Za odpočivnými kameny

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

odpočivný kámen u Domoslavic
odpočivný kámen u Domoslavic
lupa

Za odpočivnými kameny jsem se vydal do Oseka. Do města s bohatou historií, ležícího na úpatí Krušných hor mezi městy Litvínov a Teplice. Dominantou města je velký barokní klášter a nedaleká zřícenina gotického hradu Rýzmburk.

odpočivný kámen v Oseku
odpočivný kámen v Oseku
lupa

Osecký opat Vavřinec Scipio v 17. století nechal na přístupové cesty ke klášteru rozmístnit 48 odpočivných kamenů. Ty sloužily k odpočinku poutníků a zároveň jako orientační body v krajině. Do dnešní doby se z tohoto počtu zachovaly 3 odpočivné kameny. Dva na původních místech a třetí byl přestěhován do duchcovského muzea.

Za čím jedeme?

odpočivný kámen v Oseku
odpočivný kámen v Oseku
lupa

Od nádraží v Oseku jsem se vydal ke klášteru, kde je výchozí místo naučných stezek a také informační turistické centrum. Zde jsem získal brožuru o naučných stezkách přírodou a dějinami Oseka. Podle mapky městského okruhu jsem došel k odpočivnému kamenu, který je umístěn na nároží místního hřbitova./ GPS 50°37'07.7"N 13°42'19.5"E / Je na něm špatně čitelný nápis 16 FLAO 74. Po městském okruhu jsem pokračoval zpět na nádraží. Zde jsem přešel na žlutě značenou cestu a lesem ve svahu Stropníku jsem došel do Domoslavic. Prošel jsem vesničkou a až za posledními domy vpravo u silnice vedoucí do Křižanova stojí druhý, větší odpočivný kámen s nápisem FLAO 1674. /GPS 50°38'46.1"N 13°42'38.6"E/ Odtud se můžeme vrátit zpět do Oseka stejnou cestou, nebo pokračovat do Křižanova a po silnici přes Háj do Oseka. Také si můžeme zvolit náročnější trasu a z Křižanova po želené TZ vystoupat Domoslavickým údolím na hřeben Krušných hor na křižovatku značených cest Pod vrchem tří pánů a po červené, lesní silničkou, pozvolna sestoupit ke zřícenině hradu Rýzmburk a zpět do Oseka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

muzeum Duchcov
muzeum Duchcov
lupa

Ubytování nabízí kemp na koupališti v Oseku, poblíž je penzion Horal. Při výstupu na hřeben Krušných hor jen vlastní zásoby.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo – péče města o své památky

Nelíbilo – poničená popiska u odpočivného kamene

Ostatní informace

Informační centrum Út – So 9 – 17 hod / září – duben jen do 16 hod/

muzeum Duchcov
muzeum Duchcov
lupa

Ne 10 – 17 hod / září – duben jen do 16 hod /Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Osek město
(vzdálenost od místa: 0.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Za odpočivnými kameny

12.01.2016 18:53

Pepa
V současné době je na původním místě pouze jediný odpočivný kámen. viz http://www.ouhaj.cz/odpocivny-kamen-v-domaslavicich/gs-1082

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace