Za zříceninou Cimburk v Městečku Trnávka

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Po prohlídce České Třebové přijíždíme do Městečka Trnávky - shlédnout zříceninu Cimburk. Vlak stoupá k Třebovským stěnám přes několik obcí - do města Moravská Třebová , pak pokračujeme přes pár obcí k Trnávce. Zříceninu vidíme na kopci nad Městečkem již z vlakového nádraží.

lupa

Venku je silný nárazový vítr, jdeme kolem kostela sv. Jakuba do středu Městečka Trnávky. Obec není velká, ale má zajímavé zákoutí. Po žluté značce se vydáváme obcí přes upravené náměstíčko až k poslednímu domu. Odtud vede značka strmě pěšinou přes les, na hradní kopec.

Za čím jedeme?

lupa

Já jsem ale kvůli bolesti v koleně zůstala v obci, manžel šel dál sám. Když se vrátil za mnou dolů, společně jdeme do restaurace poobědvat a cestou mi vyprávěl, o co jsem přišla. Ale to už ve mě hlodal červíček zvědavosti, a proto, že jsem narozena ve váhách a venku se už dělá hezky, koleno si také trochu odpočinulo, rozhodnu se konečně - při prohlídce kolem obce a rybníka už vím, že musím zříceninu vidět také.

lupa

Zjistíme, že k hradu vede menší oklikou i jiná - pohodlnější cesta. Ulicí jdeme k hlavní silnici a zpevněnou cestou pak jdeme až po hradní kopec. Přes les pokračujeme k vysílači, a pak lesem - mírným stoupáním až k hradní malebné zřícenině Cimburka. Stojí na oválném vrcholu kopce.

Zachovaly se trosky z patrového paláce, kruhová bašta s hradební a velkou věžovitou branou s hranatou věží. Zřícenina je vystavěna z lomového kamene s malým množstvím cihly.

lupa

Rod pánů z Cimburka koncem 13. stol. přišel na Moravu a toto území kolem Trnávky v blízkosti Moravské Třebové zůstalo s hradem majetkem několika dalších rodů. Střediskem panství se stala Moravská Třebová, hrad byl využíván jen příležitostně, od roku 1766 - někdy po 30. leté válce je opuštěn úplně, až do roku 1776, kdy po úderu bleskem vyhořel a tím po kdysi mohutném hradu zůstaly jen zbytky zřícenin, ty obdivují návštěvníci dodnes. Dnes je zřícenina Cimburka majetkem státního podniku LČR, je zařazena k významným Státním památkám.

lupa

Celý areál obklopuje příkop, kdysi tu stávalo i letní divadlo v přírodě - někdy v 60. letech, zbyly tu betonové sokly po lavičkách. Po prohlídce trosek - když se vracíme zpět , vidíme nádherné výhledy do okolní krajiny. Cestou potkáváme spoustu výletníků, asi je toto místo často navštěvovaným cílem.

Vracíme se pomalu k vlakovému nádraží na spoj do Moravské Třebové, a pak domů - do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poobědvali jsme v centru Trnávky - v restauraci u Valacha - v pěkném prostředí, kde dobře vaří - můžeme to zde doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jsem ráda,že jsem se nakonec rozhodla si zdejší romantickou zříceninu prohlédnout, ani manžel nelitoval, že ji viděl dvakrát.

Ostatní informace

lupa

O tom, že byl hrad mohutný svědčí přes 2,5 m silné zbytky hradebních zdí, které se zachovaly. V minulosti se nalezlo množství kachlů s různými motivy. Při stavebním archeologickém průzkumu před 1.sv. válkou zde byl nalezen cenný poklad - více než 2500 stříbrných mincí ze 13. stol. - je uložen ve sbírkách - NM v Praze.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mezihoří
(vzdálenost od místa: 0.72 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za zříceninou Cimburk v Městečku Trnávka

Letní divadlo
10.01.2013 18:44

Dobrý večer, jak se zmiňujete v článku, že zde stávalo dříve letní divadlo, tak to je podobné i u nás. V Kladně ve Švermově taky bylo v lese letní divadlo, ve Slaném v parku taky byla letní scéna, kde byly koncerty i divadlo. V dnešní době se bohužel vše přepočítává na peníze a to co nevydělává jde stranou a podle mne dnes lidi ani neumějí odpočívat. Někteří na odpočinek ani nemají pro pracovní vytížení čas. Není přece nic krásnějšího, když si lidé řeknou uděláme si krásný den a vyrazí někam kde je jim dobře, někomu je dobře v přírodě, někomu na koncertě, každý jak chce. Prostě si udělat pohodičku a zažít něco na co si vzpomenu i za několik let. Přeji všem tu pohodičkuSmile Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace