Za tajemstvím hory Ortel

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Ortel od silnice na Lindavu
Ortel od silnice na Lindavu
lupa

Cíl naší cesty, horu Ortel najdeme asi 3km severovýchodně od známého rekreačního střediska Sloup v Čechách na Českolipsku. Nemůžeme-li použít vlastní vozidlo, lze cestovat autobusem a to buď z České Lípy, nebo Nového Boru. Ve Sloupu celkem snadno trefíme k přírodnímu koupališti Radvanecký rybník a od něho dále pokračujeme po silnici směr Cvikov asi 1,5km až do rekreační osady Maxov. Když opustíme zalesněnou krajinu, uvidíme v pravo již dominantu hory Ortel. Za dvojitou zatáčkou narazíme na žlutou značku přetínající silnicí, vydáme se vpravo lesem a asi po 500 metrech narazíme na rozcestník s odbočkou k vrcholu Ortelu. Cesta stále pozvolna stoupá, ale terén není zase příliš náročná. Po chvíli se dostaneme k torzu staré lavičky, kde býval dříve vyhlídkový okruh spojující nedaleký Cvikov s Ortelem. Vydáme se dále po žluté v pravo, po chvíli spatříme nedaleko romantické skály, mezi vzrostlými stromy se nám tu a tam naskytné i pěkný, byť jen dílčí Rozhled do kraje. Samotný vrchol je v nadmořské výšce 554m. Ti zdatnější a zvídavější mohou propátrat tajemná skaliska, kde se dle pověstí ukrývá záhadný magický poklad. Vracíme se zpět po žluté k rozcestníku a buď se stejnou trasou vrátíme do Sloupu a nebo pokračujeme vlevo po žluté, u zrestaurované kapličky přejdeme silnici do Lindavy a na kraji nedalekého lesa opět narazíme na žlutou značku. Musíme být pozorní, místy se značka téměř ztrácí v porostu, přesto při troše štěstí dojdeme k Záhořínské kapli kde si můžeme i odpočinout a dále pokračujeme až do Sloupu.

Za čím jedeme?

Ortel
Ortel
lupa

Hora Ortel oplývá nejednou záhadou a je obestřená tajemnými pověstmi. Je oblíbeným cílem záhadologů a milovníku tajemna. Svůj název údajně získala podle toho, že na vrcholu se měli vykonávat popravy. Celé okolí na nás někdy dýchne takovou až ponurou atmosférou, senzibilové vyciťují silné negativní vyzařovaní.

Výhled na Sloup a Nový Bor
Výhled na Sloup a Nový Bor
lupa

Několikrát zde prý bylo i pozorováno UFO a další nevysvětlitelné úkazy. Ale kdo se nenechá odradit, je mile překvapen romantickou, pravda trochu drsnou krajinou, která určitě nikoho nezklame.

Ve Sloupu můžeme využít zmíněný Radvanecký rybník ke koupání, lze se zde i ubytovat, při návštěvě letoviska nesmíme rozhodně zapomenout navštívit hrad Sloup.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cesta k vrcholu
Cesta k vrcholu
lupa

Sloup v Čechách, zvláště o turistické sezóně oplývá mnoha možností občerstvení, dobrého jídla i případně ubytování. Doporučuji Penzión U Studničku, restauraci U trpaslíků, občerstvení najdeme i na koupališti a příjemné posezení a gurmánský zážitek najdeme v nedaleké obci Radvanec v hospodě U mlýna.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vrchol
Vrchol
lupa

Jak jsem uvedl, hora Ortel skýtá mnohé možnosti dobrodružství a poznání těm, kdo touží po odhalování tajemna a záhad. Na své si ale příjde každý milovník turistiky a romantických zákoutí.

Ostatní informace

Trasa je středně obtížná, snad jenom v zimě bych jí nedoporučoval pro nebezpečí uklouznutí a pádu ze skal. Hrad je otevřen po celou sezónu mimo pondělí.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svor
(vzdálenost od místa: 5.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za tajemstvím hory Ortel

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace