Za zimní scenérií zámeckého parku v Žamberku

Tipy na výlet, Orlické hory a podhůří
Kamenný mostek přes  potok v zámeckém parku
Kamenný mostek přes potok v zámeckém parku
lupa

Při návštěvě města Žamberka, jedné ze vstupních bran do Orlických hor bychom neměli zapomenout navštívit mimo krásného sportovního areálu i v blízkosti (přes silnici) ležící zámecký park.

Od roku 1805 vlastnila žamberecké panství rodina  Parishova. Dominantou panství byl zámek s přilehlým  francouzským, později anglickým parkem, přecházející původně v oboru.

Pohled na gloriet v zámeckém parku
Pohled na gloriet v zámeckém parku
lupa

   V roce 1993 po návratu dědice zkonfiskovaného rodinného majetku Jana Marmaduka Parishe z exilu se větší část majetku vrátila šlechtickému rodu Parishů. Ti si nechávají v majetku pozemky, zvláště pak lesy o rozloze cca 3200 ha. Součástí lesů je i zámecký park v  Žamberku v anglickém stylu, pečlivě udržovaný firmou JAN Parish – Správa Parishových lesů.

   Park je volně přístupný veřejnosti pro pohybové aktivity jako jsou procházky, jízda na kole nebo v zimně na běžkách. Odkaz na fotogalerii.

Nově postavené obydlí rodiny Parishovy
Nově postavené obydlí rodiny Parishovy
lupa

   V parku lze nalézt pozůstatky původního barokního parku v blízkosti zámecké budovy. Jedná se o kamenné sluneční hodiny, empírové bazénky. Součástí anglického parku je i gloriet na navrší nabízející výhled na park směrem k zámku.

Velmi dobře se dá najíst v  restauraci Babeta, která se nachází ve sportovním areálu v těsné blízkosti tenisových kurtů a koupaliště.

Vkusně je do zámeckého parku zakomponován rodinný dům Johna Marmaduka  a jeho syna Davida Antohonyho Parishe v duchu anglického venkovského sídla.

Zámecký park je i vhodným místem k odpočinku svým klidem a krásou  mohutných stromů.
Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žamberk
(vzdálenost od místa: 2.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za zimní scenérií zámeckého parku v Žamberku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace