbočit, i kdybychom právě žízní neumírali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Údolí Křinice je velmi romantické. Kdo není líný na chvíli odložit kolo, může si přidat i výstupy na Kinského vyhlídku nebo Kyjovský hrádek.

Ostatní informace

Mapa je nezbytností - zejména v Německu je občas náročné se zorientovat.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Krásná Lípa město
(vzdálenost od místa: 0.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Zapadlé kouty Česko-saského Švýcarska na kole

Je to ověřené!!!!
21.09.2008 21:30

Gogo Ivan
Dokonalé počasí přispělo k dokonalému výletu na kole.....
mapa
02.02.2009 18:22
Příspěvek se mi moc líbí, jen si myslím, že jde než o výle spíše o TRASU, která by zasloužila DOPLNIT MAPOU. Je mi jasné, že cyklovýlety bývají poněkud delší, ale přesto by to stálo zato. Jinak autorce velký DÍK. (Právě sháním kde všude se dá přelézt od nás do Německa, ať už po značených, tak i neznačených cestách, a tak je mi to i určitým vodítkem).

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace